bugün

türkiye cumhuriyeti devleti'nin güzel yanlarındandır.
ömrünüzün 21 senesini okuyarak geçirip iyi bir bilim insanı olursunuz, hem de "çok erken bir yaşta". ancak devletiniz size "tecil hakkı" vermez. kıçı kırık ameleler yüksek lisansa başlayıp 32 yaşına kadar askerlikten yırtar, siz doktoranızı bile 26. yaşınızı tamamlamadan bitirmişsinizdir ama devlet size "tecil hakkın yok" der. (bkz: gülsem mi ağlasam mı bilemedim) *
eğer askerlik işi olmasaydı 30'umu doldurmadan profesörlüğe yükseltilecektim. şimdi işin yoksa git 6 ila 12 ayını askerde boşa geçir...
kendin için 21 sene okudun, vatan için 6 ay mı çok geliyor?
çokça mesaj aldım yurt dışına git diyen. yurt dışına gitmeyi düşünmüyorum arkadaşlar.
5 yaşında ilköğretime başladım
8 sene ilk öğretim
4 sene lise
4 sene lisans
2 sene yüksek lisans
3 sene'de doktora tamamladım. daha 26 yaşımı doldurmama 1-2 ay kala yaptım bunları. söz konusu tecil haklarım da eğitim tamamlanana kadar olduğu için şu anda mecburen askere gitmeye zorlanıyorum.
şubat 2016'da gidip 5.5 ay sonra geri dönüp kaldığım yerden devam edeceğim. yapacak bir şey yok.
"tipik ülkücü cahilleri" vatan için 6 ay falan filan zırvalarıyla benim türk milliyetçiliğimi sorguluyor. (bkz: gülüyorum sadece) *
bu yaşıma kadar yaptığım çalışmalarla, tasarladığım ve gerçeklediğim sistemlerle bu ülkeye yüz milyonlarca dolar yatırım gelmesini sağladım, bu ülkede yapılan bir çok "modern" teknolojik yenilikte öncülük ettim. binlerce insana iş kapısı açılmasını sağladım. yazdıdğım makaleler daha 1 ayını doldurmadan onlarca atıf alıyor bir çok bilimsel çalışmada kullanılıyor.

evet bunların hepsini sadece kendim için yaptım seni mal ülkücü. "bunlardan para kazanmışsındır sen" diye düşünür şimdi bu sığır. aldığım tek şey 3-5 kuruşluk maaştı. bütün gelirimi çalıştığım üniversitelerde laboratuarlar kurdurmak için harcadım, yeni nesiller iyi öğrenim görsün diye.

vatan borcunu ben her türlü öderim. sorun bu değil. ben yarın doğuya gittiğimde ankara'dan emir gelmeden terörist avladığımda benim askerliğim yanacak senin değil.

ülkeye tek bir faydası olmayan sığırların bir şeyleri bilmeden konuşması ayrı mallık ya neyse.
Matematik doktorası yapıp benden bir halt olmaz diyerekten uzun dönem askerliğini bitirip asker olarak kalmaya karar veren arkadaşım olduğu için bana pek absürt görünmeyen.
türkiyede eğitimin sorunları ve paralelinde akademik kariyer ile bilim üretme noktasında tartışılması gereken bir konudur. devlet buna bir standart getirir ve belli düzeyde çalışmalara imza atan bilim insanlarını daha hayırlı yerlerde kullanabilir ama her doktoram var diyene de ne yazık ki artık mesafeli yaklaşıyoruz.
Kadın olsa diyecektim ki duyduk duymadık demeyin benim amım var tarzı başlık olmuş ama erkekmiş zat.bunca eğitimden sonra askere gitmeden en az askerlikte geçireceğin sürede sağladığın fayda kadar faydayı sağlar mısın bilemeyiz bu konu tartışılır ama yasalar sağlıklı her Türk erkeği diyor yiğit. Doktora yapanlar hariç demiyor. Senin istediğin gibi yürüse işler, askerden sonra doktora yapan da devlete benim askerde geçen 12 ayımı geri verin dese nasıl verilecek hiç düşündün mü?
askerlik iyi ve güzel bir olaydır. insana fiziksel ve psikolojik dayanma gücünün sınırının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu öğretir. ergen psikolojisinden kesinlikle çıkartır.