• seçimden önce 4.45'ken açıklama yaptılar malipüle ediliyor diye. düşecek diye.

4.45'ten 7.10 u gösterdiler. yetmedi 6.20 bandına inince de sevinmemizi bekliyorlar. yok öyle bir dünya hani manipüle yüzünden bu haldeyiz ya, hani her şey çok düzgünde sırf millet el atıyor diye yükseliyor ya dolar. parlementer sisteme kadar istedikleri şekilde düzenlediler her şeyi.

hadi şimdi 3.80'e inmesi lazım en kötü. 3.80'nin altına inmezse yalanları ortaya çıkar.
    4 0 ...
  • yaşanmamasını temenni ettiğim rezalet.

ben, hiçbir mod arkadaşımın kasti ve planlı şekilde bir yanlışlığa imza atacağını düşünmem. bir anlık boşluğuna gelmiş olabilir, yorgun olabilir. bu entrylerin, editlenip canlandırmak marifetiyle tekrar sözlüğe kazandırılacağına da eminim.

lütfen bir gerginlik olmasın. yazar arkadaşlarıma destek olmak suretiyle kıymetli modların dikkatini çekme çabasındayım. ama "fakir nihat'ın gücünden/desteğinden ne olur?" derseniz susar ve uzaklara bakarım.
    6 0 ...
  • yaklaşık 2 senedir muhteşem bir heyecan eşliğinde beklediğim nuri bilge ceylan'ın son filmi. Farklı farklı salonlarda birden çok kez filmi izledim ve vizyona girdikten ancak 2 buçuk ay sonra bunları kendimde yazma cesareti bulabildim.

Ne açıdan değerlendirirsek değerlendirelim, film fazlasıyla romantik 'sinan' karakteri ile babası arasında dönüp duruyor. Nuri bilge ceylan'ın daha önce de pek fazla işlediği ve iyi bildiğini iddia ettiği (ki ben de bu kanıdayım) bir taşra'da geçiyor. Hepimiz az çok taşra'da yaşamın ne denli zorluklarla ilerlediğini biliriz, film boyunca bu gözümüze gözümüze sokuluyor, ki bence iyi bir filmin izleyiciye sıkıntı vermesi gerekir, çok sevdiğim ünlü bir yönetmenin lafıdır.

sinan karakterini detaylı olarak incelediğimiz vakit de kendimizden bir şeyler buluyoruz her seferinde. Filmi izlememiş arkadaşlar için spoiler vermeden bir kaç şey söylemek gerçekten zor. Fakat, sinan'ın iç dünyasının filmin giriş sekansında denizin dalgaları ile gayet net olarak yansıtıldığını düşünüyorum. Bir tarafta sinan, diğer tarafta yavaş yavaş dalgaları kıyıya vuran bir deniz..

sinan'ın babası idris hoca hakkında da yazılacak pek çok şey var sanırım. Tıpkı sinan'da kendimizden bir şeyler bulduğum gibi, idris hoca'da pek çok yerde bana babamı ve onunla aramızdaki ilişkiyi anlattı durdu. Daha önce de bahsetmiştim, nuri'de bir kaç yazısında yazmıştı, eklemeden edemeyeceğim: 'Sevelim veya sevmeyelim, bazı özelliklerimizi babalarımızdan alırız. Zayıflıklarımızı, alışkanlıklarımızı ve daha pek çok şeyi.'

Çanakkale'nin çan ilçesi ve yenice bölgesinde çekilmiş film. Daha önce yaptığım bir kısa gezi'de görme imkanım olmuştu çan ve yenice'yi, sinematografik açıdan ancak bu kadar güzel bir yer seçilebilirdi bence. Uçsuz bucaksız bir varoluşta kaybolmuş bir sanayi kenti çan, zira yenice'de (yanlışım varsa düzeltin) ona bağlı küçük bir taşra.

spoiler vermeden yazılacak pek çok şey de yok açıkçası film hakkında. Yerine göre yavaş yavaş işleyen bir intihar'ın, yaşamın öyküsü ahlat ağacı.
    6 0 ...
  • buna mecbur olmayan bayanlardır. kimse de onları beğenmek zorunda değildir. "temiz olmadıkları" şeklinde eleştiriler yapılır ancak temizliğin kıldan çok suya sabuna ne kadar dokunulduğu ile alakalı olduğu; erkeklerin de çoğunun kol kılı almadığını ve önemli bir kısmının sakallı olduğu düşünüldüğünde bu eleştiri anlamını yitirmektedir.

