bugün

felsefe ne işe yarar

Varoluşun temel ilkelerini, yaşamsal sebebi sorgulamaya yarar efendim. ister Tanrı'yı sorgula ister toplumsal yapılanmayı her şeyi sorgulamayı gerektirir. Olaylara bir sebep arama. Yaşamsal yaklaşım temellerini bulmaya yarar ayrıca. (bkz: o ne ya) halkın sosyal durumundan tutta Tanrı'nın bizi neden yarattığına kadar. 3000 yıllık felsefe tarihine öyle saçma denilemez kanımca. Sokrates, Platon, Kant, Hegel, John Locke vb. insanlar gerçekten bu hayata / yaşama felsefi anlamda çok şeyler katmıştır. Ülkemizde bulunan bazı insanlar maalesef felsefeyi "laf sokmak amacıyla" ilişkilendiriyor. Ne kadar saçma. Bir az düşünüp sorguluyorsun sonra dışarı aktarmak istiyorsun ve aldığın tepki "felsefe yapma". Biraz çevrenizdekilere değer verdiğiniz kadar bu değerler topluluğuna da değer verseniz (felsefe). Ve evet bazı insanlar felsefeci olup gerçekten bilime önemli şeyler katmıştır. Mesela Demokritos. Ruhumuzun atomlardan oluştuğunu öne sürmüştür. (bkz: ruh atomları) ölünce de bu atomların bilyeler gibi etrafa saçılacağı görüşündeydi. Felsefi anlamda bir fikir öne sürdü. Öte yandan atom fikri sadece bir plaja/sahile bakarken aklına geldi. Ve şu an dünyada atom yok diyelevilecek insanı her halde hastaneye kaparlar. O kadar teori (bilim teorisi) atoma dayanıyor. Atom düşüncesini keşfeden Demokritos ve evet Demokritos'ta felsefi (bkz: filozof) birisiydi. Demem odur ki Türkiye'de maalesef sorgulamayan, düşünmeyen insan modeli istiyorlar. Ortaokullarda haftada 2 saat din dersi var. Lisede de. O kadar imam hatip lisesi var. Kaç saat inanç ile ilgili dersler veriliyor. Ama daha burada liselerde zor felsefe dersi veriliyor. Madem sen dinleri inançları öğretmek istiyorsun o zaman sorgulamayı da oğret ki her birey kendi sorgulayıp seçimini yapsın. Bence bu yüzden ortaokullar da da felsefe dersi olmalı. Şöyle bir bakış vardır ki din öğretmenimin gözü önünde felsefe kitabı okudum kadın bana ateist gözüyle baktı. Bu benim hep dile getirdiğim bir şey hatta din sınav kağıtlarının da arkasına yazdığım bir konu. "Bir az olsa da felsefe dersi verilse". Neden vermek istemiyorsun? Bir az düşünüp sorgulamalarını istemediğin için mi. Yani olaylara bir de bu açıdan bakın. (bkz: çok konuştum)