bugün

sözlük yazarlarının hikayeleri

''hadi bakalım'' dedi, ''kalk ordan. neler olduğunu anlatacağım sana, bu gece neler olduysa tek tek öğreneceksin'' gecenin bi yarısı iki kişi dolanıyorduk sokakta. gecenin bu saatinde beni çağırdıysa mutlaka önemli bir şey vardı. ''tamam, '' dedim. ''gidelim öyleyse.''
biraz yürüdükten sonra parkta; banklardan birine oturduk. konuşmaya başladı. ağzını oynatmıyordu da onun gördükleri direk kafamda canlanıyordu. sanki sabaha karşı görülen bir rüya... sustu. yüzünü bir anda bana dönerek ''öyle oldu işte,'' dedi.'' epeydir bahsediyordu zaten sıkıldığından falan... fakat ben hiçbir şey yapmadım. '' içeri alsalar bile en fazla 10 gün, sonra çıkarım.''
bir anda uyandım rüyadan, yeni anlıyordum; meğerse bizimki de adamla berabermiş, ipi hazırlamasına filan yardım bile etmiş. herif intihar ederken oturup onu izlemiş. garip adamlar var şu dünyada. -neden böyle bir şey yapmıştı ki?- neden yaptın ? sevmez miydin adamı dedim, '' bunu engellemek istemedim; elbet yapacaktı. ben de ses çıkarmadan oturup izledim'' dedi.
senin gibi adamın anasını sikeyim dedim. ayrıldım yanından.