bugün

entry'ler (216)

sen benim kim olduğumu biliyor musun

bunu diyen kişinin kesinlikle benliğinde birşeyler eksiktir. söylediği "ben"liğindeki eksikliği sorular sorarak doldurmaya çalışır.

eğer karşıya bu soru yöneltiliyorsa, demek ki bilmediğinden dolayı bu cümle sarfedilmiştir, kızılmıştır vs.

öğrenmek için bir çaba sarf etmemiş karşısı demek ki. değmemiş o kadar. değmiş olsa bilse idi, bu sorudan sonra değerini yitirecekti. neresinden tutsan ofsayt söz.

iş hayatı hakkındaki kıssadan hisseler

iş dünyası hakkında bilinmesi gereken 6 kıssadan hisse;

1- adam tam duşa girerken kapı zili çalar, duştan yeni çıkmış olan eşi hemen havluya sarınarak aşağı iner ve kapıyı açar. karşısında yan komşuları bob durmaktadır. kadın daha bir şey diyemeden bob, "havluyu açarsan hemen sana 800$ vereceğim" der. bir an düşündükten sonra kadın havluyu açıp bob'un karşısında çıplak vaziyette kalır. birkaç saniye kadına bakan bob 800$'ı verir ve ayrılır. kadın tekrar havluya sarınıp üst kata çıkar. duştan kocası "kimmiş gelen" diye sorar, "yan komşu bob" diye yanıt verir kadın. "iyi, bana borcu olan 800$ ile ilgili bir şey söyledi mi" diye sorar kocası.

--kıssadan hisse--
üstlerinizle ve ortaklarınızla önemli gördüğünüz tüm bilgiyi paylaşın, bu sayede bir çok aksilik önceden giderilebilir.
--kıssadan hisse--

2- papazın biri yolda bir rahibe görür ve arabasına alır. rahibe bir süre sonra bacak bacak üstüne atar ve frikik vermeye başlar. papaz olayın şokuyla arabanın kontrolünü kaybeder, ama bir süre sonra rahatlar ve vites değiştirirken rahibenin bacaklarını ellemeye başlar. rahibe 'incildeki psalm 129 duasını hatırladınız mı' diye sorar. papaz hemen elini çeker ama bir süre sonra dayanamayıp yine aynı şeyi yapar. rahibeden yine aynı soru gelince yine elini çeker. papaz rahibeyi bırakıp kiliseye döner dönmez incili açar ve psalm 129'u okur;
"ileri git, ara, daha yukarı git ve zafere ulaş!"

--kıssadan hisse--
yaptığınız işle ilgili tam bilgiye sahip değilseniz büyük fırsatlar kaçırabilirsiniz.
--kıssadan hisse--

3- bir satış temsilcisi, onun yardımcısı ve müdürleri yolda yürürken bir şişe bulurlar. şişeyi ellediklerinde bir cin çıkar ve dileyin benden ne dilerseniz der. satış temsilcisi atlar hemen, ben bahamalarda bir motor yatta olmak istiyorum der, cin hemen onu yollar. onun yardımcısı hawai'de özel masörümle elimde kokteyl yanımda hayatımın aşkını istiyorum der ve cin hemen onu da yollar. müdür cine bu ikisini öğle yemeğinden hemen sonra ofiste görmek istiyorum der.

--kıssadan hisse--
daima ilk sözü patronunuz söylesin.
--kıssadan hisse--

4- tavşan ormanda giderken ağacın tepesinde oturup hiçbir sey yapmayan kartalı görür ve ben de senin gibi oturup hiçbir sey yapmadan durabilir miyim diye sorar. kartal da tabi neden olmasın diye cevap verir. tavşan da olduğu yerde öylece oturur. bir süre sonra oradan geçmekte olan bir tilki hemen atlar ve tavşanı yer.

--kıssadan hisse--
hiçbir şey yapmadan oturmak için çok yükselmeniz gerekir.
--kıssadan hisse--

5- hindi boğa ile muhabbet etmektedir. şu ağaca çıkmak istiyorum ama hiç enerjim yok der. boğa da benim dışkımdan ye çok besleyicidir der. hindi denemekten zarar gelmeyeceğini düşünerek boğanın dışkısından yemeye başlar ve gerçekten enerjisi gelir. o gün ağacın ilk dalına çıkar. ertesi gün yine yer, bir dal daha yukarı çıkar. 4. günün sonunda ağacın tepesine çıkar ve onu tepede gören bir avcı tüfeğiyle onu vurur.

