bugün

liseye gidecek olanlara sözlük yazarları tarafından verilebilecek tavsiyeler...

çarpık ve saçma salak bir eğitim sistemine sahip ülke de yaşadığımız için üniversitede ne okuyacağınıza hatta ileride ne olmak istediğinize karar verip ona uygun liseye gidin... zira sonra kafanızı kaldırımlara sürtüp kıvılcım çıkartsanız bir işe yaramıyor...
en güzel arkadaşlıklar bu zamanda kurulur. tadını çıkartın.
daha liseye bile başlamamışsanız sözlükte ne işiniz var. çıkın sokakta top oynayın. iki sene sonra yok öss, yok not ortalaması, yok tercihler diye kafanızı edicekler zaten.

ayrıca mümkünse sigaraya başlamayın.(bu kısım lise ikiye başlamadan önce tekrar okunacaktır.)

ayrıca yine mümkünse meslek lisesine gitmeyin.(bu hatayı yapan bir çok insan tanıyorum. mutsuzlar.)
meslek lisesi ise gidilen lise, geçmiş olsun. *
doya doya yaşanılması gereken kurumdur, helada sigara, boş derslerde maç, ilk derse girmeyip kantinde kahvaltı bu dönemden aklımda kalan mutlu anılardır.
kıymetini bilinmelidir zira liseden sonra hiç bir zaman böylesine rahat bi yaşama sahip olamazsınız.
okulun önünde abdeshane bardağı gibi sıralanıp kız kesen, lisede hoca dövüp atılmış tayfaya dahil olmaya bakın kız konusunda sıkıntı çekmezsiniz ve okul bittikten sonra bol vaktiniz olur.
sigaraya baslama tehlikesi olusturur dikkatli olmak gerekir. * *
gelir gelmez en arka sıraya oturmayın. arka sırada oturma fikri size havalı geliyorsa bunu unutun. en öne oturun. zaten siz de iş varsa sınıfın ve bir çok konunun hakimiyeti sizde olur. bir de (bkz: lisede herkesin arka sırada oturduğu yalanı)
-birileri bizim abiler var ders anlatıyorlar, çay filan içiyoruz derlerse bi düşünün iyice.
ne tam olarak yetişkin, nede tam olarak çocuk olduğunuz için bunun avantajını kullanın. çünkü lise bitince bir anda yetişkin oluyorsunuz, eskiden yapabildğiniz salaklıkları yapamıyorsunuz.örnek:
(bkz: hem 23 nisan da hem 19 mayıs ta okullar tatil) *
reis'e yalakalık yapanlardan olmayın. denge politikası izleyin, gerektiğinde ''saygı duyuyorum abi'' diyin.
msn de oyalanmayın. gerçek kızlar bulun okuldan.
popüler olmak istiyorsanız tikky,
ukala olmak istiyorsanız rocker,
ben öyle takılırım arada okula diyorsanız metalci,
ulan üniversiteyi kazanmam lazım diyorsanız inek olun.
ama ne olursanız olun kendiniz olun.
uyanık olun uyanık.

Çaylakken 40 karakterden daha kısa entry giremem,çünkü ben çaylağım,yazar mıyım ki öyle kısa kısa entry giriyorum..terbiyesizlik yapmanın alemi yok..akıllı ol uzun uzun yaz.
-- ailenizin sizden sadece küçük beklentileri var. bunlar sadece okulda başarılı olup, ahlaklı gençler olmanız. sizce istedikleri bu kadar yapılamayacak şeyler mi?

-- hayatınızı artık programa oturtmaya çalışın. belirli saatlerde internete girin, belirli saatler gezin dolaşın.

-- derslerinizi mutlaka ama mutlaka günlük çalışın. her gün yarım saat çalışmak, sınav gecesi sabaha kadar çalışmaktan kat kat iyi sonuç verir. son sene üniversite sınavına hazırlanacağınıza, planlı programlı olarak 4 sene az az çalışın, stres yaşamadan en iyi yeri kazanırsınız.

-- sorumluluk bilincine sahip olun. bu bilinci daha iyi öğrenmek için, ailenizle konuşun onlar her konuda size yardım ederler.

-- gelecekle ilgili planlar yapın, kendinize hedefler seçin, unutmayın hayat hep bir maratondur.

-- '' öff '' kelimesini hiç kullanmayın.

sizin için herşeyini veren ailenizle aranızı hep iyi tutmaya çalışın. hiç bir anne baba çocuğunun kötülüğü için birşey yapmaz.
liseye yeni başlayacak birinin sözlükte ne işi vardır?
tartışılır tabi.
insan sarrafı olmak lise bitiminde edinilen bir yetenektir, o yüzden arkadaşlarınızı iyi seçin! lise ortamında her türden insan bulmak mümkündür, iyi gözlem yapın ve doğru insanlarla takılmaya özen gösterin. ne derler, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. bunu aklınızdan çıkartmayın, kazançlı çıkarsınız. çok "arkadaş"ınız olsun ama çok "yakın arkadaşınız" olmasın, zarar görürsünüz. hepsine yetişemezsiniz, hayal kurmayın. insanlarla aranız iyi olsun, her durumda gidebileceğiniz insan olsun, bir şey istediğinizde size s.ktir çekmeyecek kadar iyi olmalı aranız yalnız. kavga olsa çağırabileceğinizden tutun, yazılı öncesi çalışabileceğinize kadar her tür adam vardır, hepsi elinizin altında olsun. ama onlara insan gibi davranın, onları eşya gibi kullanmayın ya da öyle düşünmeyin. karışık oldu biliyorum ama zaten yaşayarak öğreneceksiniz ki doğrusu budur.
mezun oldugunuzda deli gibi ozleyeceginizin bilincinde olarak gecirdiginiz her dakikanin keyfini cikarin, zevk alin.
o gunler bi daha geri gelmiyor...
ortaokul a geri dönün.
it gibi çalışın. ilk günden. test çözmeye başlayın. üniversite başka türlü kazanılmıyormuş ne yazık ki. yada adam gibi bir yer tutturulamıyormuş. aman diyeyim.
unutmayın lisede üniversitedeki gibi kızlar teklif etmez *
- bu site 18 yaş altı için yasak olduğundan, sağ üstteki x'e basın hemen... test kitaplarındaki x ler size basmadan...
lisenin tadını çıkarın çok çabuk bitiyor ne yazık ki.
olum şimdi değil lise sonda giderkene veriyomuş kızlar lafına inanıp boş hayallere yelken açmayın. umutlanıp utanmayın. *
başlamayın. * * * *
"üniversiteye kapağı at rahatsın" diyerek, lisede ders çalışmanızı telkin edenleri dinlemeyin.
güncel Önemli Başlıklar