bugün

Bilgisayar ve elektrik mühendisliği okuyor iseniz okul sonrasını çok fazla düşünmesiniz ancak maden mühendisi veya coğrafya öğretmenliği okuyor iseniz durum değişir.
Dünyayı gezeceğim diye düşünen bir ben yokumdur eminim ki.
kendini geliştirmek yerine onca yıl bok yedikten sonra kapılan şimdi ne sırada ne bok yiyeceğiz hissi.
Kendime günde 2 kere sorduğum sorudur. Bölüm okuyorsun. En zor dersleri görüyorsun bilim adına. ispat yapıyorsun. Akademisyen olmayacaksan sonun muamma.
önce üniversitenin getirmiş olduğu yorgunluk ve yılgınlığı üzerinizden atıp kendinizi bi nötrleyin. sonra da bir süre (tabi böyle bi imkanınız varsa) keyif aldığınız şeyleri yaparak enerjinizi pozitife çıkarın. sonrasında iş bakarsınız. mezun olur olmaz iş güç askerlik olaylarına girmeyin derim * yaşama ihtimaliniz artar.
önce kendinize güvenin sonra her bokun üstesinde gelinebiliyor. erkekler eğer ki çok büyük garantisi olan bir işe yakınsalar askerliği erteleyebilir. kamuda çalışanlar için zaten askerlik bir zorunluluk değil. kadınlar zaten son yıl sorumluluklarının farkında olduklarından ve hali hazırda bir planları oldukları için böyle bir sıkıntıları yok. mezun oldukları gibi iş bulabiliyorlar bir şekilde.
Yine okulu bitireceğim Amerika da birkaç sene çalışıp , babamdan miras payımı erken isteyip vermezse arabamı satıp dayımdan destekle kendi polikliniğimi açacağım. Bir yandan dayıyla babanın biriciği olma ayrıcalığını yaşarken bir yandan iki diplomamında meyvesini yiyiyor olacağım. Ne alakasız bölümler okuyorsun diyenlere istinaden.
gidin askere son tatiliniz bu sizin.
üniversiteye kapağı at gerisi gelir diyenler, okul bitti elimde kapak bekliyorum.
askere gidin aradan çıksın kafa ağrıtmasın, yıllar geçtikçe gitmek daha da zorlaşır emin olun,
yok ben gitmicem sonra giderim diyenler iş için, illa okuduğum bölümde iş bulacağım diye uğraşmayın, sonuçta bir sürü bölümün mezunları kendi alanlarında iş bulması imkansıza yakındır.
işkur dan istediğiniz iş olmasa da iş bulma ihtimaliniz yüksek, ayrıca yok ben asgari ücrete çalışmam bu nasıl iş, köle gibi çalışıyorum demeyin, iş deneyimi ilerleyen dönemlerde en büyük referansınız olacaktır, hiçbir kuruluş, iş yeri sahibi yeni başlayana yüksek maaş vermez, iş hayatı bu şekilde işliyor kurallarını böyle, yok ben kendi işimi kuracağım derseniz o ayrı konu.
bir yerden başlayın zamanla ilerlersiniz korkmayın çalışın kendinizi geliştirin.
Orta okuldan sonra çırak olacaktın. Şimdi ustaydın. Ne demiş baştakiler ? Ara eleman ülkesiyiz. Mücit çıkaramayız.
"bizim yediğimiz pokların kaynağında daha çooook var gençler" şeklinde katılım göstermek istediğim sorunsaldır. ülkenin hali duman arkadaşlar hiç birimizin geleceğe dair sağlam umutları yok maalesef.

bizden pek bir şey olamadı biraz kafamızı kaldırdık işte vatan haini dediler çapulcu dediler. inşallah sizler bizden daha fazlasını yapabilirsiniz kolay gele her birinize.
Burada daha fazla zaman geçireceksin ve mezun olur olmaz iş sahibi olan lavuk arkadaşlarının havalarını çekeceksin.
Patoloji teknikeri olarak sapı tuttuğumun farkındayım yeni üniversiteye hazırlanıyorum.
Okulumun bitmesine 7-8 ay kalan biri olarak kendi kendime sorduğum soru. Basta ozellikle staj döneminde asgari ücretle sürüneceğimi biliyorum ama sonrasında ne yapıp ne edip sıyrılmam lazım. Hayırlısı bakalım.
Askere gidip son 50 gün kala ciddi manada can sıkıntısına sebebiyet veren durumdur. Ne iş yapacağımdan tutun da nerelere başvuracağıma, ailemden ayrılsam mı dan hangi il de şansımı deneyeyime kadar ellem çeşit düşünce sarar beyni.
Erkekler için Askerliği aradan çıkarın. Rahat edin. Benden size ağabey tavsiyesi.
okuduğunu unutup hayatın gerçeklerini anlamaya başlyacaksın.
Tarım ve Hayvancılık bu ülkedeki en karlı iş. 20 tavuk al, başla.
(bkz: TUS) hemen ardından gelecek olan sonuçlara göre görev atamasının ne kadar doğuda olacağı telaşesi.
güzel bi sorunsal. Düşündükçe boşluğa çeken. Askere gidilip gelinmeli önce. Sonra düşünülmeli. Hayat bu yicek ekmek illaki var.
şu aralar çok düşündüğüm eylem. güzeldik biz böyle ya.
Öleceksiniz. Çünkü okul her şey mazallah. Işin sonu kötü olursa kesin ölüm var ucunda.
üniversiteye başladığım ilk sene insanların bana bitirince ne yapacaksın sorusuna karşılık net bir cevap veremediğim bir bölümde okuyorken 2. sınıfta üniversite sınavına tekrar hazırlanıp iş garantisi olan bir meslek seçmeye karar vermeme neden olan sorunsaldır. insanı yer, bitirir.
kpss'ye girenler ağır gerizekalıdır net.