--kıssadan hisse--
boğa dışkısı yani ingilizce deyimiyle* atıp tutmak yükselmenizi sağlar ama orada kalmanızı sağlamaz.
--kıssadan hisse--

6- küçük bir kuş kış vakti güneye sıcağa doğru uçmaktadir. hava o kadar soğuktur ki kuş dayanamaz ve yere düşer. kuş yerdeyken bir inek kuşun üzerine pisler, kuş bir süre sonra çok güzel ısınır. inek pisliğinin içinde keyfi yerine gelir ve şarkı söylemeye başlar. şarkıyı duyan bir kedi, inek pisliğinin içindeki kuşu fark eder ve hemen onu yer.

--kıssadan hisse--
*üzerinize pisleyen herkes düşmanınız değildir.
*sizi pislikten çıkaran herkes dostunuz değildir.
*gırtlağınıza kadar pisliğin içindeyken yapacağınız en iyi şey çenenizi kapatmaktır.
--kıssadan hisse--

kaynak: http://www.tickld.com/x/6...that-everyone-should-know

Ek: Çeviri başka bir sözlükten alınmıştır. ilgili entry: https://eksisozluk.com/entry/45543721

e yds

başvuru yapmak için dahi hızlı olmanın şart olduğu bir sınav. yoksa kontenjan dolar giremezsin paşam.

(bkz: durduramıyoruz efendim)

yds

https://fbcdn-sphotos-a-a...13bfbff92de36370852d6b977

ruh halimin güvercin tedirginliği

"bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim... sevgilim, sevdiklerinden ayrıldın, çocuklarından, torunlarından ayrıldın. burada seni uğurlayanlardan ayrıldın, kucağımdan ayrıldın. ülkenden ayrılmadın."

rakel dink - sevgiliye mektup

e yds

bundan sonra yapilacak olan yds sınavlarının pilot uygulamasıdır. sınav merkezleri oluşturularak yurt genelinde yaygınlaşacaktır. muhtemelen daha sık yapilacaktir.
yds deki konu dağılımı ile aynı fakat optik form yerine sadece elektronik ortamda şıklar isaretlenecek.

cinayet romanı sonuna yazılabilecek en son cümle

katil maktül bu sefer başbaşa kalmıştı tek kişilik iki koltukla. karşılıklı birbirlerine baktılar bir süre nefese ihtiyaç duymadan, aynı anda gözlerini kaçırıp aynı anda ayağa fırladılar. duvarda sabitlenmiş resime doğrulttular silahlarını. tek salise içinde tek kurşun çıktı iki silahtan, biri duvara saplandı diğeri boşluğa.

1 kadın şoförden daha kötü olan şey

emniyet şeridini ihlal eden herhangi bir yaratık.

zall ın sözlükten eleman araması

(bkz: patron çıldırdı eleman arıyor)

hırkasının kollarını avuçları içine alan kız

hırkası uzunsa, pencerenin kenarında oturmuş, dizlerini karın boşluğuna çekmiş dışarıyı izliyor ise ve üzerine bir de iki eliyle çay/kahve fincanını tutmuş ve hatta gözleri de nemliyse izleyici kitlesi oluşturur kendisine.

asker darbe yapsın istemek

darbeyi sadece kafasında tankların yürümesi olarak gören, ekonomik ve sosyal yönden çöküşü göremeyen/küçümseyen, hayatında belki hiç kaos/belirsizik içinde bulunmamış bir yeni yetmenin hayallerin süsleyen istektir.

bir de tatlı su darbecileri var: "şöyleyse tağmam ama, böööyleeğ olağcaksa ııh" diyen. neyin kafasını yaşıyorsnuz çok afedersiniz siz. darbenin sunum şekli mi var isteğe göre. darbe yapmadan "böyle mi olsun darbe, şöyle mi?" diye mi soracaklar?

hiçbir ırkı, oluşumu, azınlığı veya çoğunluğu cezalandırmak için darbe yapılmasını istemek en basit tabirle kedini bilmemektir.

(bkz: çok cahilsin keşke kitap okusan)

gürün

çayışığı derler imiş. vay vay. memleketim. yeni öğrendik.

penguenler neden uçamazlar

(bkz: hidrojen yakıcı o2 yanıcı ise su neden yanmıyor)

2014 yds sonbahar

(bkz: #25073455)

yds

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/45527270

---> ösym tarafından açıklanmayacaktır.

fakat internette yaptığım araştırmalar neticesinde paylaşılan sorular toparlanarak aşağıda verilmiştir. amacım şu: hem benim gibi meraklıların merakını nispeten gidermek hem de eksik soruları hatırlayacak yazarların da katkısıyla soruların tümünün doğru cevaplarını bulmak.

spoiler verelim de racona uysun!

