bugün

Aynı topraklarda doğup büyüdüğüm,
Aynı suyu içtiğim insanların bu kadar anlama özürlüsü olması inan içimi acıtıyor.
Yok efendim 55 milyon uzaya gitmek için çok muymuş, yok efendim neden mutlu olmuyormuşuz..

Arkadaş, türkler olarak biz kendi teknolojimizle uzaya gidelim, değil 55 milyon, 555 milyon harcasın isterse.

Ama biz gitmedik, götürüldük!
(bkz: uzaya gitmekle götürülmenin farkını anlamayan mal)
Yani bu farkı anlamak bu kadar zor mu??

Biz ne o fırlatma pistinin yapımında ve geliştirilmesinde, ne o roketin plan ve yapımında, ne o astronotların giydiği elbisede.. Vs. Vs. Hiçbirinde teknolojik olarak bir katkıda bulunmadık!

Herhangi bir japonun, korelinin, mozambiklinin yapabileceği gibi verdik parayı, bize şunu şunu yapabilirsin, şunu şunu yapamazsın diye şartlarını açıkladılar, bizde tam bir turist gibi gittik.

Nasıl ki bazı mallar iphone alır, sanki onu kendi yapmış gibi telefonun özellikleriyle gurur duyar,

Nasıl ki bazı mallar Mercedes alır, öyle bir gurur duyar ki sanırsın o aracın tasarım bölümü başkanı,

Aynı çapsızlarda bundada parayla yapılan birşeyden kendilerine başarı hikayesi çıkarmaya çalışıyor.

Son diyeceğim, kendi başarılarınız övünmeyi öğrenin. El yaprağıyla uzaya götürülmekle değil.
Açıkçası bu gerçekten 55 milyon doları basan herkesin yapabileceği bir yolculuk. Bu açıdan turistik diyor çoğu. Türkiye gönderdiği bu kişinin birkaç proje bağlamında deney yapıp araştırma yapacağını söylüyor. Bu da gerçek olabilir, projeleri gördüm. Ama kendi sistemimizi kurup daha nitelikli yatırımlar yapabilir ve kendimiz yollayabilirdik. Bu daha iyi olurdu. insanların açlıktan kırıldığı bir coğrafyada böyle bir girişim ne uzay misyonu imajı verir ne bilimsellik. Öyle olsa eğitim sistemi ve diğer kurumlar bu hale gelir miydi?
Fuzuli para. Ne işin var senin uzaya astronot gönderip araştırma yaptırmayla.
Ver o parayı chp'ye hizmet gör. Her yere çekirdek çitleyen eşek,domalan adam,kedi şero,bereket tanrısı gibi heykeller diksinler.