bugün

entry'ler (95)

ankara sıcağı vs istanbul sıcağı vs izmir sıcağı

Adana sıcağı hepsini sollar, geçer, fenadır. Herşeyi geçtim, orda birsürü ölen insan var sıcaktan. ötesi yok sanırım.

sözlük yazarlarının meslekleri

Editör.

bir kadının saçlarını geriye attığı an

izlendiğini farkettiği andır.

bayanlardan iyi sürücü çıkmamasının 7 sebebi

Sayısal zeka, sözel zeka durumu...

Arabayı iyi kullanmak özellikle düzgün park etmek sayısal zekanın yüksekliğine bağlı bir durum. Kadınlar da çoğunlukla sözel zeka baskın olduğu için bu konuda biraz zorluk yaşıyorlar. Yapı olarak da erkeklere göre daha telaşlı ve duygusallar. Ama bu durum ne kadınların aptal ve yeteneksiz olduğununun ne de erkeklerin çok zeki olduğunun göstergesidir. kimse boş yere övünmesin ve kimse boş yere yerinmesin. Herkesin yapısı ve dolayısıyla yeteneğinin yönü değişiklik gösterir ve herkesin yapmakta iyi olduğu şeyler farklıdır.

yapacak bir şey bulamamak

sekmeler ve f5 tuşu arasında anlamsız bir yolculuğa sebebiyet verebilir.

facebook f5, twitter f5, uludağ sözlük bugün,

facebook f5, twitter f5, uludağ sözlük bugün...

facebook klişeleri

Taratılmış ve akabinde facebook'a eklenmiş bebeklik/çocukluk fotoğrafı.

çocukken yapılan salaklıklar

sokakta oyun oynamayı bırakamayıp eve gidememenin akabinde altına işemek!

sözlük yazarlarının garip takıntıları

Un, nişasta ve pudra şekerine dokunamıyorum, dokunana bakamıyorum.

Yanımda çekirdek çitlenmesine, ağız şapırdatılmasına, sakız çiğnenmesine tahammül edemiyorum.

Eve girdiğimde mütemadiyen herşeyden önce bilgisayarımı açıyorum, ayakkabımı bile daha sonra çıkarıyorum.

Eski sevgilimin bana dönmesini istersem küçük bir kağıda defalarca adını yazıp, cüzdanımda taşıyorum. ve bunun işe yaradığına inanıyorum! gülmeyin ya. düşünce gücü diye birşey var.

Tavla oynarken mütemadiyen koyu renk pulları seçiyorum, yoksa kesinlikle kaybedeceğimi düşünüyorum.

Cidden çok tuhaflarmış, yazınca farkettim.

facebook klişeleri

''ben'' adlı fotoğraf albümü.

facebook klişeleri

fotoğraf altına yazılan iltifata ''o senin güzelliğin/tatlılığın'' cümlesiyle cevap vermek.

pazartesi sendromu

bir taraftan john mayer dinleyince az biraz hafifleyen sendrom.

insanın yaşadığına dair belirtiler

(bkz: yazıyorum öyleyse varım)

aşk

aşk çözer geliştirir, aşk çarpar değiştirir, aşk sorar sorgular, aşk üretir dönüştürür, aşk yıkar, aşk yapar, aşk yorar, aşk yeniler, aşk yaşanır, aşk biter. *

özlem

asıl özlem bitmeyen ama vazgeçilmeyen özlemdir; yani 'imkansız'a duyulan. diğerleri süslenmiş laf kalabalığı.

filmi çekilesi kitaplar

ve artık ölü ruhlar ormanı

sözlük yazarlarının itirafları

hiç kimseye inanmıyorum ve güvenemiyorum sözlük.

parfümüyle sokağı sallayan barbie

bir de bunların toplu taşıma araçarını sallayanları vardır ki düşman başına.
bu yazın sıcağında az insaf o daracık havasız dolmuşlardaki insanlara!

la foret des manes

ilk kitabı Leyleklerin Uçuşu (Le Vol des Cicognes)'ndan bu yana çizgisinden ve tarzından hiçbir şey kaybetmeyen Jean-Christophe Grangé bu defa yine Doğan Kitap'tan çıkan Ölü Ruhlar Ormanı (La Foret des Manes) adlı son kitabıyla raflarda yerini aldı.

Taş Meclisi'nden sonra ikinci defa bir kadın kahraman görüyoruz bu kitapta. Paris'te sorgu yargıçlığı yapan Jeanne Korowa bir dizi tesadüfler sonrası kendini bir seri cinayetler davasında geri dönülemeyecek bir noktada buluyor ve tek başına katilin ve hikayesinin peşine düşüyor. Her zaman olduğu gibi Grangé'ın bu romanında da sürükleyicilik üst düzeyde. Yazarın daha önceki mesleği olan gazetecilik ve gezi yazarlığı tecrübelerinin avantajlarına her satırda rastlayabiliyoruz. Akıcı bir anlatım tekniği ve inanılmaz bir betimleme becerisi. Öyle ki Arjantin, Guatemala, Nikaragua ülkelerinin şehirlerinin sokaklarını, bir otel odasını veya balçıkların içindeki hareket eden bir cangılı kare kare gözümüzün önünde canlandırabiliyoruz Grangé sayesinde. Bu da maceraya iyice kapılmamıza neden oluyor. Tüm sürükleyiciliğin yanı sıra yazar bu kitapta otizm, genetik, tarih öncesi, coğrafya, tarih, heykeltıraşlık, psikoloji, kriminoloji gibi farklı alanları kapsayan müthiş bir bilgi birikimini okuyucularına aktarıyor.

Not: ilk defa bir Grangé kitabının sonunu çok bariz bir şekilde tahmin edebildim...

ömer hayyam

''Hayyam, yalnızdın sevgilinin yanında!
Şimdi gitti, artık ona sığınabilrsin.'' *

radyo uludağ

çocukluğumuza döndük. eğlenceli. dinleyin, dinlettirin.

http://www.uludagsozluk.com/radyo