bugün

o paraya domalacak insanlar var.
ulan o para bazılarının üç aylık maaşı şerefsizlik yapmayın.
Ülkemizdeki yaşam şartlarına göre sıradan diyebilirdim ama maalesef 4kişilik ailede sadece tek maaş (asgari ücret) giren evleri düşününce onlara haksızlık etmiş olacağımı düşünüyorum ondan dolayı sıradan olmadığı kanaatindeyim.
3500'e rakam deyip, nasıl bundan daha yüksek maaş alınabiliyor anlamıyorum amk.
büyük bir şehirde o parayla bekar hayatı bile sürülmez. bizim millet yarı aç gezmeyi, ay sonunu getirebilmeyi geçinmek zannettiği için bu söylediklerim şükürsüzlük gibi gelebilir ama öyle.

"geçinmek-yaşamak" dediğimiz şey böyle bir şey değil.
Istanbul-ankara-izmir gibi şehirlerde bekar hayatını bile zorlar bu maaş ama aç da bırakmaz.

Onun dışında orta halli şehirlerde rahat yeter insana.
Bence de 1 veya 999 gibi sıradan bir doğal sayı 3500. Ama asal sayı değil, pozitif ve reel sayı. Rasyonel sayı da değil. 2 ye bölersen 1750 çıkıyor. 3 e bölünmüyor. 4 ve 5 e bölünüyor. Ama 6 ya bölünmüyor. 7 ye bölünüyor. 8 ve 9 a bölünmüyor ama. Gerçektende sıradan bir rakam. Arkadaşı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.
evet, aynen öyle..

günü idare etmeye ancak yarayabilecek bir rakam..
bursada minimum kira fiyatı 1000 lira + 100 aidat.
işe gidip gelmek için (2 vesayet) minimum günlük 14 lira harcayacak bu da aylık 420 lira eder.
faturalar nereden baksan aylık 270(elektrik su telefon) + ısınma (yıllık ortalama 200 diyebiliriz) 470 lira.
gıda deterjan gibi malzemelerin alışverişi için haftalık 100 lira gider en az aylık 400 lira.
kılık kıyafet, yazlık, kışlık vs. minimum aylık ortalama 150 lira.

buraya kadar mecburi olan giderleri yazdım. aylık ortalama 2540 lira.

kişi sigara veya alkol kullanıyorsa veya haftada bir sosyalleşiyor ise veya sabahları erken kalkıp kahvaltısını kendisi hazırlamıyorsa... ne kaldı geriye?

birde bunun acil ihtiyaçları var(hastalık...), periyodik ihtiyaçları var(telefon arızası, bilgisayar arızası...), dönemsel giderler(bayramlar, özel günler...)

3500 lira günümüzde ancak bir kişinin yaşamını kayıp yaşamadan(mevcut standardını düşürmeden) yaşamaya devam ettirebileceği miktardır. Birikim yapıp gelecek planı yapamaz 3500 lira maaş alan kişi. bu nedenle 3500 lira düşük bir maaştır.

3 ay önce yanımıza bir makine mühendisi aldılar. yeni mezun. 2000 lira vermişler çocuğa. yapmayın arkadaşlar! siz bunu kabul etmediğiniz sürece kimse sizi böyle ezemez! ezdirmeyin kendinizi. merak etmeyin aç kalmazsınız. 2000 liraya mühendislik yapacağınıza gidin çaycılık yapın aynı fiyata. istediğiniz standartta işi bulana kadar çaycılık yapın yoksa sizi bedava kalifiye eleman olarak sağar dururlar.

lisans mezunları, 2 asgari ücretin altındaki tekliflere sinirli ve ters tepki verin.