bugün

Öğretmen değilim ama haksızlık yapıldığı görüşündeyim. Öğretmenlik cidden kutsal bir meslektir. O gelecek nesli yetiştirmektedir, eğer bunu isteyerek ve hakkı ile yapan öğretmenler var ise elinden öpülesidir.

Bir öğretmen yapacağı küçücük bir davranışla bir insanın hayatını değiştirebilir, geçmişte yaşadıklarım itibariyle buna eminim. Çocuklara örnek olmasından mütevellit çok dikkatli davranması gereken insanların başındadır. Bir sınıf dolusu çocukla uğraşmak zor olsa gerektir, yani bir sınıf dolusu çocuğa adil bir şekilde davranıp hayatı öğreteceksiniz.

Yaşım 26 olmasına rağmen 7. sınıfta bir öğretmenin bana yaptığı haksızlığı hiç unutamam, hala o günkü kinimle düşünürüm o olayı. Halbuki hayatımda ne kadar olumsuzluklarla karaktersiz insanlarla karşılaştım, hepsini unuttum ama o öğretmenin ki hep aklımdadır, aynı kinle.

Ama bugünümü başta aileme olsa da ikinci sırada bana yol gösteren ve öğreten öğretmenlerimin emeklerine borçlu olduğunu düşünerek şunu belirtmek isterim ki; olaya ne kadar süre ile çalıştığı gözüyle değil de, yapmış olduğu işin niteliği yönünden bakarsak bazı öğretmenlerin çok az maaş aldığını görürüz, ama bazıları da vardır ki aldığı paranın yarısını bile hak etmez.
sen 1000 lira maaş verdiğin öğretmene, cebine 1000 liralık telefon koyduğun çocuğu eğitim almaya yollarsan... sikeyim öyle düzeni.

cümlenin sonu yılmaz özdil gibi bitmedi evet.
maaşları ciddi anlamda iyidir, yılda 2 aydan fazlada tatilleri vardır.
"Herkesi memnun edecek olsaydık öğretmen değil orospu olurduk"
diye ayar verilesi durumdur
doğru bir önermedir.

cehaletlerine rağmen fazla maaş almaktadırlar.
olmayan sorumluluk bilinçlerine rağmen fazla maaş almaktadırlar.
sürekli işten kaçmalarına rağmen fazla maaş almaktadırlar.
dersi pinekleyerek geçirmeye çalışmalarına rağmen fazla maaş almaktadırlar.

bir öğretmen hakikaten az çalışmaktadır. kendini yenilemez, üniversiteden mezun olduğu haliyle kalır. bir ilköğretim matematik öğretmeni sıfır üzeri sıfır'a "bir" diyor, bir fizikçi arşimet prensibinden bihaber mezun olmuş okuldan. aynı ağırlıkta iki cismin farklı yoğunlukta iki sıvıda biri yüzerken diğeri askıda kalmış halde iken, ikisine de uygulanan kaldırma kuvvetinin eşit olduğun idrakinde değil. bu öğretmenlerin de, bunları mezun eden okulların da içine edeyim ben. öğretmenlerimiz hakikaten içler acısı bir haldedir. bir şeyler yapmak lazım acilen, yoksa bu devran böyle dönmez.
özel ders diye bir faktör var ki öğretmenler paranın belini kırıyor bu sayede.
herhangi bir okulun bahçesini gördüğünüzde otogaleri sanabilme ihtimaliniz çok yüksek.
diğer konuşulanları boşuna dinlemeyin. gidin gözünüzle görün.
hayattaki tek başarısı hasbel kader sahibi olduğu arsanın üzerine yapılan apartmandan 5-10 daire sahibi olup refah içinde yaşayan insandansa karda kışta (ben olsam beş dakikada boğazını sıkarım) elin veletleriyle cebelleşen öğretmenim varsın 2000 değil 5000 tl alsın. hakkıdır.

içlerinde yetersizi-kabiliyetsizi yok mudur? elbette vardır; ancak genel için geçerli değildir, her meslekteki kadardır.
buyursun yaşasın maaşıdır bu.

hadi gel. buyur. o kadar eğitim al, kpss faciasından geç, atan, yeni bir düzen kur, düzenin dişlisinde beceril, öğretmen ol.

bu tespiti yapanın karşımda veli olacağı günü hasretle bekleyeceğim. gel o zaman da çocuğun ile ilgili bir kaç laf konuşalım.

ama sen kesin çocuğunun dahi olduğunu düşünürsün. ahahaha işte o zaman her şey daha güzel olacak.

