bugün

entry'ler (1825)

zakirince

pusluanadolusabahii! Kusura bakmayasın. Sümerler ve diğer entry lerim hep gündemden uzak konular. Ben kimsenin ilgisini ve zamanını çalmamak için gündemdışı yazayım dedim ama galiba her yazılan entry en başa geliyormuş. Tekrar kusura bakmayasın.

zakirince

Arkadaşlar! Sizden özür dilemek için yazıyorum. Ben genellikle sizlerin ilgi duymadığı ve fazla yorum yapılmayan entry ler ile ilgili yorum yaparak gündemden uzak kalmaya gayret ediyordum. Sonra fark ettim ki her yeni yorum en başa geliyor. Yani ben farkında olmadan sizin zamanınızı ve ilginizi çalmışım. Lütfen kusura bakmayın. Bu arada "bugün" ve "gündem" de yer almadan eski konularla ilgili yorum nasıl yapabilirim. Bir arkadaşım bana özelden yazabilir mi?
Tekrar özür dilerim.
Bir daha olmaz.

soru

2 arkadaş Ann ve Mary ormanda yürüyüş yaparken bir anda yağmur bastırır ve terk edilmiş bir eve sığınırlar. Karınları acıkan iki arkadaş yağmur diner dinmez yemek bulmak için farklı noktalara doğru arayışa geçerler. Ann bir tane elma ağacı bulur ancak elmalardan yediğinde kendisi de ağaca dönüşür. Yarım saat sonra arkadaşını bulmak için oraya gelen Mary ormandan bir ses duyar. Ses, arkadaşının bir ağaca dönüştüğünü hangi ağacın Ann olduğunu bulmak için tek şansının olduğunu yoksa arkadaşının sonsuza kadar ağaç olarak kalacağını söylemektedir. Mary hangi ağacın arkadaşı olduğunu nasıl bulur?

Cevap: Ortadaki kişi diğerlerinden yüzde 25 daha fazla ağırlık taşır.

soru

Hangi Harf Gelmeli?

L K J H ? Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir?

mantık

iki fare, iki krakeri iki dakikada yiyor. 18 krakeri 6 dakikada kaç fare yer?

Cevap: 6

mantık

Bir çiftçinin 17 koyunu vardı. Sürüde salgın hastalık oldu, dokuzu ağır hastalandı, diğerleri öldü. Çiftçinin kaç koyunu var?

Cevap: 9 canlı koyun

şubat

Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker kaç ayda 28 gün vardır?

Cevap: Tüm aylarda.

matematik

Gece saat sekizde yatıyorum ve yatarken guguklu saatimi sabah dokuza kuruyorum kaç saat uyurum?

Cevap: Guguklu saatler gece gündüz ayrımı yapmadığı için 1 saat.

matematik

5 makine, 5 dakikada, 5 düğme üretiyorsa, 100 makine 100 düğmeyi kaç dakikada üretir?

Cevap: 5

matematik

Bir sopa ve topun toplam fiyatı 1.10 dolardır. Sopanın fiyatı toptan 1 dolar daha pahalıdır. Bu durumda topun fiyatı ne kadardır?

Cevap: 5 Cent

mantık

Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

a. Aşağıdakilerin hepsi doğrudur

b. Tüm şıklar yanlıştır.

c. h şıkkı doğrudur.

d. b şıkkı doğrudur.

e. Aşağıdakilerin hepsi doğrudur.

f. Yukarıdakilerin hepsi doğrudur.

g. h şıkkı yanlıştır.

h. yukarıdakilerin hepsi yanlıştır.

Cevap: B

matematik

Evin bahçesindeki çimenler her gün bir önceki günün iki katı kadar büyüyor. Çimenler 10 günde bahçenin tamamını kapladığına göre kaçıncı günde yarısını kaplayacak kadar büyür?

Cevap: Her gün bir önceki günün iki katı büyüyorsa 9. gün bahçenin yarısını, 10. gün tamamını kaplar.

akraba

Mezarın başında bir kız ağlıyor. Mezarda yatanın annesi ağlayan kızın annesinin kayın validesi. Mezarda yatan, ağlayan kızın nesi olur?

Cevap: Halası

matematik

Alican ile Efecan beraberce bakkala gider. Amaçları bakkaldan bir çikolata almaktır. Fakat bakkala vardıklarında farkederler ki Alican'ın bir çikolata alabilmek için 24 kuruş eksiği, Efecan'ın ise 2 kuruş eksiği vardır. Bunun üzerine Alican fedakarlık yapıp parasını Efecan'a verir. Ama hâlâ bir çikolata alacak paraları yoktur. Buna göre sizce bir çikolata kaç kuruştur?
Cevabı: 25 Kuruş!

yalan

Bir kabilede kadınlar Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri erkekler ise Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri yalan söylemektelermiş. Diğer günlerde ise yalnızca doğruyu söylüyorlarmış. Bir gün erkeklerden biri, kadınlardan biriyle bir araya gelmiş ve sohbet etmeye başlamış. Laf arasında kadın erkeğe, bakın ne söylemiş?

Kadın: Dün yalan söylüyordum.

Erkek: Ben de.

Bu diyaloğa dayanarak, bakalım konuştukları günün hangi gün olduğunu bulabilecek misiniz? Sizce bu diyaloğun geçtiği gün, hangi gündür?

Cevap: Sorunun tek bir cevabı vardır, o da Perşembe'dir.

kaplumbağa

Kaplumbağaların kabuklarında klima var mı? Yazın ve kışın farklı sıcaklıklarda nasıl o evde duruyor?

adana demirspor

Adana'nın GS ve FB'S,: aDANASPOR VE Adanademirspor.

mustafa sarıgül

Bir belediye başkanı olarak çok başarılı idi.

murat boz

Hem bir şarkıcı hem de bir ses sanatçısı olarak çok başarılı.

murat bardakçı

ilber Ortaylı, Murat Bardakçı ve tarih hocamın üstüne tarihçi tanımam.