bugün

(bkz: adam haklı beyler)

hem tam heyecanlı gençlik yıllarımızda dinlenen göz ağrıları olması, hem de bazılarının naif ve amatör ruhla yapılmış parçalar olması itibariyle halen bazen dinlenesi müziktir.
90'lı yıllar serdar ortaç'ın henüz hayat yorgunu olmadığı yıllardı, soner arıca taş vücuduyla tv ekranlarından evimizi şenlendirir,emel müftüoğlu eşcinsel içerikli klipler çekip bir yandan da kısa pantolon giyip çocuk taklidi yapar, oya bora elleri kalçalara vurdurarak oynatır, ferda anıl hiç bitmeyecekmiş gibi gelen şarkısıyla bizi hüzünlere boğardı. suat suna ailemizin çocuğu, ümit sayın romantik prens, nazan öncel ise asi kızların idolüydü.

orta okul arkadaşlarımla çıtır kızlar benzeri bir grup kurmuş, salakça şarkı sözleri uydurup yoncamik'e ulaşmaya çalışımıştık. evet o zamanlar orta okul vardı ve ayrıca birkaç iyi adam grubundaki aytunç bize çok yakışıklı gelirdi. öyle bir dönem yani... yakışıklı danscı derken sibel alaş'ın bende hüküm sür klibindeki kevin bacon benzeri sarışın çocuğun standartları olabildiğince yükselttiğini söylemeden geçemeyeceğim. o gelseydi, ben de sormazdım kimler öpmüş dudaklarını. ah sibel ah, çakal seni...

desenli pantolonuyla koşan mirkelam'ın ne kadar büyük olay olduğunu hatırlıyorum da, o zamanlar kimsecikler böyle bir günde trend olmazdı. onun çıkışına benzer bir çıkış yakalayan rafet el roman vardı bi'de 'seni seviyorum'la, hangisi önce bilmiyorum tabi ama ikisi de olay olmuştu işte. rafet ayrıca acayip klipler çekerdi. neyse, mirkelam'ın bu sansasyonel çıkışının ardından edindiğim kasetinin o zamana kadar dinlediğim en iyi pop müzik kasetlerden biri olduğunu hatırlıyorum, tabi aşkın nur yengi'nin sevgiliye'sinden sonra.

bir de levent yüksel vardı ki kavruk sesli... şarkı sözleri itibarı ile bizim bir üst jenerasyonumuza hitap ediyordu. tuana, kadınım, med cezir, dedikodu filan, çok acayip albüm yapmıştı o da ya... yapmıştı yapmasına da biz anlayamıyorduk işte o yıllarda.

Vee grup vitamin, hala kasetleri evde durur, sertab'ın, nazan öncel ve musti'nin kasetleriyle beraber.
kısacası insana pop'u sevdiren tiplerdi bunlar. neyse ki o arada reflex, mavi sakal, tüzmen, umay umay, ünlü'nün filan klipleri de ara sıra gösteriliyordu da hepten pop kafa olmadık.

Neyse bu uzun entryi okuyan siz sevgili sözlükdaşlarıma teşekkür babında, yurdum sahillerinde akdeniz akşamları kadar sükse yapmış bir aşk şarkısı seçtim. gülay'dan cesaretin var mı aşka;

http://www.youtube.com/watch?v=3oF_q0EjNBM&feature=related

Bu da yetmez diyenlere zafer peker'den sensiz sabah olmuyor'u tavsiye ederdim ama gece gece intihara meyledenler olabilir... herşeyin fazlası zarar.
şarkıların nakarat kısımları en az 50 defa tekrarlanmaktadir.
en sevdiğim kısımları, kliplerdeki çiftlerin kavga sahneleridir. ablaların saçlarını yolarak,bağırarak hem de ağır çekimde dertlerini anlatmaya çalışmalarına şahanedir.
Efsanedir. Hala zevkle dinlerim ve dinlemekteyim. Evet
Geçen minibüs ile gidiyorum ve yolda spotifyde çukur listesi varmış onu dinliyorum. Artık Nerede çaldılar bilmiyorum bir yerde 90 lardan bir şarkı çalmaya başladı ve ben resmen yolda dağıldım.

Yetmislerin sonuna doğanlarda yassnmisliklari tetikleyen şarkılar.
burak kut ve tarkanın türk müziğine çağ atlattığı,yaşarın müthiş atilla ilhan şiirlerini müziğe uyarladığı sezen aksunun zirve yaptığı müthiş yıllar.