bugün

entry'ler (26)

yemekteyiz

ilk birkaç bölümüne bakıp izlenilebilir bulduğum mütavazı bile denilebilir bir yarışma iken geçen gün baktığım bölümüyle bbg ve benzeri birsürü saçma sapan programlara hafif hafif benzemiş olan yarışma. yine birbirine sataşmalar, dedikodular vs. vs.

karaya vuran gemiler gibi

Hergün dinlediğim Funda arar şarkılarının başında gelir hatta bir kereyle yetinemem çoğu zaman

tanımı da yazalım; şarkı bile denmeyecek zırvalar arasında ilaç gibi gelen sanat eseri.

hosgoru dininin kilicla yayilmasi

kılıcı dini yaymak için değil kendilerini savunmak için kullananları yanlış anlayan yada anlamak istemeyen kesimin düşüncesidir efenim...

tekstil

an itibariyle bana kafayı yedirten en b.ktan sektördür!!??
yetişmeyen elde patlayan * mallar, reklamasyonlar fason takipçileri vs. vs. vs. insanın sağlıklı bir ruh yapısının olması imkansız. kısacası tehlikeli madde yaklaşma yanarsın!

balkondan aşağıdaki kedinin kafasına tükürmek

(bkz: zevk alinan ufak sapikliklar)

kulak misafiri olunan yaran diyaloglar

yolda yürürken yanımdan geçen baba kız olduğunu anladığım iki kişi;

- baba yaa!!
+ ulan başımı g.tveren ettiniz

çocuklarla girilen diyaloglar

sphinx in 4 yaşındaki yiğeni ilk defa annesi olmadan kalmaya gelmiştir. ufaklığın abiside onunla birlikte gelmek istemiş ama okulu olduğu için gelememiş ve epey bi gözyaşı dökmüştür.

s:sphinx
sy:sphinxyiğen

s: abin nasıl canım napıyo
sy: bilmem susmuştur heyalde şimdi
sy: şimdi ben 2 gece yatınca gidecem mi
s: gitme istersen kal
sy: (sessizlik)annemle babam...
s: üzülürlermi sen yoksun diye
sy: yoo kayı koca yataylar

cocuga verecek isim bulamamak

(bkz: hedecan)
(bkz: hedegül)
(bkz: hede oğlu hödö)

atatürk ü mü kurtarırsın hz muhammed i mi

-ataturk u mu kurtarirsin hz muhammed i mi?
+ikisini de kurtaramam abi
-niye?
+kurtulupta bizim şu halimizi göreceklerine denizde boğulmayı tercih edeceklerdir.

dudaktan kalbe

birisi diğerine kötü bir haber yada şaşırtıcı birşey söylediğinde mutlaka bu zoom efektinin kullanıldığı dizi.

+kenan kaza geçirmiş
-ne!! (zoom)
+cavidan bebeğini düşürmüş
-yaa!! (zoom)
+bende bi kabız olmuşum ki
-aman allah ım (zoom)

ama sırf Toygar Işıklının muhteşem şarkılarını dinlemek için bile izlenir. albümünün çıkmasını dört gözle bekliyoruz...

bez bebek

bir bölümünde evrim akın ın joker karekterinin yaptığı berbat mimiklerin ve çıkardğı iğrenç seslerin aynısını yaparak beni dumur etmiş dizidir.

düştüğü için annesinden dayak yiyen çocuk

annesinin -yavrum uslu dur düşeceksin- sözünü takmayıp daha çok yaramazlık yapan çocuğun düşmesiyle annenin sinirden gözü dönmesi sonucunda vuku bulan olay.

(bkz: bi boğul seni öldürürüm)

ben bunu hep babaların yaptığına tanık oldum nedense...

islam dininin erkekleri kayirmasi

sadece düz mantık yürüten bir insanın söyleyebileceği cümledir

kız çocuklarının diri diri gömüldüğü, kadınların hiçbir hakkının olmadığı, çok eşliliğin fazlasıyla yaygın olduğu, insanların birer mal gibi alınıp satıldığı, insan öldürmenin cezasız kaldığı bir toplumda bir çok şeyi değiştirmiş bir dindir islam.
kız çocuklarının gömülmesine kesinlikle karşı çıkmış aksine çocukları sevmek gerektiğini o insanlara öğretmiş, insan haklarının varlığından bi haber olan topluma -komşunuzun bile üzerinizde hakkı vardır- diyerek sosyal hayatın düzenlenmesini sağlamış, mahkemelerde şahit bile olamayan kadınlara o toplumda yadırganmayacak ölçüde haklar vermiş, sapmış bir topluma değer yargıları kazandırmıştır.

