akciğerdeki havayı sesli bir şekilde dışarı çıkarmak. öhhö diye ses çıkar havayla.
sıkıntılı bır eylemdır. ınsanı uyutmaz, rahatsız eder. kotu usutuldugunun gostergesıdır.
içerik bulunamadı.
öksürtücü hastalığa yakalanmış olmak.
olası bir durumda başka bir yere girildiğinde uygunsuz pozisyonda insan veya insanlar görüldüğünde gelindiğini haber etmek adına gerçekleştirilen eylem.
sinüzit, farenjit burun içi kıkırdağının yamuk olması alerjik bünye oluşunuz.ne olursa olsun yaşamınızı kalitesizleştiren konuşmanıza izin vermeyen illet hastalık ....
şiddetli olması durumunda birinin ciğerlerinize çengel takıp kendisine doğru çekiyormuş hissi veren olay.
(bkz: bronşit)
içerik bulunamadı.
ayrıca argoda para vermek anlamına da gelir.

öksür bakalım cepte para kalmadı.
kalp krizi geçiren kişinin mutlaka yapması gereken şey. kalp krizi geçiren kişi 10 saniye sonra bilincini yitirirmiş.Bilinç kaybı ise büyük oranla ölümle sonuçlanırmış. Kişinin bu 10 saniye içinde derin nefes alıp 3 kere sert bir şekilde öksürmesi hayati tehlikeyi atlatmasına sebep olabilirmiş. * *
abardığı zaman insanı sıkan, sinirden insana çığlık attıran hadise.
(bkz: insanlık belirtileri)
gıcıklığına yapıldığı takdirde öksüren insanı boğazlama isteği yaratabilen davranış.
sanildigi gibi sagliksiz bir eylem degildir. akcigerlerdeki pisligi disariya atmaya yarayan, fiziksel tepkidir.
bazen adama gina getirtir. nefes almayi bile güclestirdigi zamanlar olur. asiri sekilde oldugu zamanlarda da cigerler sökülecekmis gibi olur, gögüslerde yer yer siddetli agrilara sebep olur. bir de buna engel olmak icin öksürük şurubu cikarmislar. tadi öksürmeyi tercih ettirecek cinstendir hepside.
nezle, grip olmayan bünyede de görülebilen eylem.

abicim, ne sigara içerim ne benzeri ürün, son günlerde yapıştı, gitmiyor. hayır ne nezle ne de grip var, sanki bir şeyler gıdıklıyor sonra öksürtüyor. eczacıya gittim bana balgam sökücü sandoz tarzı bir şey verdi. onun da boğazlara etkisini anlamış değilim. yaşlanıyorum sanırım. *
şiddetlisi insanı yerinden zıplatır.

2 gündür öyle öksürüyorum ki, ciğerlerim ağzıma gelior sanki anasını satayım. bıktım ulan.
yaklaşık bir haftadır durmak bilmeyen öksürük nöbetim vardı. doğal yollardan geçirdim. 5-6 kaşık bal koyun bir kaseye içine de karabiber atın ve karıştırın. kaşık kaşık da yiyin sonra resmen kesiyor.
(bkz: aksırmak)
(bkz: tıksırmak)

hangisi hangisi bilemedim.
o an uğraşılan işe konsantre olmayı engelleyen şey. bir nevi zaman kaybı. insanı çileden çıkartabilecek bir illet.
bazen uykudan uyandırabilir. kaç kere öksürerek uyandım ve sonrasında nefes alamadım, tüm ev halkı yanıma koşardı. şimdi de kuru kuru öksürüyorum boğazım acayip acıyor ve uyuyamıyorum. insan yattığı an başlıyor lanet olası şey.
mecazi kullanım sıklığı hastalık sıklığından daha fazladır. çeşitleri çoktur ama şöyle aklıma geldiği kadarını yazayım:

1. uyarı öksürüğü: yere çöp atan birine, sinemada ses çıkarana, banka sırasına monte olana, sınavda kopya çeken öğrenciye gözdağı vermek amacıyla kullanılır, tehditkârdır. çok sık yapıldığından boğaz tahrişine neden olur. türkçe meali ''ayıp değil mi kardeşim!''dir.

2. uyumuyorum öksürüğü: bu da yine sıklıkla kullanılan ve aralıklarla tekrarlanan bir çeşit öksürüktür. aynı odada sizden başka uyuyanlar varsa ve misal öpüşüp koklaşıyorlarsa başvurulacak mecaz yolu budur. kişiyi 'vay efendim biz seni uyuyorsun sanıyorduk, insan biraz belli etmez mi'' sızlanmalarına karşı korur.

3. o öyle mi yapılır öksürüğü: kaş kaldırarak uyarmanın bir sonraki halidir, net iki kısa öksürükten oluşur. titiz bir ailede yaşıyor ve düzenli değilseniz çokça maruz kalırsınız buna. yalnız sert değil sempatik bir öksürüktür, telâfisi vardır.

4. giriş öksürüğü: önemli bir konuya başlamadan birkaç saniye önce kullanılır, hazırım demektir. patrona/hocaya projenizi anlatacakken, sevgilinize evlenme/ayrılma teklifi edecekken bu öksürük size giriş kapısını aralar. karşınızdakine ciddi konu konuşacağım izlenimi verirsiniz. hüsran sonuçlarında öksürük yerini yutkunmaya bırakır.

5. dikkat çekme öksürüğü: hastalık öksürüğünün yalan halidir, alışkanlık yapar. ilgiyi üzerine çekmek isteyenler bu yola sıkça başvursa da aynı ortamda birden çok yapılması iticidir.

6. film öksürüğü: bu da türk sinemasına ait bir çeşittir. ''su getireyim mi?''ye kadar kesilmez. amaç su getireni oradan uzaklaştırıp entrika çevirmektir.
* * *
ilaçların, bitki çaylarının hatta iğnelerin bile fayda etmediği, zamanla geçip giden hastalık. zamanla derken bende en az 1 buçuk ayda gidiyor. şu sıralarda cebelleştiğim bir hastalıktır.
allah belanı versin öksürük!
kalp ritimini düzenler.
öksürmek akciğerlerdeki havayı istemsiz olarak ve gürültülü bir biçimde bir çok sarsılmayla dışarı atmak. istemli olarak boğazı kazıyan bir öksürük sesi çıkarmak. halk arasında bir insana uyarı vermek amacıyla da öksürülür. veya tuvalet içinde ki insana kapıya vurulduğu anda içerden öksürülerek cevap verilir.