bugün

entry'ler (33)

biten günü 3 kelimeyle tanımlama

tek bir duygu.
takılıp kaldı zihnim.
bok gibiydi gün
köksüz ruhsuz amaçsız
sanki hiç yaşanmamış gibi

7 haziran 2015 saadet partisinin barajı geçmesi

desteklediğim bir temennidir. saadet partisi faizsiz bir sistemi kurmayı amaçlayan ve diğer partilere göre devrimci bir ideolojisi vardır. genel olarak halkta sempatisi olan ve 40 yıllık bir dönem içerisinde underground bir şekilde büyümüş bir harekettir. katı ilkeleri vardır. ilkesiz siyasetin egemen olduğu bir sistemde bu insanlara mecliste ihtiyaç vardır.

metronun altında paramparça olan adam

hindistanın yeni delhş şehrinde gerçekleşmiş bir intihar olayıdır. 29 yaşında bir kız resmen ikiye ayrılarak feci şeklide can vermiştir.

en itici insanlar

saygı görmeyi insanların doğal bir hakkı olarak değerlendirmeyip eğitimine zekasına malına statüsüne bağlayan insanlar. ilkesiz ve ahlaksız insanlardır. sürekli etraflarındaki insanları yargılayıp kendi gibi düşünmeyen insanlara karşı cahil yaftası vurarak öfke kusarlar.

en itici insanlar

saygı görmeyi insanların doğal bir hakkı olarak değerlendirmeyip eğitimine zekasına malına statüsüne bağlayan insanlar. ilkesiz ve ahlaksız insanlardır. sürekli etraflarındaki insanları yargılayıp kendi gibi düşünmeyen insanlara karşı cahil yaftası vurarak öfke kusarlar.

yalnız kalmak istiyorum

söylemek yerine eyleme döküp gitmesi daha akıllıca olan ifade. kaçmak olarak da değerlendirilebilir. içine kaçmak şeklin de kendini gösterebilir. kaçmayın arkadaşım delikanlı olun.

yalnız kalmak istiyorum

söylemek yerine eyleme döküp gitmesi daha akıllıca olan ifade. kaçmak olarak da değerlendirilebilir. içine kaçmak şeklin de kendini gösterebilir. kaçmayın arkadaşım delikanlı olun.

ilk cinsel deneyim

ilk olmasından mülhem yaşanan stres nedeniyle bir şey anlaşılamamış eylem.

ilk cinsel deneyim

ilk olmasından mülhem yaşanan stres nedeniyle bir şey anlaşılamamış eylem.

uludağ sözlük aşık atışması

sıkıldı canım bugün de nidem yine,
napsın bu beden doğuştan dertli sine,
biliriz Mevlam neylerse güzel eyler,
her gecenin bir sabahı var der sarılırız dine.

demokrasiye ilk darbe 27 mayıs 1960

demokrasiye olan ilk darbe olmayan eylemdir. ilk meclisin dağıtılmasından demokrat partinin gelmesine kadar olan dönem zaten başlı başına bir darbe yönetimidir. demokrat parti iktidara geldikten sonra da statükonun baskısını her zaman hissetmiş ve bu baskıyı dengelemek için de amerikan desteğini yanına almaya çalışmıştır. demokrat partiyi savunmak niyetinde değilim ama tek parti tahakkümü ve darbeler her zaman bu ülkenin toplumsal ve siyasal dengesini bulmasını engellemiştir. 80 yılda hala sistemimizi oturtamamamızın sebebi budur. milletin seçimlerine karşı, milletin üzerindeki darbe baskısı kalkmadıkça; belli kesimler hala darbeyle iktidara gelme hevesini bırakmadıkça demokrasi bu ülkeye yerleşemez.

televizyon izlemiyorum entelliği

hangi yemeği yemek istemesi gibi sıradan bir tercihtir. sonuçta bugün dizi izlemek medyayı takip etmek için televizyona mecbur değiliz. teknolojinin sunduğu imkanları kullanıyoruz. dizi örneğinden gidersek sündürülmüş türk dizilerinin arasında uzun uzun reklamlar seyretmek yerine internette saatlerce dizi ya da film seyrediyoruz. önemli olan hangi aracı kullandığımız değil. sözün özü televizyonda akıllı insanların sohbetlerini, kültür sanat programlarını, belgesel kanallarını seyretsek daha entel oluruz. çözüm biraz daha seçici olmak.

