bugün

beslemesi zevkli bir kuş türü.ayrıca patır patır bırakmasıyla da tanınır
kadıköy belediyesinin ambleminde yer alan dostluk simgesi.
barışın,şansın,saflığın simgesi tombul kuş.
israiloğullarına Allah tarafından verilen hayvan.
evcilleştirilmeye çalışılann kuşş uçuriim de bi izliiim diyen insanların beslediği ve isimler taktığı şirin şeker kuş
balkonda dolap olan bir evde yuvalari dolabin arkasinda bulunan hayvanlardir.illa dolap olmasi gerekmez.ogrenci evlerinde ise genellikle balkon kullanilmadigi icin guvercinler kendilerine yasama alani olarak balkonu hatta dahada ileri giderek balkon kapisi acik unutuldugu zamanlarda evin icine,mutfaga ve yatak altlarina kadar girerler.

ör:
- abi cok susadim ya icerden bir bardak su getirebilir misin?
+ tamam 1 dk.
+ lan bu neee!!
- noldu?
+ bulasikligin üstünde güvercin var.
- zuhaha.
(bkz: güvercinlerin vuruştuktan sonra yıkanmaları)
Yön bulma ve uzun mesafeleri uçma yetenekleri sayesinde tarih boyunca insanlar tarafından haberleşme aracı olarak kullanılmış olan kuş türü. Hatta 1. ve 2. dünya savaşı sırasında bile haberleşme aamaçlı kullanılan ve başarısından dolayı madalya alan güvercinler olmuştur.
erkeklerin pisuara iserken genelde gordukleri noktalari vurmaya calistiklari felsefesiyle havada ucarken asagida hareket eden insanlarin tepesine sicmayi nisancilik sayan,asagidaki insanlarinsa ulan beni secti sansim dondu diyerekten opesi geldikleri kanatli hayvan turudur...
melih cevdet anday şiiri.

güvercin
pencerede kopan alkış
turk filmlerinde seks sonrasi ucusan kuslar.
patrick süskind in "koku" dan sonra okunulası eseri.
ürkekçe azan kur baz.
ing.pigeon
(bkz: üvercinka)
kemiklerinin ağırlığı, tüylerinden daha hafif olan canlı.
sabah sabah açık balkon kapısından odama girip herşeyi devirip benim de bağırarak uyanmamı sağlamış psikopat hayvan.
Sezenin Hrant dinke ağıtı.MÜkemmel şarkı
http://www.guvercinler.info
farsçadan alınan bir göğün temsilcisidir; göğ-ercin. o uçmaz;mavileşir.
Beslenmesi çok zevkli olan bir hayvandır. Bir başlayan bir daha bırakamaz. Miski, sabuni, çakmaklı, baska vb. gibi türleri vardır. istanbul Edirnekapı da cumartesi ve pazar günleri bu hayvanlar için pazar kurulur. Güvercin bir çok kişi tarafından uğursuz olarak kabul edilsede 3 dinde de kutsal olan tek hayvandır. Evcil güvercinin etini yemek günahtır.

Konuyu biraz açalım.

Günümüzde güvercin türleri form ve süs kuşları olarak ikiye ayrılmaktadır. Form kuşları adından anlaşılacağı gibi uçuş özelliklerine göre değerlendirilir. Kelebek, baska ya da taklacı dediğimiz türler bu gruba girer. Süs kuşları ise adından belli olduğu gibi güzelliği için beslenir. Günümüzde türkiye de giderek yaygınlaşan süs kuşu merağı kendi cinslerimize büyük darbe vurmaktadır. Form kuşu beslemek daha zor ve hırsızlık olaylarından dolayı bir çok kişi süs kuşlarına merak sarmıştır. Gerçi burada süs kuşlarının pahalı olması da bu ilgiyi de arttırmaktadır. Günümüzde basık tepeli dediğimiz kuşlar mardinin bol paçalı tepeli kuşlarıyla diğer kuşlarının kırılması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu işin simsarları ırak ve suriye tarafından getirdikleri kuveyt dediğimiz kırmızı kafa miskilerle kendi kuşlarımızı kırarak kafadan kınalı miskiler çıkmıştır. Bu işi ilk yapanlar bugün para sıkıntısı çekmemektedir. Güvercin ırkının geliştirilebilir olması onun her zaman meraklısının olacağı sonucunu çıkarır ki. bu da daha değişik kuşların ortaya çıkmasına sebap olacaktır. Türkiye de güvercin denilince akla eskiden rahmetli kadıköylü göksel abi, ermiş amca, antalyalı kuyumcu mustafa, derici adem, bünyamin doğan gibi bir çok büyüğümüz akla gelmektedir. Türkiye de güvercin piyasasını bu abiler yönetir. onların iyi dediği her zaman iyidir.
birçok cinse sahip o cinslerinde aralarında alt türlere bölündüğü kanatlı hayvan.en iyi 3 tanesi için;
(bkz: bango)
(bkz: baska)
(bkz: kelebek)
orda burda kafanıza sıçan minik beyinli mahlukat.
ekmeğini kazanmak için hiç bir çabası yok.avlanmayı geçtim,en azından martı gibi vapura paralel bir uçuş yapıp ,zamanlama hassasiyetini becerip yemin hakkını verme çabası yok.
bir meydanda,huzur bulma çabasındaki mutsuz insanlar,sadece 1 ytl'ye bu amaçlarını gerçekleştirirken -yem-oluyorlar.nefret etmiyorum.ama sevemedim.
hrant dink için yazılan sezen ağıtı.