bugün

yıllardır internette forumlarda tarifi aranan ama bulunamayan, bir nesilin memleket meselesi haline getirdiği, dozu kaçtığında bağımlılık yapan 3ü 1 aradanın tarifini veriyorum.

öncelikle gerçek kahvenin ne olduğunu bilen biri olarak "3ü 1 arada kahvemi yiaaa kahve dediğin filtre olur hojam" diyen kankito adayları bi çekilsin, evet bekliyorum.

çekildiniz mi? tamamdır..

tüketimini çok tavsiye etmeyip, tüketmekle beraber yakaladığım reçeteyi veriyorum;

tadı en yakın şekilde yakalamak/güzel bir tat yakalamak için 3 harfli marketlerde satılan yarım kilosu 2,95 TL olan kahve beyazlatıcısı değil coffee mate(kahve kreması simülatör) kullanacağız. evet süt tozu dediğiniz icat zararlı ama ucuz olan her zaman ki gibi ultra zararlı ve kötü.

kahve olarakta parasını basıp nescafe gold alıyoruz. bir rivayete göre 3ü 1 arada içinde ki kahve gold gibi iri taneli olmadığından kullanılan classic kahve deniliyor sallamasyon olabilir bana göre de üretimde kazanın sonunda kalan kahve tozlarından yapılıyor tek kullanımlık paketler. sonuçta tez sunmak beleş. migrosun gold kahvesini denemedim tat olarak fark vardır belki ama fiyat/performans olarak cazip olabilir, denemedim bilmiyorum ama 3 harfli marketlerden uzak olun.

şekeri de küp değil toz kullanıyoruz, 3ü 1 arada paketinin içinde ki kahve ve süt tozuna lafım yok ama şeker bizim kullandığımız şeker değil eşantiyon glikoz toz. ve paketin içinde ki onca zararlı zımbırtıyı daha saymazsak karışımı kendimizin oluşturması bir ölçü daha az zararlı. gerçi o zımbırtıların bir kısmı süt tozunun içinde de yer alıyorda mevzu bu değil.

3ü 1 arada'yı kupada yapan adam en fazla şekerli su tadı alır. Tavsiyem kupaya(330ml) 2 adet 3ü 1 arada dökmesi ya da çoklu poşet çay alımı yaptığınızda firmaların yanında hediye verdiği bardaklara(175-180ml) tek kullanımlık poşet(kişisel tercihim).

ufak infolar verdikten sonra 180 ml için tarifi açıklıyorum ;

1 tepeleme tatlı kaşığı(2-2,5 gr) gold kahve, 3 normal tatlı kaşığı coffe mate, 3/4 tatlı kaşığı toz şeker. tarif 1e 3 gibi bir şey değil gaza gelip yarım kiloluk karışım yapmayın, oranları detaylı yazdım okuyun. bu arkadaşları bardağa döktükten sonra kaşıkla bir güzel karıştırıp sonra su ekliyoruz.

sonuç: 3ü1 aradaya göre kahve tadı yoğun(daha çok demiyorum), kahve kreması yerinde ve şeker oranı kararlı.

2 gr gold kahve ile paketteki 2 gr toz kahve aynı yoğunlukta olmadığından kahve hazzı daha hissedilir düzeyde. şeker miktarı gramaj olarak daha az olmasına rağmen daha hissedilir ve yerinde. ayrıca yapay şekerimsi tat yok.

%90 oranında birebir tarif budur, bununla başlayarak zevkinize göre dilediğinizi arttırıp, eksiltebilirsiniz.

not: %5 süt tozu eksiltmekle, %5 kahve arttırmak aynı sonucu vermez.
güncel Önemli Başlıklar