bugün

ilginç durumdur. yıl olmuş 2014 ve halen aleviler böyle, sünniler böyle diye tartışma yapmaktır. modası geçmedi mi onun ya ?
provokasyona çanak tutmaktır.
her türlü manipülasyona açık olmaktır. insanlıktan, akıl ve mantıktan nasibini almamaktır.

bugün avrupa birliği diye bir oluşum var. devletlerin sınırı sadece hayali çizgilerden oluşuyor. isviçrede yaşıyorsun, benzini avusturyadan alıyorsun. iki komşu, birisi hollandaya vergi ödüyor, diğeri belçikaya. adamlar böyle bir düzeni kurmuş. ve bakıyorsun, çok değil daha 50 yıl öncesine kadar bu adamlar aralarında tarihin gördüğü en kanlı savaşları yapmışlardı. iki tane dünya savaşında yerle bir olmuşlardı. ama bundan iyi kötü bir tecrübe çıkardılar. en azından insanları gördü bazı şeyleri de bugün barış içinde yaşayabiliyorlar.

bir de ortadoğuya bakıyorsun. şii sünni kavgası almış başını gidiyor. amerikalılar ırakı işgal ediyor, bu dangalakların derdi birbirini kesmek. bırakın şii sünni kavgasını, sünniler bile kendi içlerinde kavgaya tutuşmuş durumdalar. neden? çünkü bunların dinle falan ilgileri yok. siyasi tüccarlar bunlar. yemlerini kim verirse, onun köpeği oluyorlar.

işte bunların oyununa gelmemek lazım. ben bir sünni olarak, alevi inanışlarına sahip olamam. onları kabul edemem kendi içimde. ama bi alevi ile gayet de güzel, gayet de kardeşçe yaşayabilirim. yaşıyorum da. oturduğum muhitte pek çok alevi var. hiç birisiyle de sorunum yok. olamaz mı? olabilir tabi ama kesinlikle alevi oldukları için değil. başka sebeplerden ötürü olabilir. yoksa bana ne adamın inancından?