sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

 1. 7544.
  sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

  akçay, balıkesir.

  temmuz 2019.

  bu fotoğrafın basit ama hüzünlü bir hikayesi var. yazmadan paylaşasım gelmedi.

  bu yaz bir gece akçay'da aylak aylak dolandığım birkaç saatin ardından yorulup bir yerde 5 dakika oturmak istedim. kapanmış dükkanların önündeki boş sandalyelerden birine çöküp marketten aldığım limonatayı içerken etrafı izlemeye koyuldum. birkaç dakika içinde küçük çocuklu bir aile geçti önümden. çocuk bir eliyle annesinin elini tutarken diğer elinde de bu oyuncağı (sanırım ayı gibi bir şeydi) tutuyordu. aniden karar vermiş gibi birden oyuncağı yere attı çocuk. hiç istifini bozmadan da yürümeye devam etti.

  anlık bir duraksadım, kalkıp seslenesim geldi ama sonra boşverdim. aileden kimsenin umrunda değil gibiydi zaten. ayıcık öylece duruyordu yerde.

  takip eden birkaç dakika boyunca sokaktan geçen başka çocuklar görüp almak istedi ama aileleri izin vermedi. sonra birkaç köpek, bir de kedi geldi koklayıp geçti ama kimse dokunmadı oyuncağa. elbet biri gelip çöpe atacaktı ama kimsenin umrunda değil gibiydi (ben dahil).

  yeterince dinlendiğime karar verip ayağa kalkınca birden içimde bir şey dürttü. toy story'nin etkisi midir bilemiyorum ama o oyuncağın öylece yok olup gitmesine izin veremedim. gittim yanına, eğildim, ayıcığı düzgün oturur hale getirdim. sonra da açtım telefonumu birkaç tane fotoğraf çektim. ardından yerdeki bir oyuncağın fotoğrafını çekmek her vatandaşın yapması gereken sıradan bir eylemmiş gibi istifimi bozmadan kalktım yoluma devam ettim.

  tatil fotoğraflarımı karıştırırken gördüm birkaç ay önce. hemen başka bir klasöre ayırdım. tuhaf bir şekilde mutlu hissediyorum şu an kendimi. sanki bu oyuncağın silinip gitmesine izin vermemiş, bir şekilde ölümsüzlüğünü sağlamışım gibi. evet, pek sağlıklı bir psikolojik konumda değilim belki* ama ne bileyim. bu ayıcık da böyle yaşamış oldu işte.
  5 -1 ... 10610