bugün

bakmayın kamerayı her gördüklerinde salya sümük ağladıklarına, yaptıkları işe göre aldıkları para çok bile. yazın 3 ay tatil, sömestir tatil, bayram tatil, seyran tatil, seçim olur tatil, kar yağar tatil, sel olur tatil. ek ders verir saati anasının amı lira. en az çalışıp en çok maaş alan devlet memurudur öğretmen. measisi bu kadar rutin başka devlet memuru var mı arkadaşım? sabah sekiz akşam beş muhabbeti tam bunlara göre. haftasonu zaten tatil. fazla derse girse ek ders ücretini de alır. peki yaptıkları iş?

ilkokul 5 e gelmiş hala okuma yazma bilmeyen mi ararsın, liseye gelmiş 8 kere 9 a 45 diyen mallar mı ararsın, tarihinden, yaşadığı ülkenin halinden bi haber nesiller mi dersin, ne ararsan var. bu nasıl öğretmenlik lan? okuma yazma bilmeyen daha adını bile yazamayn çocuk ilkokul 5 e nasıl geldi hacı? çok zeki diye direk 5 ten mi başadı? o zaman niye okuma yazması yok bu lavuğun. ticaret lisesine gidip çarpım cetvelinin yarısından fazlasını bilmeyen andavallarla uğraşırım hergün. bu çocuklar saksıda mı yetişti, o sıralardan geçmediler mi? niye işinizi safsakladınız? hani hepiniz mustafa kemal in öğretmenleriydiniz, hani öğretmenlik kutsal bir meslekti, hani işiniz ''insan'' yetiştirmekti? noldu hacılar?

