bugün

işid in an itibariyle bağdat a 8 km kadar yaklaşması durumu. 10000 militan ve 100 tank ile saldırdıkları, ırak askerlerinin üslerini savaşmadan bıraktıkları haberleri geliyor.

işid ayrıca bombalı araçlarla şii mahallelere saldırdığı ve yüzlerce şii nin öldüğü bilgileri var.

bağdat yönetimi ise amerika dan kara ordusunu göndermesini istemiş.
bir ülkenin başkenti böyle kolay teslim olmamalı.
sıra yavaş yavaş istanbul a geliyor diye düşündürendir.
kaynak olsa bile inandırıcı gelmeyen haber.
etsinler amk dediğim gelişmedir. ulan arkadaş böyle korkak, böyle ödlek, böyle şerefsiz adamlar dünyaya gelmemiştir. şia ya müstehaktır, akıttığı kanlara saysınlar.
isidin yarragimin kafasini alacagi kusatma.. 10 bin militan ve hava destegi olmadan kobaniyi falan alirlar anca.
aman bu sefer de araplar çıkıp "bize yardım etmiyosunuz, götümüzü kurtarmıyosunuz" demesinler de...

ışid kimi sikse soluğu türkiyede alıyor amk..
bundan tam 13 yıl önce amerikan askerlerini güllerle karşılayanlar için intikam vakti.
9 milyonluk şehir 10 bin militan tarafından bir günde alınamayacağı için mümkün olmayan gelişmedir. ışid bağdat'a yaklaşmıştır, bağdat havalimanına çok yakındır ama bağdat ile musul arasında fark vardır. bağdat musul'un aksine şii yoğunluğuna sahiptir. devletin güçlerinin çoğunluğu bu şehri savunacaktır. şehir savaşı ile alınması çok uzun zaman alır. muhtemelen de abd ve iran abisi ışid'i bombalar bağdat'ı işgalini engeller.

bizi ilgilendiren asıl olay budur: (bkz: 12 ekim 2014 ışid in kerkük saldırısı)
Anlayamiyorum, amerika bolgedeki petrol icin ortaligin anasini sikti kendi de kayip verdi simdi nasil uc bes bin kisiye birakiyor bolgeyi, yok kardes bu iste bi ipnelik var. Rezervler mi bitti yoksa?
buradan bir tın yaptım, sesi bağdat dan duyuldu!
yalan haber bagdat düşerse abd işin ıcıne gırerkı buda ısıdın sonu olur.
(bkz: doğru mu samet)