yapılan uygulamalar, birdenbire değişemeyecek bir toplumu olabilecek en iyi düzeye getirmeye yöneliktir. daha fazla araştırma yapılırsa koyulan yeni kuralların değiştirilemez olmadığı görülür.

tüm bu açıklamaların amacı şunun daha iyi anlaşılması içindi;

islamiyet in koyduğu kurallar o topluma yönelikti ama toplumun eğitim düzeyine göre değişiklikler yapılabiliyordu(araştırın görün) siz o çağda o seviyedeki toplumda uygulanan kuralları bu güne -islamiyetin kuralları bunlar- diye getiremezsiniz. bugün yapılan en büyük yanlışta budur zaten. insanlar islamiyetin indiği toplumu değilde islamiyetin özünü anlamaya çalıştıklarında dinimizin ne kadar güzel bir din olduğunu göreceklerdir.

unutulmaz film replikleri

''günahın en güzel yanı ona yapılan tövbedir.'' (bkz: Takva)

kalbe ben

alt yapısı gerçekten sağlam olan şarkı. klibe gelince kullanılan o karakter uzaylı figürüne benzemiyor hiç, resmen astronot kıyafeti giymiş çocuk.

erol evginli turkcell reklami

turkcell in kampanyasından çok erol evgin in peruğunun dikkat çektiği reklam.

kavak yelleri

Bir zamanlar bir dizi hakkında yorum yapmıştım ''yanlış mesajlar içeriyor'' diyerekten sonra ''bunlar gelip geçici şeyler o dizi biter yapılanlar unutulur'' dediler. düşündüm doğru aslında dizide yapılan yanlıştı ama halkta izleyip destek veriyorsa o zaman yanlış dizideki olaylarda değil. halk zaten o zihniyeti kabul etmiş önceden. velhasıl kelam suçu dizilerde, tv de aramamak lazım toplumun genel anlayış yapısı değişmezse tv tek başına birşeyi değiştiremez. nacizane fikrim tabi...

diziye gelince izliyorum ben bu diziyi izlemekten kendimi alamıyorum nedense. gerçek hayatla alakası yok, klişe konular işleniyor(kavuşamayan sevgililer, yanlış anlaşılmalar vs vs..) izlenidğiniz zaman 2 saatinizi boşuna geçiriyorsunuz ama yinede izliyorum işte 2 saatimi boşa geçirmek için belkide.

tanım da şu olsun bari; bittiğinde unutulup gidecek dizidir. urla'dan istanbul a taşımasalardı bir farklılık yapmış olurlardı ama yok illa gelecekler bir konağa doluşacaklar...

pelin karahan

beyaz show da hareketleri çoğu kişi tarafından şımarık bulunduğu için eleştiri oklarına hedef olmuş kişi. ben şımarık yerine acemi bir kız gördüm açıkçası. nasıl davranacağını bilemeyen hatta eli ayağına dolaşan bir kız. ukala, şımarık damgası vurmamak gerekir diye düşünürken geçenlerde denk geldiğim bir programda ''gerçekte nasıl birisin?'' sorusuna ''Biraz şımarık'' cevabını verdi. belkide yorumları okudu da bir tepki anlamında söyledi bu sözü bilemiyorum. Ama insanların dikkatini çeken bir güzelliğe ve hatta bir ışığa sahip olduğu için bu kadar çok eleştri yapıldı. gözler onun üzerinde ister istemez*

dünyanın 50 ay ömrünün kalması

ben biliyodum abi birgün bu dünyanın başına bu bilim adamları yüzünden bişey geleceğini o kadar oynanır mı atomla çekirdeğiyle alla alla...

(bkz: isviçreliler yok olunca biz de yok olduk sayıldık)
(bkz: dünya yok olunca bizde yok olduk sayıldık)

akutakemiliyus

ben bunu sadece bizim lisede* öğretiliyor sanmıştım. Zira daktilo dersi kitapları epey eski zamanlardan kalmaydı. Hocamız* 10 saniyede 3 kez akütakemiluyş. yazmanız gerek derdi ki ben hiç yazamazdım. insanın sinirlerini zıplatan bir kelimeydi vesselam. çok kafanıza takarsanız gece rüyalarınıza girer akütakemiluyş diye sayıklamaya başlarsınız alimallah.*