bugün

sadece sayfa olarak çevirsek pek mümkün olmadığı düşünülen eylem.

iddia o ki nihal cesur adlı kişi hızlı okuma tekniğiyle bunu yapıyormuş.

http://www.zaman.com.tr/c...ka-54-saniye_2230520.html

bu sayede yılda 2000 kitap okuyormuş.
Amına koyayım ben 2 dakika 54 saniyede kitabın ön söz sayfasını bulamam, karı okuyor.

Helal olsun. Kız tek başına ülkenin kitap okuma oranını yükseltiyor.
doğru değildir. hızlı okuma ayrı. paragrafa 1 saniye bakarak konuyu ben de çıkarabilirim ama kitaptan keyif alır mıyım bilemem.

ya ben dandik sözlük entrysini bile yüz kez tekrar okuyorum, yanlış anlam çıkarmamak için. boş yapmasın.
salaklıktır.

ulan kitabın sonuna gelince ben iyice ağırdan alan adamım. kitap güzel bir dizi gibidir. final yapmasını istemezsin. ama bazen kendini kaptırıp sayfalarca okuyabilirsin. ama an gelir sağ elin tuttuğun kısımın iyice inceldiğini anlarsın ve artık o an yavaş okumanın zamanı gelmiştir. bu keyif daha uzun sürsün diye yavaşça okur, gerilere dönüşler yaparsın. kitap seni içine alır kopamazsın.

özetle: ders kitabi falan değilse başka türlü kitabı hızlı okumak cahil işidir. böyle de iddialı konuştum. kitapseverler ne dediğimi anlayacaktır.
mümkün olmayan durum.

ayrıca önemli olan okumak değil anlamak.

hem ne demişler;

(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
sikerim tekniğini dediğim olay. okudu da ne oldu? hala bildiğin aynı mal.
mümkündür. 300 sayfalık kitap olsa olsa yarım ekmek büyüklüğündedir suyla ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra 2 dakika, kitabı yiyip bitirmek için gayet yeterli bir süredir.
Fotografik hafızalı iise ve de "çalışarak" başarabileceğiniz hızlı okuma teknikleri ile 300mü bilmem ama bir sayfayı iki üç hadi beş saniyede "anlayarak" okumak mümkündür.