bugün

entry'ler (100)

imparatorluk

amerika’da yaşayan genç akademisyen yazar beyazıt akman'ın, üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte birincisini yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek beş yılı aşkın bir araştırmanın ardından yazdığı eser. imparatorluk 1 ve 2 yayınlanmış olup serinin toplam 5 kitaptan oluşması planlanıyor.

baran akbulut

şimdilerde trt okul ingilizce derslerinde boy gösteren oyuncu.

fakirlik belirten cümleler

bir dahaki ay alırız.

türbanlı kadına uzatılan elin havada kalması

nezaket kurallarında aslında önce bayanın el uzatmasını beklemek gerektiğini bilmemek üzerine karşılaşılan durumdur.

iki sözcükle recep tayyip erdoğan

kıskananlar çatlasın.

dünyayı geziyorum

özlem tunca'nın ilköğretimde şiir okuyan öğrenci edası ile sunduğu program. (bkz: kıza uyuz değilim ancak)

cem yılmaz ı çekememek

karşılığında cem yılmaz'ın bu davranışı hiç ama hiç tınmadığı durumdur.

yeni başlayanlar için lise

hayatının gidişatını belirleyecek dönemdir. eğlenmeyi de öğrenmeyi de dengede tutmak gerekir. ingilizcenin ne yapıp edilip öğrenilmesi gereken zamandır. (bkz: internetten ingilizce öğrenmek). "ingilizceyi sevmiyorum, bana anadilim yeter" bahanelerine kanılmaması gereken dönemdir (bkz: yabancı dil öğrenmek anadile ihanet değildir).

dünyanın en kötü duygusu

sağ dizinizden ameliyat olmanız gerekiyordur, anestezi sol dizinize yapılmıştır.

yüksek mühendis

günümüzde ingilizce bilen mühendis olduğunuzu kanıtlayan olgudur.
(bkz: üds) (bkz: kpds) (bkz: toefl)

karısından daha az maaş alan koca

evliliklerde hayat müşterektir diye düşünülürse yadırganmaması gereken durumdur.

sigara içenlerin saygı beklemesi

içenlerin içmeyenlerin yanında saldıkları o tiksinç kokuyu hesap edemedikleri için boşuna bekledikleri saygı durumudur.

ygs nin ve dershanelerin kaldırılması

kapatılan dershanelerin çoğunun liseye dönüştürüleceği açıklamasının yapılmış olmasının da es geçilmemesi gereken durumdur.

uludağ sözlük hakkında dolaşan asılsız e posta

--spoiler--
ortamin yine kizli erkekli ve ickili olacagini dusunerek bu teklifi reddettim, ama moderator gelmem konusunda zorluyordu, tekrar nazikce reddettim, sinirlendi, bana gelmezsem uyeligimin silinecegini soyledi.
--spoiler--

üyeliği silinmesin diye ( gelmezse türkiye vatandaşlığından atılacak sanki) bir kızın düştüğü içler acısı durum...

Bundan sonra derslerine çalışmayan, sütlerini içmeyen çocukları nasıl korkutacağımızı öğreten hikaye:

-ödevini yapmazsan seni zall abine veririm
-dişlerini fırçalamazsan üyeliğini sileriz ona göre *

dolmuş şoförüne 100 tl uzatmak

Minibüse binersiniz, 1 tl uzatarak şöföre:
-bi öğrenci
dersiniz. Şöför de bunun üzerine
-kimlik?
diye sorar. Sizde:
-ee o 1 tl yi geri alabilir miyim?
dersiniz. Şöför amca bunu üzerine:
+haha, tabiii...
der.Sonra sizde cüzdandan öğrenci kimliğinizi çıkarır ve yanına bir 100 tl ilave edersiniz... * * *

bekleyiş

Hoca nasrettin gibi 'ya tutarsa' demek ...

kuruyemiş yerken ölümden dönmek

kuruyemiş yemenin verdiği lezzet ile nefes alıp verme olayını düzgün ayarlayamamak sonucu oluşan durum.

aşk ve sevgi arasındaki farklar

birinde hormonlar birinde saygı baskındır...

sözlük yazarlarının nicklerinin hikayesi

yazarımızın ablası bir gün nasıl oldu ise 'fruits basket' adlı bir anime manga ya merak salar. abla,

-bak çok değişik sende oku, sende izle

cinsinden kardeşini teşvik etmeye çalışır. yazar ilk başlarda dirensede boş bir zamanında hele bir bakayım neymiş şu fruits basket deme gafletinde bulunur. sonra animesini izlemeye başlar. Tohru honda adında bir kızın Sohma ailesi ile olan maceralarına dayanmaktadır hikaye. Sorun şudur ki sohma ailesinin yıllardır içinde bulunduğu bir lanet vardır. ailenin 13 üyesi, Çin Zodyağı (Japonca da "Jyunişi") nın 12 hayvan ruhunu ve kedi ruhunu (Efsaneye göre kedi * Zodyakın dışında kalmıştır) taşımaktadırlar. Karşı cinsten birisine sarıldıkları zaman veya aşırı stres altına girdikleri zaman hayvana dönüşmektedirler. Yazarımızda Yuki Sohma *nın adını nick olarak kullanayım der. (Aslında ben kyo yu daha çok seviyodum ama okunuşunun tuhaflığı ve başkaları tarafından bir kısaltma sanılacağı düşüncesi ile yuki yi tercih ettim).

işte benim hikayem böyle sözlük.

nefret edilen erkek modeli

merhaba ya da nasılsın denildiğinde suratınıza bön bön bakan erkek modelidir.