noldor

 1. 11.
  3 kadim elf boyundan en bilineni ve Tolkien evreninde en fazla iz bırakanı. Orta dünyada elf soyunun kurumsallaşması da noldor elflerinin sayesinde olmuştur. Çok büyük acılar çekmişlerdir. Vanyar elfleri valinor’da lir çalıp, Lembas peksimeti yerken noldor elfleri orta dünyada Melkor’la mücadele etmiştir.

  Hareket etmeyen her şey çürümeye mahkumdur. Noldor ise harekette en öne çıkan elf soyuydu. Yüksek kral feanor silmarilleri ve palantirleri yaparak hem valinor’da hem orta dünyada iz bırakmıştır. Bu elfler valar ya da maia olmamalarına rağmen Melkor ve onun balroglarına karşı mücadele edip angband’ı kuşatmışlardır. Sonraki Çağlarda Elfler Sauron ile dahi baş edemezken ilk Çağlarda noldor melkor’a ve onun ejderhalarına, balroglarına karşı yüzyıllar boyu mücadele verdi. Beleriand savaşlarında 2 tane yüksek kralını kaybettiler. Saklı kent gondolin’de 1 tane ve yine angband’da 1 tane daha yüksek kral olmak üzere 4 tane noldor kralı Morgoth’a karşı giriştikleri bu mücadelede kaybettiler.

  Silmarillerin çalınması ve akraba kıyımı ile başlayan noldor elflerinin orta dünyaya gelişi birinci çağın sonunda fingolfin ailesinin tüm krallarının yok olmasına, ruhundaki Alevi bizzat eru’nun koyduğu feanor gibi bir Yüksek elfin yitip gitmesiyle dramatik bir hal almıştır. Nihayetinde saf kan bir elf olmasada (babası insan annesi noldor elfi) fingolfinin küçük torunu erendil’in valinor’a kadar gidip valar’a yalvarması ile savaşın seyri değişmiştir. Valar yüzyıllar sonra Arda’ya (orta dünya) müdahele etme kararı almıştır. Vaların müdahelesi sonucu Melkor kaybetmek üzereyken son kozu kara ancalagon’u oynar ve rakibini püskürtür savaşın seyri değişmek üzereyken erendil gökten kartallar ile birlikte gelip saatler süren bir kapışmanın ardından ancalagon’u yere çarpar ve artık Melkor kaybetmiştir. Bacakları kesilip, boynuna zincir bağlanıp Arda’nın dışına zamanın boşluğuna atılmıştır. Nice noldor elfinin, kralının yitip gittiĞi beleriand savaşının sonunu yarı noldor elfi, kralın küçük torunu erendil getirmiş atalarının intikamını almıştır.

  Noldor tacı sonrasında fingolfin’in torunu olan gil-galad’a geçmiş, isuldur’un sauron’dan tek yüzüğü aldığı son ittifak savaşına kadar noldorun Yüksek kralı olmuştur. Ayrıca yüzüklerin efendisi ve Hobbit serilerinde gördüğümüz ışığın hanımı, lothlorien’in hanımı lady galadriel’de soylu bir noldor prensesidir. ilk yüksek kral Finwe’inin toruNu, Finarfin’in kızıdır. Noldor, melkordan sonra da uşağı Sauron ile orta dünya üzerinde mücadele etmeye devam etmiştir.
  0 ... bolivya devlet radyosu

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle