bugün

gastronomi ve mutfak sanatları

Kazandığınız takdirde kimsenin "şöyle olacak, böyle olacak, tiksineceksiniz " gibi laflarını dinlemeyin. Kendiniz yaşayıp görün. Benim de "öff çok zordur yaa" diye okumayı erteledikçe ertelediğim bölüm ama yine de ne güzeldir kesin. Özellikle mutfak sanatları tarihi off. Ama gerçekten ayaklar 1-2 numara büyüyormuş. Tırnaklar zaten dipten kesiliyor, makyaj filan tabii ki yok, sakallar bıyıklar da kesiliyor galiba. Ama yine de çok güzel makarnalar yapmak, pişirme süreleri, ne neyle en iyi uyumu sağlar sorularının cevaplarını düşününce yine çıldıracak gibi oluyorum. Belki bir gün mutfak sanatları da okurum ya. Zira hayalimdeki iş türkiye'ye gelenlere türk mutfağı-tarihi-kültürünü aynı anda anlatmak. Böyle gelsinler bi yandan yemekleri yedirip yüzlerindeki ifadeyi bekleyeyim heyecanla, bi yandan yemeğin ortaya çıkışını anlatayım, bi yandan türk mutfağının kaybolan binlerce çeşit yemeğinden birini tanıtayım. Hatta tanıtırken "türkler bile bilmez bu ölü bi yemek" diyeyim (burası çok önemli hep gözümde canlanıyor. O sırada turist kadın ağzındaki lokmayı çiğnerken gözlerini kocaman açıp nasıl özel bi şeyi denediğini hissedip mutlu olsun.)

sonra o ölü yemekleri yeniden hayata döndürmeye çalışan bi restorant olsun -ki ben de orada çalışayım- restorantın içinde kazılardan yeni çıkmış gibi yapılan seramik tabaklar olsun hatta. Tüm kültürleein en eski içkileri, yemekleri filan.
Ayyyy çok heyecanlı. Ama daha mutfak sanatlarına gelene kadaar 2-3 bölümüm var bitecek.

Ne var hayal etmek bedava.
güncel Önemli Başlıklar