bugün

--spoiler--
amerikan ve ingiliz tipi kampüs, kantin ve sınıf oturakları değerlendirmeleri ile yapılan listelere saygı duyanların kabul edemeyeceği gerçek.

bizim üniversitelerimiz avrupa'nın en iyi üniversiteleri arasındadır netekim. kantinimiz yok. kampüsümüz yok. ama bilimi en az onlar kadar hatta onlardan kat kat daha iyi yaptığımız tartışılmaz gerçektir.

orada okuyanlar bilir. bizim üniversitelerimizden farkları yok. sadece daha zenginler.
--spoiler--
(bkz: istanbul üniversitesi)
(bkz: ankara üniversitesi)
(bkz: orta doğu teknik üniversitesi)
(bkz: istanbul teknik üniversitesi)
(bkz: mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi)

bu beşi dışında türkiye'deki üniversitelerin tamamının durumu, en kibar tabirle, tartışmalıdır.

kimse bana "selçuk üniversitesi'ni saymamış deyyus!"la falan gelmesin. bu beşi nire diğerleri nire?
(bkz: balıkesir üniversitesi) onlardan biri değildir.

valla biz kapı gibi mühendis çıkıyoruz, tekniğim ben diyen bazı üniversitelere basacak şekilde hatta. cahillik gövde gösterisine gerek yok. teker teker her birinde 4er sene eğitim almadan pek bilinemeyecek bir şey bu.
türkiyede üniversitelerin nerdeyse tamamıdır.istisna olan birkaç üniversite sadece bazı iyi bölümleri sayesinde tutunabiliyor. mesela istanbul üniversitesi.iyi demek çok zordur. hukuk eğitimi tıp eğitimi iyi sayılabilir( ki buna çok karşı çıkan da vardır) o kadar. ne sosyal ortamı ne okulun eğitim imkanları ne adam kayırmacılığın ayyuka çıktığı öğretim üyelerinin birbirinin kardeşi amacaoğlu olduğu kayırmacı sistem ne de kalitesiz eğitim buna imkan tanır. o kadar çalışıp buraya gel sonra fotokopileri oku geç. lisede illa zorlandığım dersler olmasına rağmen üniversitede alttan ders bırakmadan geçen ben.
1. ODTÜ
2. Boğaziçi
3. BILKENT
4. ITU
5. ANKARA
6. HACETTEPE
7. EGE
8. GAZI
9. SABANCI
10. ANADOLU
11. YILDIZ
12. CUKUROVA
13. ISTANBUL BILGI
14. ISTANBUL
15. INONU
16. SELCUK
17. DOKUZ EYLUL
18. ULUDAG
19. KOC
20. BASKENT
21. AKDENIZ
22. SULEYMAN DEMIREL
23. ON DOKUZ MAYIS
24. ERCIYES
25. MARAMARA
26. TRAKYA
27. IZMIR TEKNOLOJI
28. KTU
29. ADNAN MENDERES
30. KOCATEPE
31. CANAKKALE
32. SAKARYA
33. GAZIANTEP
34. BEYKENT
35. YEDITEPE
36. DOGUS
37. FATIH
38. TOOB
39. CANKAYA
40. CUMHURIYET
41. SUTCU IMAM
42. ISTANBUL KULTUR
43. MERSIN
44. DICLE
45. BALIKESIR
46. GS
47. YUZUNCU YIL
48. OSMAN GAZI
49. ATATURK
50. ISIK
51. ABANT
52. BAHCESEHIR
53. KARAELMAS
54. PAMUKKALE
55. MUGLA
56. ATILIM
57. FIRAT
58. CELAL BAYAR
59. GEBZE YT
60. HARRAN
61. GAZIOSMANPASA
62. GATA