öptm çk.by
bence azdır bile.

eğitim fakültelerinin puanlarının biraz daha yükselmesi maaşlarının da ciddi oranda artması gerekmektedir. öğretmenlik saygın bir meslek olmasının yanısıra ücret bakımından refah düzeyinin üstünde olmalıdır. eğitimde kalite için bu gerekli.
yeni başlayan bir öğretmen ek derssiz 1350, ek dersle beraber 1800 lira civarı maaş alır.
20 yıllık bir öğretmenin maaşı ise eş-çocuk şu bu yardımıyla 2000 lira civarıdır.
evet çok lan bu para, yarısını geri verelim amk.

ha bir de yıllarca kpss'ye girip atanamama, bunun getirdiği maddi ve manevi zorluk...
götüne girsin amk o maaş teker teker.
(bkz: öğretmenlerin 1 yılda 6 ay tatil yapması)
(bkz: öğretmenlerin aldıkları maaşı haketmemesi)
(bkz: öğretmenlerin camış gibi yattığı gerçeği)
(bkz: öğretmenlerin haftada 18 saat çalışması)

bu sözlükte öğretmenler pek sevilmemekte zannımca. böyle mal başlık sahiplerine - ki mal sahibine çeker - onların istediği şeyi vermeyiniz efem. tek istedikleri biraz siklenmek. hiddetle söylüyorum: boşverin !
avrupa standartlarının çok altındadır. bir milletin geleceğini emanet ettiği insanların geçim derdine düşmeden yaşayabilecekleri bir maaşı olmalıdır ki mesleklerini özveri ile değil tüm imkanları seferber ederek yapsınlar. ülkemizde hem öğretmenlerin hem de sağlıkçıların aldıkları maaş işlerinin zorluğu ve önemiyle aynı orantıda değildir malesef.
yanlış bir önermedir. ilkokul bebelerinin velilerini hesaba kattığımızda az bile maaş verilmektedir. her gün okul çıkışında öğretmeni alıkoyan, öğretmenin kafasını düzelten bu veliler varken bu öğretmenler daha fazlasını hak etmektedir. bir de şu vardır ki bu veliler kendi bebelerini sadrazamın sol testisinden olduklarına inandıklarından ortada şımarık bir sürü piçin var olması sebebiyle bu maaşlar fazlasıyla öğretmenlerin hakkıdır. hatta azdır bile.
(bkz: sözlük yazarlarının hiç maaş alamaması)
öğretmenlerin aldıklarını hak ettiklerini hatta az bile aldıklarını düşünenler daha iş hayatına atılmayanlardır. ulan sabahın 9 unda girdiğim ofisten akşam 9 da çıkıyorum yarasa gibiyim aydınlıkta evin yolunu bulamıyorum. ne fazla mesaim ödeniyor ne tatilim var ne molam aldığım para bir öğretmenin maaşının yarısı bizde üniversite okuduk eğitimse bizimki de eğitim. koca yaz göt büyütecekler zaten koca sene 40 dk ders anlatıp tenefüslerde çay sigara ile kafayı buldular. ders aralarında kadın öğretmenler gün yaptı. bir de ağlıyorlar yetmiyor diye biz ona hayrını görmüyorlar diyebiliriz.

edütül şukela : içlerinde mesleklerini misyonu olarak görenler var onlarında gözlerinden öperim.
türkiye'de yaklaşık 700 bin öğretmen var. herkese hakkı neyse o verilmeye çalışılıyor ama şerefsizlik edipte hakkıyla işini yapmayan da çıkıyor aynı zamanda bu mesleğin ne kadar kutsal bir iş olduğunun farkında olanda var. şimdi bu insanları ayıklaması sayıları bakımından oldukça zor. üstelik birini kovsan belki yerine daha beteri gelecek. bu arada başlığın da konusu yanlış ama içeriği doğru. öğretmenler çok fazla maaş almıyorlar, almaları gerektiği kadar alıyorlar. eskiden bu kadar almıyorlardı, öğretmen maaşı çok düşük diye yırtınıyordunuz, şimdi fazla da değil hak ettiklerini alıyorlar "aman yahu bu sefer de çok fazla alıyorlar" diye kendinizi parçik pinçik ettiniz.
yalanın önde gideni hatta yavşağıdır.

benim maaşım 1550 lira. 17 yıl okudum. kpss rezaletini, sözleşmeli köleliği çektim. evimden kilometrelerce uzaktayım. senede sadece iki defa memleketime gidebiliyorum.

