bugün

Abbas Güçlü nün üniversite harçlarına yapılan zamlara karşı başlattığı imza kampanyasıdır.

http://abbasguclu.com.tr/...pps/campaign/default.aspx

ÜNiVERSiTE HARÇLARINA iTiRAZ DiLEKÇESi

YÜKSEKÖĞRETiM KURULU

ANKARA

YÖK ün 2009-2010 akademik yılı için yüzde 8 artırılmasını kararlaştırdığı harçların oranlarının özellikle "ikinci öğretim" öğrencilerinin katkı payı miktarlarındaki artışı bazı programlarda yüzde 100 ve üstünde oldu.

Üniversitede okuyan veya üniversiteye hazırlanan öğrencilerin %50 sinden fazlası çalışmamakta ve ülkemizde sağlanan burslar tüm öğrencilere verilmediğinden , öğrenciler ailesinin desteği ile okumaktadır .

2009 yılı için hedeflenen enflasyon oranı yüzde 7,5 , kamu görevlilerine yapılan zam yüzde 8,5 , asgari ücrete yapılan artış oranı yüzde 8 , emekli aylıklarına yapılan zam yüzde 8,8 bulurken ve ekonomide 2009 yılı için yüzde 3,6 küçülme öngürülürken bir geliri bulunmayan üniversite öğrencilerinin harçlarına yapılan zamların oranları bir adaletsizliği gözler önünde sermektedir.

Kişilerin en doğal hakkı olan eğitim hakkının harç tutarları nedeniyle engellenmemesi gerekmektedir. Öğrencilerimizin eğitimine devam edebilmesi ve harçlar sebebiyle okuma hakkının engellenmemesi için bakanlar kurulunda onaylanmayı bekleyen bu zam önerisinin reddini ve 2009-2010 öğrenim harçlarının 2009 için öngörülen enflasyon oranı ve kamu çalışanlarına yapılan zamların göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini talep ediyorum .

Gereği için bilgilerinize arz ederim .

Saygılarımla

Yıllarca çaba sarf edip, dershaneydi kurstu dolaşıp hazırlık yaptığımız ÖSS'nin ardından elde ettiğimiz üniversite eğitimi hakkımız; maalesef son dönemde yaşanan bir takım olaylar neticesinde elimizden adeta zorla alınmak isteniyor. Bizler ikinci öğretim adı verilen ve örgün öğretim harcının 4 katı kadar harç yatırılan öğretim programında okuyoruz. Zaten normalde bir çok öğrencinin ödemekte zorlandığı 1300 liralık öğrenim harcı; sene başında henüz üniversiteler eğitime başlamadan yapılan zamla 1416 liraya yükseltildi. Belki yapılan bu zammı sessiz sedasız kabul ettik ama, bugün itibariyle harçlara yapılan astronomik zamla yeni dönemde öğretim hayatımıza devam edebilmemiz için gereken harç miktarı 2400 liraya yükseltilmesiyle dayanma gücümüzün sonuna geldik. Şu an itibariyle ‘ikinci öğretim öğrencileri olarak , örgün öğretimde okuyan arkadaşlarımızın tam 8 katı kadar harç ödemek durumunda bırakılıyoruz. Zaten ikinci öğretim olduğumuz için üniversite öğrencilerine burs veren bir çok vakıf ve kuruşun burslarından yararlanamıyoruz,ders saatlerimizin geceye denk gelmesi sebebiyle okulun kantin ve yemekhanelerinden yararlanamıyoruz, üstüne gece geç saatlerde yaşadığımız ulaşım problemleri eklenince, zaten var olan o kadar sorunumuzun üzerine birde astronomik harçlar eklenince, maalesef ki en doğal hakkımız olan eğitim hakkımızdan mahrum kalma noktasına doğru hızla ilerliyoruz.Sizden ricamız şudur ki; henüz bakanlar kurulunda onay bekleyen yasa tasarısının onaylanmaması için kamuoyu oluşturmanız ve yaşadığımız sorunları bir gazeteci gözünden , sorunlarımızı farkında olmayan insanlarımıza anlatmanız ve sorunlarımızın çözümünde bize yardımcı olmanızdır.
harçları yüksek bulan, zamları eleştiren her öğrencinin katılması gereken kampanya. isim, soyisim ve email adresi yazmaktan başka yapılacak bişey yok. bunu da yapmayacaksak paşa paşa ödemeliyiz zaten o harçları. tepkimizi vermemiz gerekiyor. dolu entry girmek yerine bu kampanyaya katılmalı öğrenciler. hatta liseliler bile. bugünden tepki vermezlerse onlar da bir kaç sene içinde soyulan gençler arasına giricek.
imzaların gittikçe çoğaldığı kampanyadır.