--spoiler--

kelime ve gramer soruları

1. exploitation of natural resources
2. accurately
3. promotes
4. ınseperable
5. cope with
6. cut off
7. because
8. although
9. but
10. whether ..or
11. were/have v3
12. had surrendered / might have been transported
13. has been built / to detect
14. to/for (critical to, for diseases)
15. during /with
16. ın terms of

cloze test -1 (ant)
1. 17- beneath
2. 18- like us
3. 19- achieve
4. 20- must have
5. 21- in contrast

cloze test 2 (good education and effective education)
1. 22- while
2. 23- maintain
3. 24- as well as
4. 25- beyond
5. 26- students learn what they have been taught

cümle tamamlama
27- spending money on others may produce happiness, even when it is your hard-earn cash
28- even if dna may play a role on moral character, it is enviromental and social ..
29- once you get used to …., your body will …vegetables, brocholi
30- all parents struggle to find a balance between discipline and encouragement, when it comes to rasing a kids,
31- parasites live on or inside other being livings and there are more than 1000 types that live in human body
32- although internet poses threats, research shows that it enhances social and environmental relations
33- as long as there is sufficiently large information, it is easy to get a machine…
34- as the age of children raises, needing less care, mothers can gradually shift from part time
35- we often ignore the values of things surrounding us, and only when seen through the eyes of tourits, do we revalue our culture
36- ın spite of japanese dominance on region, china emerges as a new power

diyalog soruları
1- a: ı feel depressed less and less happy
b: maybe... experts believe moving to the country can help.
a: ...
b: ı ı quite agree with you. ı hope you recover soon.
cevap: perhaps, ı should plan retirement and move to the village.

2. a: he spent his entire career surprising people.
b: ....
no, no necessarily.
cevap: you think he spent his whole life surprising people?

3.a:
b: you should choose the latter.
cevap: german or spanish?

4: a: how large the universe is?
b: no, ı have never...
a: ...
cevap: me neither. until ı have taken a course in astronomy.

5: a: libraries will disappear.
b:....
cevap: not definitely, libraries enable people to reach the internet...

paragraph tamamlama:
1. jules verne. .... travel fast ../communicate cevap: ın recent years, however, the pace..
2. mesopotamia the tigris the nile...... without this technology. (medeniyetlerin su kenarında olmasından, kuru bölgelere gidememelerinden bahseden paragraf)
cevap: sumerians built dams to use flood water.

3. the question is.. international consensus. ... (iklim değişikliğinin zararlarınnı artık kaçınılmaz olduğu, en azından başka zararların olmamasına çabalama gereği hakkında)
cevap: it is too late to go back now, but we can at least attempt to reduce the worst consequences.

4- mikroskopbun icadı ve geliştirilmesi hakkındaki paragraf. boşluktan önce galilenni icat ettiği mikroskop verildikten sonra boş bırakılan yere “galilenni mikroskobubbu iki merceği olduğundan bahsediyordu. cümlede image, behind, target” geçiyordu.”

paragraf soruları

roman baths
1 both novice and experts are interested in roman baths
2 baths were popular due to a combination of economical, physical and psychological factors
3 başlık sorusu: popularity of ancient roman baths
4 . ?? çıkarım. a significant role in daily life

couple going on a safari
1 the couple were happier to have traveled than to have fixed the bath
2 to have an experience is more important than to buy something
3 giraffe kiss örneği to symbolize the importance of an experience/ sharing an experience with friend.
4 başlık: experiences are more valuable than material goods

yalan makinası polygraph
1 polygraph cannot precisely cannot prove precisely the one is guilty
2 ..only physical responses (not lies)
3 unreliable means
4 yazar görüşü: to explain doubts as to the reliability of polygraphs

bangladesh rana plaza:
1. rmg (readymade garments ) accounts for most of bangladesh’s exports (80%)
2. poorly controlled..... cevap: few government control
3. the building (structure) was deficient
4. ışçilerin diğer ülkelerdekinlerden farkı higher mortality rate (çocuklar için kendini feda etmesidir anlamına gelen cümle olduğunu da söylüyorlar)

character trait parçası
1. openness can lead to satisfaction
2. experiencing smt bad can affect our personal traits (like a trauma in combat leading to depression)
3. başlık: how trait changes affect satisfaction

paragrafın akışını bozan cümle

76. paragraph long term memory hakkında idi. ııı. yanlış cümle for example short term memory
77. athletes hakkında idi. v. cümle yanlış swimmers demiş.
78. computer games ve oynayan kişiler hakkında. ııı yanlış computers ve tv hakkında.
79. parça household dust hakkında. ı. cümle yoldan kalkan tozlardan kaynaklı air pollution yanlış.
80. children and three main cues gender, race... ıı yanlış the next step demiş karşılığı yok.

