yaptığı hatayı kabullenmenin "erdem" olduğunu bilmeyen insandır.
özür dilememeyi çok karizmatik bir durum sanan çok insan vardır lakin karizmatiklikten çok olgun olunmadığına delalettir bu durum.
özür dilemeyi küçük düşmek olarak gören insandır.
egosu yüksek, kendini beğenmiş ve kendisini herkesten yüksek gören insandır.

uzak durun, yakınsanız umursamayın bu tipleri.
o kadar utanıyordur ki nasıl yapacağını bil tehayyül edemiyor olabilir.
erdemsizdir. zira herkes hata yapar. yaptıgı yanlışı kabul etmek erdemdir. özür dilemek belki bir insanın hayatı boyunca öğrendiği en güzel davranış biçimidir.
bu tipler kendilerini her konuda haklı görürler. o yüzden bir şekilde haklı olduklarını kanıtlamak için belli bir süreden sonra, saçmalamaya başlarlar. ya da hep saçmalamışlardır.
bunların anasına babasına,ne biçim insan yetiştirmişsin demek isterim.
öyleki, o kadar kırıcı olurlar, agızlarına geleni söylerler sadece onlar kırılır ve sadece siz yanlış yapıyorsunuzdur. bu nasıl bir özgüvendir? neyine bu kadar güvenmektir anlayamamışımdır.

özetle uzak durulası insandır. çemkirmeyin. anlamıyorlar.
özür dilenilmeyecek insandır.
Burnu büyük insandır, ben asla hata yapmam havalarındadır.
öküzdür.
aziz nesinin bir şiiri vardır bu kişiyi en iyi anlatabilecek olan odur bence (bkz: aziz nesin bir değil iki)
kimse üzerine alınmasın genelleme yapacağım ama, ya ailenin en küçük çocuğudur yada tek çocuktur, şımartılmıştır. uzak durun yada gelişine vurun.
özür dilemeyince değerinin arttığını sanan tip.
Prensipleri olan insan olabilir. Hani şu "ben özür dilemem" diyenlerden. Belki de egoisttir. Özür dilemenin kendini diğer insanların karşısında küçülteceğini düşünür. Ama gereksiz bir düşüncedir bu tabi ki. Özür, yapılan hataları bir nebze olsun telafi eder. Söylenmesi gerekir, af dilenmelidir.
büyüklük yapmayı beceremeyen insan.
egosu izin vermez özür dilemesine.
özür dilerim bir şey sorabilirmiyim diye, hiç tanımadığı insana özür cümlesiyle başlar.
sana yaptığı özürlük davranışların, karşısında ise hiç oralı bile olmaz.
egosunun esiri olmuştur. özür dilemek onun için küçülmektir ve o asla küçüklüğü kendine layık görmez. eğer bu kişi anneyse ve çocuğuna özür dilemesi gerekiyorsa nasıl olsa çocuk önemli değil der, eğer bu kişi erkekse ve eşine özür dileyecekse ben erkeğim ne özür dilemesiymiş diye düşünür. işte bir millet kendini böyle yokediyor.
yenilmez olduğunu düşünen teşekkür etmeyi bilmez insan..
uzak durulması gereken insan.
dünyanın efendileridir.
Özrünün farkında olmayan zavallı insandır.
terbiyesiz insandır. kendini kusursuz sanan egoisttir. arkadaş olmamanız tavsiye edilir.
burnu yere düşse almaz tipler.
esasında erdemliktir. ancak bunu dilemeyi bilmeyen kişiler bilemez. altta kalma, ezilme değildir. hata yaparken utanmıyorsun, özür dilerken mi utanıyorsun dedirtecek durumdur.
bak bak baaak. güzelim özür dilerim öbeğini çekip attı işte al attı işte. önüme gelen boynunu büküp

-üzgünüm..

diyor ya ben böyle şekillisinden kendine oturttuğum an dünyanın yörüngesinden çıkıp kendine başka gezegenlerin hayat felsefesi adına başlattıkları bu paralel düzen içinde…ne saçmalıyorum ya. bugün geri zekalının teki okulun merdivenlerinden hızlı hızlı ineyim derken elime kafa atıp telefonumu yere düşürdü. ve ardından ne dese beğenirsiniz,

-üzgünüm.

insan bir özür dilerim der, üzgünüm ne?! kim bulduysa bunu var ya olum çok pis uyuzum sana.

ve siz,
bakın kardeşlerim, dostlarım, arkadaşlarım, ey insanlar, romalılar! şöyle günlük hayatta dublaj konuşmalarıyla entellik dantellik dikiş nakış arasında bir bağ falan yok. kimse kendini kandırmasın, eve gidince hepimiz en nihayetinde bulgur pilavı yiyoruz. hakkı devrim, “şu yeni nesilin ağzına ben.” diye kıçını yırtıyor. az insan olun, adam olun. almıyım aklınızı.

not : söyleyene “yürü lan” diyesim var artık :/
kisaca maldir yada egosu zirvede olan mahlukat.