bugün

son derece heyecanlı geçen ve setlerde robin soderling'in 1-0 önde olduğu karşılaşma. rafael nadal 2. seti almak için servis kullanırkren ve 30-0 öne geçmişken servisini kırdırdı ve durum 2. sette 5-5.
rafael nadal'ın ikinci seti tiebreakle 7-2 kazandğı karşılaşma. soderling hiç yapmadığı kadar komik basit hatalar yaptı ve nadal haliyle affetmedi. durum şimdi setlerde 1-1 lakin nadal'ın bundan sonra maçı kaybetmesini beklemiyorum. soderling ilk setteki kadar aktif değil ve ikinci seti ucu ucuna kaybetmek onun motivasyonunu muhtemelen bozmuştur.
hani bazı maçlar vardır ya diğerlerine nazaran daha bi heyecanlandıran... hah işte bu maçta öyle bir maç; gerek rakipler, gerek skor, gerekse oyun açısından. ikinci setten sonra dayanamayıp televizyonu kapayıp roland garros un internet sitesinin live scores kısmından takip etmeye başladım. o derece heyecanlı evet. hatta trt nin diğer absürt resmi maç yayınlarıyla karşılaştırılınca... ayrıca soderling akıllı vuruşlar yapmaya devam ederse nadal a geçmişler olur abicim, biz bu çocuğu böyle bilmezdik... inşallah soderling kazanır.
soderling'in daha önce yakalamadığı kadar büyük bir başarı ve rafik yakalayarak oynadığı maç. adam 190 km nin altında servis atmıyor nerdeyse. ya çok büyük bir özveriyle hazırlandı ya çok büyük bir duygusallık var bu oyunun altında. gerçi daha öcneki maçlarında nadal 3-2 zor almış oyunu ama bu sefer çok sağlam soderling.

çok sert, etkili toplar atıyor. nadal çoğu zaman savunmak durumunda kalıyor, ayrıca soderling savunmada iken de çok iyi savunma yapıyor. fakat tecrübesizliğinden olsa gerek, basit hatalar yapıyor.

şu an 3. setteler ve soderling 1 servisini kırdı nadal'ın.

son vaziyet editi: 5-4 soderling önde ve servisi soderling atıyor.

4. set ve nadal 1 servisi kırdı.

ayrıca burdan sonrasını lütfen şuradan takip edin, yoruldum ya.

http://www.rolandgarros.com/en_fr/scores/index.html
ve rafael nadal'ın 3 buçuk saat sonunda inanılmaz bir şekilde elenerek turnuva dışında kaldığı maç. bırakın finale çıkamamasını, şampiyon olamaması bile büyük bir sürpriz olacakken çeyrek finale bile çıkamaması belkide son yılların en büyük sürprizi.
sonunda en büyük favori nadal' ın elendiği müthiş maç. nadal her zaman olduğu gibi araya kaçan şortunu düzeltmekten maça konsantre olamadı herhalde.
nadal ın inlemelerinin bir işe yaramadığı maç olmuştur.
robin soderling in rafael nadal ı çaresiz durumda bırakan vuruşları fransız seyircileride mest etmiş, kendisine pozitif bir ivme kazandırmıştır. merkez kort ta ki 15 bin kişi soderling i ayakta alkışlamış, nadal ı ise pışpışlamıştır.
bir tarafta mahallenin yakışıklı piçi havalarında, çingiş pembe üzerine sarı çizgili tişört, tişörtün sarısıyla uyumlu bandana ve bileklikler, tişörtün pembişi ile uyumlu (tabanı) arkasında "rafa" yazan ayakkabılarla gayet kokoş, dünya sıralamasının bir numarası, son dört yılın şampiyonu, bay pazu, bir forehand ve toprak kort efsanesi nadal...

bir tarafta tipine bakıp kız verilecek kadar naif, boris becker formasının uzun şortlusu gösterişsiz bir kıyafet ve sanki tenis ayakkabısına parası yetmemiş de evdeki halısaha ayakkabısını almış tadında bir ayakkabı, saatte 226 km/h varan süratlerde kullandığı servisler ve beklenmedik şekilde saldırgan oyunuyla dünya sıralamasının 25. sırasında bulunan isveçli söderling...

ilk set bittiğinde nadal'ın muzunu kemirirken "nooluyo lan!" dediğine eminim. çünkü bir nevi raketle tecavüz izledik. söderling öyle bir oynadı ki nadal'ın yanında federer'de olsaydı yine alırdı amcam seti.

ikinci sette nadal rakibini ciddiye almaya başladı. "ben 6 yaşından beri roland garros finali oynuyorum lan" edasıyla asıldı maça ve kanımca tecrübesiyle kazandı seti.

seyirciler her zamanki tenis seyircisi düsturu ile mazlumun yanındaydı. söderling sayı aldıkça coştular.

inanılmaz bir maçtı sözlük öyle böyle değil. 3 saat kitlendim televizyona. nadal'ın inanılmaz çevikliği ile çevirdiği olağanüstü toplara bayıldım, söderling'in soğukkanlılığı ve cesaretli oyununa ve bazen topu göremediğim ace'lerine hayran kaldım. öyle ki ace olduğunu karşı panolara çarptığında topun çıkardığı sesten ve nadal'ın eğilip bükülmesinden anlıyorduk.

bu maçta nadal'ın ne denli büyük bir tenisçi olduğu kaybetmesine rağmen tescillendi. dediğim gibi çevirdiği toplar yeterdi. aynı zamanda söderling'in de "avrupa avrupa duy sesimi" nidaları kulaklarda çınladı. bu şekilde oynamaya devam ederse kupayı (federer'i tam kestiremiyorum. normal bir adam değil çünkü) büyük ihtimalle alır.

velhasıl ne maçtı be birader!

her ikisine de teşekkür ediyorum.