https://www.businessinsid...s-dirty-as-toilets-2015-5

kimse güzel/yakışıklı görünmek zorunda değil. kadınların hepsi güzel olmadığı gibi erkeklerin de tamamı ultra yakışıklı değil. başkalarını dış görünüşü üzerinden yargılama hakkına sahip değilsiniz. ego tatmini için alternatif yollar bulun. insanları fiziksel özelliklerinden dolayı aşağılamayın.

edit: kozmetik sektörünün yıllık hacminin sadece abd'de 2023'te 800 küsur milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

https://www.reuters.com/b...-capital/article?id=30351

sekiz. yüz. milyar. dolar! o paranın %50sini bilimsel araştırmalara %50sini de yoksullara yardım için ayırın dünya cennet olur.
    11 2 ...
  • neden yalnızım düşüncesidir. sadece duygusal anlamda değil birkaç gündür fiziksel olarakta hep yalnızım. evde yalnızım işte yalnızım. işteki yalnızlık bu uyanık ( ipne diyecektim de arkalarından sallamış olmayayım ) mesai arkadaşım olan ibişlerin neredeyse tamamının bayram tatili ile izinlerini birleştirmesi ile oldu. ulen ofis bomboş. sinekler bile beni tek görüp "yok aga bu kamil tek başına girmeyelim hiç buraya değmez" deyip geri dönüyorlar camın önünden.

allah kimseyi yalnızlık ile imtihan etmesin. hem duygusal hem böyle ev-iş mevzularında. cumartesiye kadar keçi sakallarım çıkacak gözümde o tek göze takılan gözlükler var ya onlardan belirecek filozofa bağlayacağım düşünmekten. sessizlik sükunet iyi ama fazlası zararmış.

yazarların şu anki düşünceleri
    7 0 ...
  • Hiç bir zaman olmadığım ve olamıyacağım.
    çalişan ve para kazanan herkes hesap ödeyebilir.
    Cinsiyete göre belirlenen bir durum değil bu.
    Hala bu mantalitede hatunlar varsa yuh diyorum.
    9 1 ...
  • büyük boykot başlatmışken, arada şu boingten alınacak 7 milyar dolarlık uçakların anlaşmasını da iptal edersek çok tutarlı davranış olur.

ha bunlardan elin amerikalısından komisyon alanlar varsa, delikanlı gibi çıksın aramızda toplayalım verelim o parayı iade etsinler. mahçup olmasınlar bu komisyoncular.

http://www.cumhuriyet.com...satmaya_devam_ediyor.html
    5 0 ...
  • sözlük formatına aykırı mı bilmiyorum ama kıymetli gammazların, değerli yetkililerin, sevgili modların anlayışına sığınıyorum zira bu başlıkta amaç, nazenin ve nadide bir sosyal platform olan uludağ sözlük'ü pembeye, maviye ve beyaza boyamak, huzur ve sükun ortamını tesis etmektir efendim.

evet, alttaki sürprizli yazara güzel bir temennide bulunun.

belki dünya 10 saniyeliğine papatyalarla dolar, küsler barışır, gani müjde mizahı bırakır...

başlıyorum:

uzun süredir beklediğin o işi alırsın umarım değerli arkadaşım!

here we go!
    6 0 ...
  • çoğunluğu mantıklıdır. anlayabilene tabi anlayamayana ne desen boş. vergiyi tamamen kaldıramazsın ancak yükü hafifletebilirsin. bu da yerli yatırımcıyı/girişimciyi teşvik eder yeni şeyler üretmeye.

tasarruf mutlaka yapılmalı başka türlü bu krizin altından kalkamazsın. saray, fazladan uçaklar, makam araçları, vekil maaşları (iktidar muhalefet ayırt etmeksizin ) örtülü ve örtüsüz ödenekler.. bunların artık makul seviyelere indirilmesi lazım. özellikle cumhurbaşkanlığı ve diyanetin bütçeleri 3/1 - 4/1 oranına indirilmeli en az. tek tek ele alırsan yaaa koskoca türkiye bunları kısarak mı kar edecek diyebilirsin ama kalemleri üst üste koyunca ortaya korkunç rakamlar çıkıyor.
    11 1 ...
  • krizlerden, boykotlardan vs bağımsız yapılan tercihtir. samsungcuyuz samsungcu hüloğğğğ. iphone hastalığı zirveye çıkarken bir arkadaşım verdi bundan 4 müydü neydi modeli. 2 hafta ile 3 hafta arasında anca tahammül edebildim geri verdim döndüm samsung markasına.
    8 0 ...