--spoiler--

edit: arkadaşlar attıkları mesajlarla bazı soruları düzelttikçe ben de düzeltme yapacağım. şimdilik synonyms/restatement ve çeviri soruları eksik. çeviri soruları neyse de synonymslerden hatırladıklarınız varsa başlığa ekleyin, yahut mesaj atın, ben ekleyeyim.

edit: burada soruların yayınlanmadığının, sadece bu kelimeyle başlayan sorunun cevabının şu olması gerektiğine dair tahminler yayınlandığının bilinmesi gerekir.
ne sorular, ne diğer şıklar ne de doğru cevapların tam şekli yayınlanmıyor. internette bu tür muhabbetlerin eksik olmadığını hepiniz bilirsiniz. ki buradaki bilgiler de internetten derlendi.
yukarıdaki soruların hangisi, sonradan sınava girecekler için birşey ifade ediyor ki? ben bile artık soruyu ve cevabını unuttum.

http://enformatiksoftware...har-soru-ve-cevaplar.html

<---

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/45527270

yds

akademik bilgi düzeyini ölçmeyi amaçlamış sınav.
paragraf soruları akademik makalelerden alınarak oluşturulur.
güz dönemi bahar dönemine nazaran çözülebilir olarak düşünülse de çok doğru bir saptama değildir.
şimdiden gireceklere başarılar. 200. entryden itibaren hakkında tektiksel çözüm yollarını üst üste yazdım.
ileri dönemlerde işinize yarayabilir.

sevgilinin attığı son mesaj

"Seni arayacağım dedi aradan tam olarak 7 yıl geçti, sence de biraz geç olmadı mı biraz daha erken arayabilirdi ama aramadı. Sanırım acil işi var. Olsun beklerim."

Ümitte son nokta.

dedeyi son yolculuğuna uğurlarken tabutu düşürmek

Baba tarafindan enseye tokat yemekle sonuçlanır.

hayat okulu pazarlama ve reklamcılık mezunu çocuk

http://www.youtube.com/watch?v=ETxYbAVfM7E

ülkenin nice yeteneklerini göz önüne seren bir videoda karşılaştığım çocuk. hazır cevaplıkta bir tık öte.

pazarlama grularına ders verir nitelikte bir kesit.

endüstri mühendisliği

öncelikle mühendislik bilimi kapsamında bakmak gerekirse; teorik tanımda "mühendislik; bilimsel, matematik, ekonomik, sosyal ve pratik bilgiyi kullanarak insanlarin yasamlarinda gereksinim duyduklari/duyacaklari makinalari, araclari, binalari, malzemeleri, prosesleri dizayn etmek, yapmak ve gelistirmektir."

endüstri kavramına da teorik anlamda bakmak gerekirse; "endüstri; devamli veya belli zamanlarda makina ve benzeri araçlar kullanarak bir madde veya gücün niteligini veya biçimini degistirerek toplu üretimde bulunan faaliyet dalı."

endüstri mühendisi bu iki kavramın bütünleştiği noktada disiplinlerarası bir eğitim alarak (işte burası hepinizin "herşeyden az az" dediğiniz kısım oluyor) insanın ihtiyacı olan üretim/hizmet sistemini tasarlayan ve işleten bir mühendistir.

bu üretim/hizmet sistemini hem ekonomik hem ergonomik hem de geliştirilebilir şekilde tasarlamak için interdisipliner bir eğitim şarttır. üretimi yapacak veya hizmeti yönlendirecek kavramlar makineler olduğundan o nedenle makine biliminin temel dersleri okutulur. bunların işletmecilik ve kar elde etme düşüncesinden kopamayacağı bilindiğinden işletme derslerinin bir kısmı okutulur. sistem tasarlama ve analiz etme bakış açısı gerektiğinden bilgisayar biliminden destek alır.

bu alanlara ilgisi olan ve kendini geliştiren bir çok endsütri mühendisi meslekdaşım vardır. yani büyük kurumsal firmalara yazılım üreten, otomotiv üretiminde ar-ge yapan veya işletme alanında akademik eğitim veren...

yani sadece üretim planlama, kalite kontrol ve benzetim alanlarıyla sınırlı kalmaz. ki sayılabilecek daha bir çok spesifik alanı vardır endüstri mühendisliğinin.

(bkz: #24918321)

(bkz: #20279060)

yukarıdaki ilgili entrylerde bu alanlarda daha ayrıntılı olarak bildiklerimi aktardım.