televizyon izlemiyorum entelliği

hangi yemeği yemek istemesi gibi sıradan bir tercihtir. sonuçta bugün dizi izlemek medyayı takip etmek için televizyona mecbur değiliz. teknolojinin sunduğu imkanları kullanıyoruz. dizi örneğinden gidersek sündürülmüş türk dizilerinin arasında uzun uzun reklamlar seyretmek yerine internette saatlerce dizi ya da film seyrediyoruz. önemli olan hangi aracı kullandığımız değil. sözün özü televizyonda akıllı insanların sohbetlerini, kültür sanat programlarını, belgesel kanallarını seyretsek daha entel oluruz. çözüm biraz daha seçici olmak.

dedikodu

ülkemizde birbirimize dürüstçe kendimizi ifade etme kanalları tıkalı olduğu için kolaycılığa kaçıp güvenli ortamlarda rahatsız olduğumuz kişiler hakkında yaptığımız yorumlar. insanları rahatlatarak ortak akıl yürütmelerine sebep olur. motivasyonu arttırdığına inanılır. ama aralarında ilkeli insanlar olmaması durumunda konuşulan kişi hakkında adi bir karalama kampanyası ve şeytani bir lobi faaliyetine dönüşmesi kaçınılmazdır.

dedikodu

ülkemizde birbirimize dürüstçe kendimizi ifade etme kanalları tıkalı olduğu için kolaycılığa kaçıp güvenli ortamlarda rahatsız olduğumuz kişiler hakkında yaptığımız yorumlar. insanları rahatlatarak ortak akıl yürütmelerine sebep olur. motivasyonu arttırdığına inanılır. ama aralarında ilkeli insanlar olmaması durumunda konuşulan kişi hakkında adi bir karalama kampanyası ve şeytani bir lobi faaliyetine dönüşmesi kaçınılmazdır.

çaresizlik

öğrenilmiş çaresizlik gibi durumları vardır. yapman gerekeni bildiğin halde alışkanlığın insana verdiği rahatlıktan kopamama, kolaycılığa kaçıp sorunları hasıraltına itme davranışıdır. bu kabiliyetle 2 yaşında tuvalete gitmeyi nasıl öğrendim helal olsun diyorum.

saçma sapan insanlarla aynı sözlükte yazmak

herkesin geldiği dünya, kökeni, aile yapısı, çevresi yani ilgilendiği konular farklı. internet herkesin ulaşabildiği bir platform. ve burada her an her konuda muhabbetler çevriliyor. burası hem üniversitenin felsefe kulübü, hem amele kahvesi, hem asker koğuşu, hem kız meslek lisesi kantini... ne olursa olsun burada yoksunluk çeken, yanlış yönlendirilmiş insanlara karşı tahammüllü olmak için çok sebep var. ben şahsen, eskiden olduğu gibi tabakalaşmış bir toplumda, birbirlerinden kitaplarla filmlerle haberdar olan kesimlerin şu an aynı platformda buluşabilmelerine iyi bakıyorum. 16 yaşında hayatı erkeklerin arasında geçmiş bir ergenin kadınları merak etmesini, onlarla çatışmayı girmesini de ; 30 yaşında hayatta kendini kabul ettirmiş deneyimli paralı bir iş kadınının bu durumu garip bulmasını, onlara tepeden bakmasını da normal kabul ediyorum.
anlamak, beraber olmak, birbirimizden haberdar olmak. önemli olan bunlar.

sevmek her zaman yeterli değildir

kimin kimi sevdiği de önem arzeder tabi.

abi tecavüz ne demek

karşıdakinin izni olmadan gerçekleşen cinsellik.

mutsuzluğun resmini çizebilir misin

mutlu insanlar çizerim. onların mutlulukları kimilerine mutsuzluğun resmidir.