bugün

bugün okulda felsefe dersinde öğrendiğim tümevarım yöntemiyle vardığım sonuçtur.

vay be! felsefe'yi sevmeye başladım...
yanlış bir önermedir. zira 30bin masum insanın katili o ateistler değil, orospu çocuğunun teki olan bebek katili apodur.
tayyip erdoğan müslümansa bütün müslümanların ne olduğunu siz anladınız ben daha bişey demiyom.
"yağmur yağıyorken zar attım, 6 geldi. o zaman yağmur yağarken kumar oynayım, hep 6 gelsin, hep kazanayım" demekle aynıdır.

felsefe ha denilince sevilecek bir şey değildir, sürekli düşünmek gerekir. böyle bir sonuç çıkaran birisinin ne kadar düşünebileceği ayrı bir tez konusudur.
o zaman rte gibi sağlam bir müslümanın(!) teröristbaşına bu kadar yüz vermesini nasıl açıklamalı acep? tümevarımla mı? tümdengelimle mi? ortaya karışıkla mı?
tikelden tümele gitmektir.doğrudur, imansız adam her şeyi yapar.
el kaide terörist örgütse bütün müslümanlar teröristtir efenim!
eğer boko haram karı kız satıyorsa bütün müslümanlar karı kız satıyordur efenim!
Özelden genele.
"tikelden tümele gitmektir.doğrudur", madem ki boko haram var, "imanlı adam her şeyi yapar" denebilir.
"el kaide müslümansa, bütün müslümanlar teröristtir" mantığı gibi sakat bir mantıktır.

işte bunlar hep tümevarımın sonuçları.
fethullah gülen müslümansa, bütün müslümanlar... tövbe estağfirullah. bunu demek gibi bir şeydir. muhafazakar bir müslümanım ama taşlamanın da bir adabı var amk.