öğrenim kredisi borcumu ödeyip bitiremedim. borçlardan sıra gelmedi henüz.

adını yazmakta zorlanan milletvekilleri --- anasının amı--- kadar para alıyor gözünüze batmıyor da öğretmenin aldığı üç kuruş mu batıyor bir yerlerinize.

size de hak veriyorum, malum bugün karne günüydü, kuyruk acısı nelere kadir.

tamam, öğretmenler başarısız.

o zaman :

* eğitime yeni yaklaşımlar getir.

* öğretim sistemine yeni bakış açıları sun.

* kapsamlı bir rapor hazırla.

* çık anlat kendini.

bana göre de alex ferguson başarısız, messi yeteneksiz, dünya yuvarlak değil, gökyüzü pembe, aynştayn malın önde gideni....

klavye işte, yazdıkça yazıyor insan.
öğretmenlerin üç ay karallar gibi beş yıldızlı tatil yapmalarının nedeni aldıkları çok yüksek maaştır.
(bkz: hacı ben göremiyorum bunu sen görüyor musun)
yılda sadece 12 kere.
ters giden şeyleri düzeltmek yerine ters gitmeyenleri de tersleştirmeyi çözüm sanan varlıkların saçmalamasıdır.

beynini aldırmamış varlıklar, "öğretmenler, türkiye standartları açısından fena maaş almıyorlar, bizim maaşlarımız da buna göre düzenlenebilir, bunun için çabalamamız gerekir" diye düşünürken;
bu tipler, "ben az alıyorum, herkes az alsın; ben beynimi aldırdım, herkes aldırmalı" diye saçmalarlar...

pek birşey de beklememek lazım zaten; malum, "beyin eksikliği" problemi var şuursuzların!
bir öğretmen çocuğu olarak hiçbir zaman göremediğim o 'çok' maaşın kimilerinin gözüne ** batmasıyla açılan başlık.

kaldı ki başlık sahibinin hiçbi şeyden haberdar olmadığı aşikar ki öğretmenlerin tatilinin 1 temmuz-1 eylül arası olduğunu bilmiyor. ha bir de o ek dersleri yıllardır neden ben göremedim, anlayamadım.
maaş: ortalama 1500

kira: 400 (daha ucuzu için ebenin am*na girebilirsin. kusura bakma artık.)

su + elektrik: 60 (osuruk gücüyle çalışmıyor bu makinalar)

mutfak: 500 (yemekle çalışıyor lan bu bünye. 1 ekmek 2 yumurta bile 1.5 tl eder. sadece bununla beslen. üç öğünden çarp otuzla. çıkan sayıyı münasip bir yerine sok.)

ulaşım: 150 (indi-bindi 1.5 tl'den aşağı değildir. çok fazla maaş aldığımızı düşünen eşeklere binip gitmiyoruz okula. bunlar da benzinle çalışıyor.)

hizmetli: 30 (devletin hizmetli tutacak ve gönderecek gücü yoktur. her öğretmen fedakarlık etmek zorundadır. yoksa okulu bok götürüyor.)

internet: 70 (sabit ücreti dahildir. mecburiyettir. e okul var. bilmeyenlere e girmek istiyorum.)

telefon: 50 (güvercinle haberleşmiyorsanız zorunludur.)

giyim-kuşam: kesin bşi yazmayacam. slip don bile 5 tl. afrika mı lan burası. çıplak bir şekilde ders anlatmıyoruz ipne. şık olmak zorundasındır. örnek alınıyorsundur. yoksa seni örnek almayarak çok fazla maaş aldığına dair başlık açan embesiller çıkar ilerki yıllarda.

eğlence: öyle laylalara leylalara giderek değil. bir arkadaşınla tavla atmaktan bahsediyorum lan. çayın tanesi 1 tl be oğlum. çıkmayalım mı yani dışarı? senin gibi sadece nefes alarak mı yaşayalım hırbo?

daha neler var neler...
yoruldum saymıcam.

sadece bu saydıklarımızla bile maaş eridi gitti. e hani ihtiyaçlar hiyerarşisi? hani sex?

(bkz: kimi sikecez olm biz)

sen misin çok fazla maaş aldığımızı düşünen. gel lan buraya!
buna iddia eden kişiye neden öğretmen olmadığı sorulmalıdır. madem bu kadar rahat madem bu kadar çok ücret alıyorlar sen de git öğretmen ol.

kimi öğretmenlerin mesleğine yakışmayacak kadar haysiyetsiz ve onursuz oldukları ve işi ticarete vurdukları doğrudur ve bazıları da gerçekten aldığı parayı haketmiyor ancak kimse öğretmenlik mesleğini bu şekilde yargılayamaz.
yalandır.**