otobüs insanının kimseyle ilgilenmiyorum tribi

daha evvelden bu konuyla ilişkili bir çok duruma değinilmiştir: "yolculara beni ellemeyin der gibi bakan götü kalkık kız", "otobüste kendini kral lear zanneden göt oğlanı" tarzında...
Ancak hepsi bir başlık altında toplanacaksa, bu genel manada budur. çünkü tespiti ben yaptım!

Bu trip genelde cam kenarında oturan yolcularda gözlenir. "erken geldim, hakettim. şimdi dışarıyı seyretmek istiyorum, meşgul de adamım. siktirin gidin şimdi başımdan" ciddiyeti elbetteki yadırganacak bir şey değil. bir kere onun tecrübe sahibi olduğunu gösterir ki benim gibi hayatı otobüslerde geçen bir çok insan evladının da içine düştüğü bir triptir bu. ancak bundan daha büyük tecrübe gerektiren bir konum varsa, o da koridor kısmı koltuğudur. bir kere mücadele etmen gereken sürüyle gazi, hamile, yaşlı, çocuklu insan var. otobüste senin koltuğuna doğru bir "ceset" edasıyla yürüyen yetmiş yaş üstüne karşı takınacağın tavır çok önemli. yıllardır hep "yorgunum, uyuyorum" ayağına yattın ama artık bu fişlenen bir poz oldu. yine mecbur bu "kimseyle ilgilenmiyorum tribi" devreye girecek. gözlerini hiçbir yolcunun görüş alanına girmediği bir noktaya dikip sinirli, kararlı, sorunlu bir ifade ile düşüncelere dalacaksın. isterse o yetmiş yaş üstü gelsin, tutunmak için ellerini tam senin koltuğunun üstüne koysun ve sana merhamet ister gözler ile baksın. sen farkında bile değilsin ki!