bugün

üniversiteler arası dil sınavı.
(bkz: 26 mart 2006 üds sınavı)
8 ekim 2006 da katılım gösterilecek sınavdır
yabancı dil sınavı.
Master için çogu üniversitenin şart koştugu ön sınavlardan biri
öss'den bir hafta sonraki pazar günü yapılan, 100 sorudan oluşan, lisede dil bölümünden mezun olup, dil puanı ile öğrenci alan üniversitelere yerleşmek isteyen öğrencilerin girdiği, fransızca, almanca ve ingilizce olarak üç bölümden oluşan ve öğrencilerin bu bölümlerden birini seçip cevaplamak durumunda oldukları yabancı dil sınavı.
açılımı üniversitelerarası kurul yabancı dil sınavı şeklindedir. kpds'den daha kolaydır.
istanbulda bir üniversiteye gidebilmek için 100 sorudan 95 yapılmasının gerekliği olduğu sınav. gerçi eskiden böyleydi artık dil bölümüne yaptığınız matematik netiyle doğru orantılı olarak giriyorsunuz. Türkiye sınırlarında olunca böyle tuhaflıklar da oluyor eğitim sisteminde işte.
adam gibi bir yeri kazanmak için 100 sorudan en fazla 5 yanlış yapma hakkına sahip olduğunuz (bkz: yabancı dil sınavı).
2003 yilinda sorulan bir sorusu 2004 yilinda da hicbir degisiklige ugramadan verilen sinav.
iki kere girilip, ikincisinde doksandört net yapılarak geçilen sınav.

''94 net mi? ohaaa!'' şeklinde yorumlara şöyle cevap vereyim:
toplamda 292 ham puanla *, boludayım ...

ayrıca kanayan bir yaramız için ;

(bkz: dil bölümünü kolay sananlar)
(bkz: köpeklere bile dilcilerden daha çok değer verenler)
Kesinlikle NETyds dergisiyle hazirlanilmasi gereken sinav. http://www.netyds.com
"oh valla dilci olsaydık işimiz kolaydı" diyenlere en güzel bedduadır.yds lere girmek zorunda kalasınız emi kıskanç şeyler, sanki millet yatarak kazandı.*
doçentlik için 65 alınması gereken, kişilerin branşına göre fen,sosyal ve sağlık bilimleri alanına göre soruları bulunan aptal sinav.
sonsuza kadar geçerli olduğu hakkında çeşitli rivayetlerin bulunduğu doğruluğunun merak edildiği sınav.
kabus olmuş sınavdır. o kadarki ders çalışıpta burnu kanayan çok insan gördüm. *.*. ama capcadiye söz vermişizdir. çok çalışacağızdır. kazanacağızdır.*
http://netydsyeni.netyds.com/udssetleri/udsgiris.php
65 ve üstü puanlarda sonsuz geçerliliği olduğu iddia edilen kpds den daha kazık bir sınav.
80 sorudan oluşmasının 100 soruluk kpds'ye göre bir avantaj yarattığını düşündüğüm sınavdır.
(bkz: yazarlık deneme sınavı).

sözlüğe yazar alırken yapılması gereken sınav.

öz edit: mesela ben böyle bir sınava girseydim sözlük yazarı olamazdım. kendimi biliyorum.
(bkz: duruma uygun düşen ifade)
gazamız mübarek olsun arkadaşlar cümlesiyle gireceğimiz bir gün kalan moral bozucu sınavdır.
anadolu ogretmen lisesi mezunu olmayanlarin beddua okduklari sinav.
össden bir hafta sonra yapılan sınavdır ama kimse sallamaz bu sınavı tabi sınava girenler ve onların aileleri hariç. kendimi bu duruma örnek gösterebilirim. bu sınava girecek öğrenciler hayvan gibi çalışırlar ama genellikle hak edilen övgüye nail olamazlar çünkü bu bölüme dışardan bakanlar bu bölümü matematikten kaçanlar derneği olarak görürler. bu sınavın yapıldığı sıralar yds tayfası yusuf bey ile yüzleşirken, bir hafta önce össye giren diğer üniversite öğrencisi adayları evlerinde mışıl mışıl uyurlar.
bu sınavın saçma soru tipleri vardır.
örnek (bkz: odd one out)
2007 Yds de ilk 100'e giren öğrencilerin sadece 26'sının dil bölümü mezunu olduğu geri kalan öğrencilerin alan dışı olduğu sınav.
sayılı saatler sonra hazırlanmaya başlayıp yollara düşürecek olan sınav. normal şartlarda yumuşak uçlu iki adet kurşun kalemim ve silgimi çantamda hazır etmenin verdiği güvenle ılık sütümü içip uyumam gerekiyordu aslında şu saatlerde.e ne işim var burda benim?iyi geceler sözlük.
(bkz: sözlüğüm benim biricik sevgilim)