bugün

bir müjde...

arkadaşlar bilmiyorum farkında mısınız ama ülkemizin hiç ama hiç paraya, halkımızın da hiç çalışmaya ihtiyacı yok aslında.

allah çarpsın bak yalan söylemiyorum.

bakınız müzelerimiz lebaleb antik çağlardan kalma eserlerle dolu.

örneğin herakles lahdi...
görsel

antalya arkeoloji müzesinde sergilenen bu eseri ülkemize getirebilmek için yıllarca uğraştık.
getirdik de...
lakin ne çare?
durduğu yerde para mı kazandırıyor?

oysa ki su içinde bunu 500 milyon dolara okuturuz, hatta daha fazlasına.

diyorsanız ki "500 milyon dolar bizi kesmez..."
kesmez tabi, şahsen beni kesmez, şahsımı da kesmez...

o halde daha büyük montanlı satışlar yapabiliriz.

örneğin aspendos antik tiyatrosunu komple satabiliriz. almanlar göbek ata ata alır burayı.
zaten sağı solu çatlamış aspendos'un. ama bakın biz nakliye işine karışmayalım. gelsinler kendi vinçlerini falan kurup söküp götürsünler.
neticede adamlar bu işin profesyonelleri. koskoca bergama'yı ta 19. yüzyılda söküp götürdüler ve ne yazık ki ejdadımız bu işten tek cent gelir elde edemedi.

ama çok şükür ki siyasal islamcı iktidarlar gözümüzü açtı artık. parasız değil antik kent vermek, ölmüş biri için dua bile okumam ben şahsen.

neyse, dinimizi duvalarımızı bu işe karıştırmayalım, ne diyorduk?
asendos...
heh, aspendos'u en az 5 milyar dolara çakarız. 5 milyar dolar, dile kolay.
tam 5 tane ak saray yaparız lan o paraya, reisimize de yakışmaz mı şimdi? yakışır...helali hoş olsun.

bak şimdi ne oldu arkadaşlar?

aspendos + herakles lahdi anında 5.5 milyar dolar girdi mi kasaya?

bu parayı necmettin batırel ağabey'e verelim, şakkadanak sürsün piyasaya bir afallatsın dış güçleri.

biz işimize bakalım.

nemrut dağı misal.
amerikalılar hasta buraya.
çağır amerikalıları, nemrut dağındaki heykelleri çak onlara 10 milyar dolara, sonra otur masaya de ki, size 10 milyar dolar karşılığı burada 10 sene kazı izni.

ne oldu?
hoop 20 milyar dolar daha cepte.
ver bunu da necmettin batırel ağabey'e, 2 parti halinde şakkadanak 10 + 10 milyar dolar sürsün piyasaya ve dolarcıları nakavt etsin.

dolar ne oldu?
birkaç ay içinde düştü mü 3.5 liraya.

hah bak nasıl da normale girdi her şey değil mi?

sonraki yıllar kolay, satacak mal sürüyle elimizde.
ankara'daki anadolu medeniyetleri müzesini satarsın 5 sene yeter, osman hamdi'nin kurduğu istanbul arkeoloji müzesini satarsın o da 10 sene yeter.

sonra paralar bittikçe bir sene afrodisias'ı sat, 1 sene truva'yı sat, ertesi sene göbeklitepe'yi sat.

yeminle 7 göbek neslimiz ye ye bitiremez o parayı.

her birimiz dolar milyoneriyiz aslında ama farkında bile değiliz.

neymiş?
kültürel mirasmış, çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmalıymışız.

ya bırakın bunları ya...

not: arkadaşlar tabi ki bu yazı ağır ironi içeren bir yazıydı.
45 yıllık hayatımda kendimi bildim bileli antik kentleri, arkeolojik sit alanlarını gezen, fotoğraflayan, hikayelerini araştıran, yazan biriyim.
ve bu aptal siyasal islamcılar yüzünden şu duruma düşmek istemiyorum;
görsel

üstteki görsel, louvre müzesinde ülkesinden kaçırılan, koparılan tarihi eserlerin sergilendiğini gören bir ıraklının verdiği tepki...
Bizim burada 3000 yıllık trak sunağı var devasa tek parça kaya boşa duruyor keçiler otluyor etrafında onu da satak gitsin.
(bkz: koy amına koy sat gitsin)
Bana ne gardaş bana kârı ne.
128'in geri gelmeyeceğine dalalet müjde.