o aldığınız paranın hakkını verin lan önce. bir eliniz yağda öbürü balda üstüne utanmadan öğretmen aç diye ağlıyorsunuz. sizin sınıfınızda asgari ücretle okutulan kaç tane çocuk var haberiniz yoktur tabi. aybaşı maaşa bakarım hacı, iki kere iki nasıl olsa her yerde dört ediyor değil mi?
polisler ile karşılaştırıldığında az maaş almaktalar. ama başka memurlar ile karşılaştırıldıklarında da çok maaş almaktalar. öğretmenlik saygın meslektir, bunu kabul ederiz ama öğretmenlerin türkiye'de o düzeyde yetişkin insanlar olduğunu düşünmüyorum. ama yine de maaşları konusunda çok fazla eleştirilecek bir tarafı yoktur. öğretmenlerin normaldir maaşları, asıl mesele az maaşla çalışan insanlarımızdır! yani yanlış olan öğretmenlerin maaşlarının iyi düzeyde olması değil, başka insanlarımızın maaşlarının çok düşük düzeyde olmasıdır.
bu başlığı atan hacıyı yetiştir(eme)dilerse-gerçekten eğer mesele maaş ise- bunu hak etmiyorlar.
esasen öğretmenlerle ilgili bir değişiklik düşünülebilir. uzun süren tatil dönemleri kısaltılabilir. bu dönemlerle ilgili yeni projeler geliştirilebilir ve öğretmenlerin de diğer vatandaşlarımız gibi tatil süreleri normale indirgenebilir.
o kadar fazla maaş alıyoruz ki. hepimizin yatı katı var. harca harca bitmiyo bu para. 1500 liralık maaşın neresi fazla geldi acaba size? o maaşla aile geçindiren, çocuk okutan öğretmenler var. öğretmenlerin maaaşı çok değildir, az mıdır az da değildir. ülke durumuna göre, asgari ücrete göre iyidir. hakkımızdır.
öğretmenlerin 3 ay yaz tatili olduğunu zanneden dangalağın tespitidir. öğretmenler 1 temmuz ve 1 eylül arası izinlidirler. bu da tam 2 ay yapar. çocuğun yetiştirilmesini sadece öğretmene endeksleyen mal! lafım sana ; eğitim 4 ayaklı bir olgudur okul aile öğretmen ve öğrenci işbirliğiyle yürür. eğer ki bunlardan birinde aksaklık olur ise öğrenci elbette kötü bir durumda olacaktır. bütün suçu öğretmene yüklemek andavallıktan başka bir şey değildir. asgeri ücretle çalışan veliler varmış. lan o veli benimle üniversitede dirsek mi çürüttü de benden çok alacak ?ayrıca bizim işimiz sabah 08:00-17:00 değil ! ben okulumda 08:30-15:20 çalışıyorum zoruna mı gitti koçum. aldığımız paranın hesabını senin gibi mallara değil, vicdanımıza veririz. biz bu mesleği seviyoruz, çocuklarımızı seviyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, senin gibi şevkimizi baltalamaya çalışanlara rağmen.
ama türkiye de değil diye devam etmesi gereken cümle. ben öyle bir şey göremedim zira. bir öğrenci 5 e geçip okumayı bilmiyorsa bu suç sadece hocanınsa kafaların biraz değişmesi lazım. ha bir de alemin derdi öğretmenlerin tatili olmuş. hayırdır hocum öğretmen olaydın o zaman.
başlığı açan kişiyi ve açtığı başlığı görünce, böyle kişileri yetiştirdiklerini farkedince, katıldığım başlıktır. 2x2 nedir öğretmeden önce; vefa, saygı gibi erdemleri öğretip; kıskançlık, nankörlük ve aptallık gibi olumsuz özelliklerden kurtarmaları gerekir bireyi. başlığa ve içeriğine bakıyoruz. olmamış. bu vatandaş da sizin eğitiminizden geçmiş. bu olmuş işte... yetersizsiniz hocam...
söyleyenin zekasını kale alıp ayar verilmesi bile gereksiz söylem.
o zaman herkes öğretmen olsun olabiliyorsa;
çekemeyenler için; (bkz: anten)
son derece haklıdır. eski milli eğitim bakanı hüseyin çelik de bunu fark etmiş yazın maaşlarını keselim demişti. bu öğretmenlerimizde yazın gitsinler aileleriyle karpuz kabuğu kemirerek yaşasınlar dimi yaa.
1.750 TL'nin nesi çoktur.
ülkede en çok parayı hak edenlerdir eğitimci oldukları için bunda tabiki bir problem yok ama altlarında araba olup da yok ya öğretmenler de ne kazanıyor zihniyet kendini kandırıyor demektir. önce kendini eğitmeli sonra bizi lafım bu zihniyetlere.
Özel dersanelerde (tanınmış olanlarda) çalışanlar için oldukça doğru olan önermedir.
külliyen saçmalıktır. şimdi şöyle oluyor;
1) öğretmenlerin tatili 3 ay değil 2 aydır.
2) kar tatili öğretmen için verilmez, öğrenci için verilir. *
3) seçim günü öğretmen çalıştığı hatta dahası okullar eğitim-öğretime hazır olmadığı için seçim ertesi tatil ediliyor.
4) bayram diyorsun ki en salakçası, iyi de bayram sana da tatil.
5) okuma yazma bilmeyen derken kendinden bahsediyorsun herhalde* safsaklanmaz savsaklanır.
6) zamanın çocuklarının %10u okuma yazma bilmiyorsa %1i öğretmeninse %9u senin kafandaki velidedir. (bkz: eğitim ailede başlar)
7) bir kere saat sistemi 7:30-12:30, 13:00-18:00 ya da 9:00-3:00tür. ve bu saatler içinde 60 kişilik sınıflara ders anlatmaya çalışır.* sen evindeki bir çocuğu eğitemezken öğretmen eğer bunların 40ını eğitirse öp başına koy.
8) demişsin ki hafta sonu tatil; sen eğer pazar günü çalışıyorsan otur haline ağla. az daha okusaydın da pazar günü tatil yapsaydın.
9) eğer malın biri liseye gelip 8 kere 9a 45 diyorsa o tamamen onun mallığından kaynaklanmaktadır, öğretmeninden değil.
10) ha şu dediğin doğru bak; öğretmenin mesleği insan yetiştirmek ama arada senin gibi mallar da çıkmıyor değil. *
sonuç; it the fuck ve aynı mantıktakilerin öğretmen olamamış olmasının yarattığı hazımsızlık dolayısıyla yaşadıkları kabızlık durumudur.

edit: aklıma gelmişken, o 5. sınıfa gelip okuma yazma bilmeyenleri emin ol öğretmen senden çok istiyor sınıfta bırakmayı, ama sistem buna izin vermiyor.
Ücretli öğretmenlik belasını bilmeyen ya da bilmezden gelen kişinin yaklaşımı. Şahsen 2 üniversite bitirdim, 28 saat derse giriyorum ve kadrolu öğretmenin 1/3'ü maaş alıyorum (700 tl civarı), otobüste indirimli hakkından yararlanamıyorum. Evde ailesinin 2 tanesiyle uğraşamadığı manyakların her gün 50 küsürüyle meslek lisesi cehenneminde uğraşıyorum. Kolaysa gel sen çalış şu şartlarda hacı?

