bugün

13 eylül 2017 porto beşiktaş maçı

portekiz ligi de kötüdür hollanda ligi de..

bunda bu kadar şaşırılacak ne var ki?

sen porto chaves'i, estoril'i yendi diye, ajax, heerenven'i, nec nijmegen'i yendi diye güçlü görüyorsan bu senin fikriyatındır üzerine çokça tartışılabilir ama ben bu konuyu uzatmam..

portekiz ligi de, hollanda ligi de hatta fransa ligi de abartılacak ligler değillerdir..

fransada da 3 takım üzerinden dönüyor, portekizde de, hollanda da aynı hesap..

fransada olympic lyon 7 sene üst üste şampiyon oldu, psg 40'ına gelmiş ibrahimoviçle neredeyse puan vermeden lig bitirdi..

hollanda ligini anlatmaya gerek yok.. vitoria setubal da zaten her sene portoya benficaya çelme takan bir takım..

bu ligleri gözünüzde büyütmeyin.. ya da büyütün..

ama artık şunu kabul edin bir miktar akıllı bir yönetim ile bizim lig bu liglerin rahatlıkla dengi olur - ki şu an benim için öyle - ötesine bile geçebilir..

kaldı ki lig reputation olayı da sadece ligin birebir başarısıyla alakalı olsa keşke..

beşiktaş olimpiakos ile eşleşiyor, takım sivasspor ve trabzon artıklarını barındırıyor ama bizim futbol medyamız hala daha olimpiakos şöyle köklü böyle geçmişli goygoyu yapıyorsun..

ya geçmişimize takılıp kalacağız, ya da olayları o an ki şartlarıyla değerlendireceğiz..

şimdi porto bir avrupa markası diye ben diğer bütün verileri elimin tersiyle itip porto mükemmel, portekiz ligi de bizim ligi süpürür demek zorunda mıyım?

ki portonun, olimpiakos'un, monaco'nun hatta anderlecht'in bile avrupa markalığı titri hakkı var o zaman..

porto - benfica - sporting lizbon dışındaki portekiz ligi takımlarını şu an süper lig ilk 10'undan herhangi bir takım yenebilir çatır çatır mücadele edebilir..

kaldı ki sevilla-başakşehir maçını da hatırlatırım..

tabii la liga sizin için portekiz liginden daha kötü ise ona bir şey diyemem..