Türkiye sıralaması böyledir.
tabela üniversiteleridir.
(bkz: aytek üniversitesi)
Tepki çekmek,sözlükte biraz ünlü olmak için yapılan, saçma sapan bir listenin başlığını açan, saçma sapan bir insanın söylediklerine, saçma sapan deyip geçiniz lütfen...
aramızda profesörlerin olduğunu görmemi sağlayan araştırma -mı?-. evet ülkedeki bi ton üniversitede gerçekten akademik seviyede öğrenim verilmiyor. tamam iyi hoş güzel de be adam sorarlar senin kariyerin ne özelliğin ne de bi ton üniversiteyi sikinden taşşağından bunlarda üniversite mi ulan diye silkeleyip duruyorsun he belki haklısın bunlarda bi sikim verilmiyor ama kıyasın ne aslanım nerede araştırdında bu sonuca ulaştın?
(bkz: kedi ve uzanamadığı ciğer)
(bkz: uludağ ünüverstesi)
kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi bu gruba dahil olabilir.
osmangazi mühendislik ve tıp alanında ilk 10 da yer almakla birlikte iiBF side hatırı sayılır bi konunmdadır.
listede konya üniversitesi diye bişi vermiş zıpırcık. benim bildiğim türkiyede böyle bir üniversite yok selçuk üniversitesi olmasın o.

(bkz: bi bok bilmeyen çok bilmişler)
(bkz: hayat üniversitesi)
devlet üniversitelerindeki birçok kaliteli hocayı futbolcu transfer eder gibi transfer eden, dar ve orta gelirli ailelerin çocuklarının adam gibi lisans eğitimi alma hakkını da sabote eden, buna karşılık sanki herkes özelde okumak zorundaymış gibi tavşan-havuç ilişkisi misali durumu olmayan başarılı öğrencilere burs veren, sonra en ufak bir başarısızlıkta bu bursu kesen, üniversite süsü verilmiş ticarethaneler yada gelişmiş dershaneler olarak da adlandırabileceğimiz bina toplulukları..
çukurova üniversitesini de listeye dahil ederek ne kadar geri beyinli olduğunu göstermiştir araştırmacı yazar, ayrıca tespit tamamı ile yanlıştır.
uzun dönem askerlik 6 aya veya daha aza düşsün kimsenin gidip de okumayacağı üniversitelerdir
Bilimsel veriler kullanılmadan hazırlanmış bir liste ve başlığıdır.

gerçek listeyi yani istanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Fatih Gürsul idaresinde akademik bir ekip ile hazırlanan memnuniyet anketinin sonuçlarını görmek için
buyrun burdan yakın hanımlar beyler;

http://www.newsweekturkiy...iyette-ilk-36?reload=true
listede adi gecen universitelerde okuyan her uuserin cemkirmesine sebep olmus baslik.
ismet inönü'nün referanduma evet demesi dolayısıyla chp'den ihraç edilmesi istenmiş, sizin fikriniz ne diye soran muhabire evet yani mantık olarak haklı bir istek doğru yaparlar diye cevap veren uzaylıların okuduğu ya da mezun olduğu üniversitelerdir. evet listeye baktım, hatta okuduğum üniversitenin olup olmadığını da inceledim ama bu tanım, listeye önem verdiğim, hak verdiğim ya da listeyi haksız bulduğum için değil, üniversite mezunuyum ya da üniversite öğrencisiyim diye geçinen uzaylılarla aynı sıfatta olduğum için üzülerek ve utanarak yazdığım tanımdır.
(bkz: gazi üniversitesi)
seni bu konuda kim yetkili yaptı acaba. gezmiş bütün üniversiteleri gibi konuyor. geldin mi sakarya üniverstiesine. görmiyeyim seni burada bir daha.
dünya çapında yapılan bir değelendirme ile dünyadaki ilk 500 üniversite arasına girmeyi başaran Çukurova Üniversitesinin bu listede olması biraz abes olmuş sanki

not:çukurovada okumuyorum
(bkz: delinin biri kuyuya taş atmış)