bugün

entry'ler (14)

iliskilerde hep terk eden taraf olmak

acı eşiği yüksek kişinin, yarım kalan hikayelere duyduğu zaaf.

niccolo machiavelli

"prensler ve cumhuriyetler zaferle tatmin olmalıdırlar,çünkü daha fazlasını amaçladıklarında genellikle kaybederler.düşmana karşı aşağılayıcı bir dil kullanma zafer küstahlığından veya sahte ümidinden kaynaklanır,ki sahte zafer ümidi insanı sözlerinde olduğu kadar hareketlerinde de sık yanıltır;çünkü bu sahte ümit zihni ele geçirirken insanı hedefinden ileri götürür ve kesin olmayan daha iyi için kesin olan iyiyi feda etmesine neden olur"

françois de la rochefoucauld

"insanın yetenek ve becerilerini gizlemesi büyük bir yetenek ve beceri ister."

konuşmamız gereken şeyler var

aynı kişi tarafından, ikinci kez söylendiğinde tüm ilgi ve dikkat çekiciliğini kaybedeceği bilinmesi gereken cümle.

niccolo machiavelli

"insanlar ya sevilmeli ya da yok edilmelidir;küçük yaralanmalar için intikam alacaklardır,fakat büyük yaralar için bunu yapamazlar;bu nedenle birine verdiğimiz zarar o kadar büyük olmalıdır ki,intikamından korkmamıza gerek kalmamalıdır"
buzdolabına yapıştırdım.her sabah okuyorum, işe gider gitmez unutuyorum.

denis diderot

1713-1784
"insanlar toplumda bir adamın harika bir aktör olduğundan söz etmezler mi?bununla adamın hissettiğini değil,hiçbir şey hissetmemesine rağmen taklitte üstün oluşunu kastederler."

yunus emre

"ararsan mevlayı kendinde ara;kudüs te,mekke de,hac da değildir."

johann wolfgang von goethe

"her zaman güvensizlik göstermek,her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır."der.

meşe ağacı

sonbahar mevsiminde 700.000 yaprak döken , hüzünlü kartpostal konusu ağaç.

yeni yıl

elde edeceğinize inandıklarınızın aslında şu an başucunuzda olanlardan daha önemli ,daha değerli,daha kıymetli olmadığını bir kez daha anlayacağımız yeni günler.

bıçak

kafka nın tutku dolu tarifidir.
"Tutalım ki seni her şeyden çok seviyorum dedim, aslında bu bile sevgi sayılmaz; senin bıçak olman, benim de bu bıçakla içimi deşip durmamdır sevgi."

yyz

Kişinin duygusal tarihi yüzünde gizlidir. Bazen kaçamak bir bakışı doğru yakalayan ve anlamlandıran kişi, hiç konuşmadan bir yasak aşkın tattırdığı tüm acıları, kederleri, hüzünleri ya da hazları okuyabilir.
Her yüzün anlattığı bir hikâye vardır.
Bakışlarına takılıp, onu uzun yıllardır tanıyor gibiyim dediğin kişinin yüzünde mutlaka senin hikâyen vardır. Senin yaşadıkların.
Belki yaşadığın o sancılı ilk aşk, belki masumiyetin, belki günahların, tüm terkedilmişliklerin...
işte bu yüzden o yüzü, her sabah uyandığında yanında görmek istersin.

burun kanaması

Burun travması veya tümörleri, infeksiyonlar, burun karıştırma alışkanları gibi lokal ya da lösemi, hemofili, pıhtılaşma bozuklukları, c ve k vitamin eksikleri gibi genel nedenlere bağlı olarak burun boşluklarında oluşan kanın dışarı ve nazofarenkse akmasıdır.

kuruntu

Zihin kurgusu. Yanılsama.
Hep gerçekle inat, mutlaka at-başı, burun farkında...