Ayrıca biz kendi öğrencilerimiz tarafından bile hiyerarşik ithamlara maruz kalabiliyorken, okuldaki kadrolu öğretmenler tarafından 2. sınıf muamelesi görüyorken, siz neyin kafasını yaşıyor ve yaşatmaya çalışıyorsunuz?

Ha o 3 ay tatil dedikleri döneme bugün girdik. Ne mi yapıyoruz? Günde 8-10 saat derse kafa patlatıp 9 temmuzdaki kpss'ye hazırlanıyoruz. ŞAhsen Ne bir elim yağda ne de ötekisi balda. Bir elimde eğitim bilimleri ötekinde gk gy soru bankası var valla. Biz yine de kendimizle gurur duyuyoruz bekara karı boşamak kolay olsa da, ağzı olan konuşsa da...
(bkz: istisnalar genellenmez emek veren yadsınamaz)
türkiye'de eğitimin özelleşmesiyle ortadan kalkacak sorundur.
devlet okulları neredeyse hiçbir şey yapmadan bir ton para alan öğretmenlerle dolu.
bunlar;

- saat 3'e kadar çalışırlar,
- ne yapmaları gerektiği en küçük ayrıntısına kadar öğretmen kılavuzlarında vardır. aynen onları uygularlar, tatlı canlarını yormazlar.
- "sabaha kadar yazılı sorusu hazırladım, öldüm, bittim." laflarını edip dururlar ama soruların hepsini internetten indirirler.
- ilköğretimin birinci kademesinde beden, müzik, resim vs derslerine ayrı ayrı hocalar girer ama sınıf öğretmenleri çuvalla para alır.
- ek ders yaparlar sırf canları istedi diye yine götürdükleri sadece paradır. bir şey vermezler.

bütün bunların yanında başları ağrısa, canları sıkılsa, arkadaşlarıyla kahveye/konkene gitmek isteseler rapor alırlar.
öğrenciler dershanelerde yetişir, öğrenir; okullarda oynar, sıkılır.

özelleşmeyle bunların hepsi kalkar; çünkü çalışmayan, öğretmeyen, öğretemeyen öğretmen hemen şutlanır sadece kalifiye elemanlar çalışır. bakın o zaman sistem nasıl düzelir. öğretmenler de aldıkları parayı nasıl hakeder.

yaman çelişkili not: öğretmenim.
mecburi ikinci not: içinde bulundukları sistemi eleştiremeyecek kadar subjektif insanlarla meslektaş olmaktan bazen hicap duyuyorum. dışarıdan eleştirilere zaten kapalı olan öğretmenlerin kendi içlerinden biri tarafından eleştirilmeyi hazmedemediklerini de mesajlardan görüyorum ve merakla izliyorum.
genellemenin böylesi diyorum. her meslek grubunda olduğu gibi bizim aramızda da aldığı parayı hak etmeyen veya aldığı para emeğinin yarısı olmayan öğretmenler var aramızda. ama ilginç olan şu ki o kadar boşa para verilen meslek grupları varken neden bizim paramıza göz dikiliyor. 1500 tl alıyorum. kötü değil ama çok da değil. bugün okulu kapattık seneye ne yaparız diye düşündük arkadaşlarla. mükemmeliz demiyorum ama haksızlık artık bu söylemler. yani devlet dairelerinde oturup akşama kadar çay içip, bilgisayarda oyun oynayan insanla ben bir değilim arkadaş. onlar da alıyor benim kadar. yavaş olun artık.
1-yazın 3 ay tatil yapan bir öğretmen yoktur. sosyal tespit yapmadan önce bilgilenilmesi gerekir. (yazın 3 ay tatil yapıyorlar diyen birisinin zaten öğretmenlik ile ilgili ve durumları hakkında bilgi sahibi olmadığını gösterirki böyle birisi tespit yaparsa eline yüzüne bulaştırır)
2-o tatiller, sömestr tatili zaten devlet öğretmen için yapıyor değil mi? o tatiller okuyan öğrenciler için sağlanır. kar tatili ise ulaşımda sıkıntı olduğu için tatil verilir ki burada da valilik öğrencilerin okula ulaşımının olanaksız olduğunu öngörürse sağlar, sadece öğretmenlere sağlanmaz.
3-bayram tatili ise dini ve milli yaramlardır, değil öğretmenler çöpçüsüne, bürokratına kadar yararlanır, sadece öğretmenlere sağlanmaz.
4- ilkokula gelipte okuma yazmayı bilmeyenler, çarpım tablosunu öğrenemeyenler konusunda ise; eğitim sadece okulda olmaz, okul öncesi eğitim denen bir durum vardır ki bunun içerisinde ailenin çocuğuna öğretmesi de bulunur. yani aileler çocuklarına temel bilgileri öğretemiyorlarsa sorun o andavallardadır, öğretmenlerde değil.
5- o kadar bir elleri yağda bir elleri baldadırki tribleks villarda yaşarlar, dolaplarında havyar eksik olmaz, petrus şaraplarını yudumlarlar her gün akşamüstü, hepsinde ferrari vardır.(ironi içermektedir. ironiyi iron-i diye okuyup yabancı dillerin karşılığını aramayınız.)
6- asgari ücretle okuyan öğrencilere, durumu iyi olmayan öğrencilere öğretmenler aralarında para toplayıp yardım yapıyorlar zaten. ben annemin kaç kere cebinden para çıkartıp kıyafet aldığını, kantinden yiyecek aldığını bilirim durumu iyi olmayan öğrencilere. 24 yıllık öğretmendir benim annem ve beni bu yaşıma kadar tek başına büyütmüştür, her özel sınav olduğunda kendi adını gözetmen yazdırmak için uğraşmıştır, o sınavlardan gelen 20-30 lira ile benim ihtiyaçlarımı karşılamıştır. birkaç gün önce de babamdan kalan 92 model arabayı satmıştır sırf benim önümüzdeki sene okul harcımı yatırabilmek için. ayrıca emekli olsa alacağı para da 20 bin liradır ki devlet memurlarının bazılarının aldığı emeklilik parasının çok çok azıdır.

