bugün

30 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tip

bir arkadaşımın 50 yaşındaki kocası yıllardır birtakım işlere giriyor, kafasına esince veya sinirlenince çıkıyor. kendisinin telefon faturası birkaç ay önce 600 lira kadar gelmiş, başka bir kadınla yaptığı konuşmalardan ötürü. eşinin çamaşır çekmecelerine falan sakladığı paraları alıyormuş. eşi onun '50 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tip' için çok şey verirdi. hayır, kadının üniversitede okuyan oğullarına göndermek için ayırdığı paraya kastediyor adam. adam? elim sürçtü herhalde.

ben 30 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tipi bu hayvanla kıyaslamam tabii, kendisine haksızlık olur.

bu adamın karısı da 50 yaşında şimdi. 5-6 yıl önce, kesinlikle ve kesinlikle 40 yaşının üstündeyken döner- kuru fasulye-pilav falan satan bir yerde eleman olarak işe girmişti. bir kere uğradım, o da 'uğra' dedi diye; 5 dakika durdum çıktım hemen. bir şey de içtim tabii laf etmesinler diye. 2 dakika boşu yoktu, başını kaşısa patron başıyla boşalmış da silinecek bir masayı işaret ediyordu. sabahları camları siliyor falan. bana göre çok kaba tavırları olan ve çok fazla argo konuşan bir kadındır ama bu açıdan çok saygın bulurum kendisini.

30 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tipi de bu açıdan en az bu kadın kadar saygın bulurum.