bir halt bilmeden andaval yorumların dolu olduğu saçma bir başlıktır. başlığı açan kişinin anası veya babası öğretmen olsa ne demek istediğimi anlardı lakin davulun sesi hoş geliyo tabi.
(bkz: bana akıl verenin aklını alırım hayalet)

ps: yazarken ve hala o kadar ağır küfürler sarf ettiğimi anlamıştır umarım kulak çınlamalarıyla.
ps 2: aha * eksilemiş. iyi kulak çınlamaları. bilgi içeren yazıları bile eksileyen güruh varmış burada.
ps3: ha bu arada türkiyeye getirilmesi düşünülen yabancı öğretmenler gelip öğretmenlerin aldığı maaşın fazla fazlasını dolar bazında alıp senin evlatlarını umursayacağını mı sanıyorsun? hayallerde yaşıyor bazı ...
dogru bir tespittir. verilen paranin genelde hak edilmemesine karşı isyan eden bir bünyenin haykırışlarıdır. adam gibi işini yapanların sayısı %10 u geçmeyeceği için istisnalar kaideyi bozmaz diye düşünülmesi çok doğru olacaktır. bu durumda genelleme doğrudur gereken biran önce yapılmalıdır. yatarak bir dolu maaş alan ikinci bir tayfa olan o polislere de gıcığım ayrıca.
öğretmeni sadece derste gördüğü kadar çalışıyor sanan öğrenciye ait bir başlıktır. akine öğretmen gerçekten idealistse araştırır, öğrenir, değerlendirir, toplantıları aksatmaz, kulüplere katılır, eksiksiz özverili çalışır.
kar tatili, dini bayramlar, izin, seçim sonrası tatil vs. gibi durumlarda öğretmenin maaşı kesilir ey bilmeyen insan.
maaşları yüksek olmasa da aldıkları ek ders ücretleri fazla olabilir. lakin bu durum herkes için geçerli değildir.
maaş durumu da farklılık gösterir aslında. misal teknik öğretmenler, normal öğretmenlere göre bir nebze daha fazla maaş almaktadır.

asıl sorun şu ki, devlet memurları* kendileri dışında herkesin boş iş yaptıgını düşünmektedir.

--spoiler--
yani devlet dairelerinde oturup akşama kadar çay içip, bilgisayarda oyun oynayan insanla ben bir değilim arkadaş. onlar da alıyor benim kadar. yavaş olun artık.
--spoiler--

kendi meslek gurubuna söylenen lafa kızanlar, diğer yönden "genellemenin böylesi" dedirten söylemler içerisinde bulunmaktadır. üzücü.

(bkz: milletin emeğine ve kazancına dil uzatmayın)
(bkz: bırakın bu işleri)
öğretmenine diğer öğretmenlerin beş katı maaş verilmesi gereken kişinin tespiti. *