bugün

ankara altındağ'da adından, olaylarıyla çok bahsettiren, çılgın, senede en az 10 ölünün çıktığı küçük bir mahalle.

idi... artık senede 10 ölü çıkmıyor. nezih bir semt oldu... adı çıkmış 9'a inmez 8'e 'nin başkenti.
çınçın.
istiklal caddesi'ndeki nostaljik tramvayın yol alırken çıkardığı ses..
çinçin: ankara'nın pislik memleketidir...uyuşturucu,fuhuş,cinayet,gasp her türlü pislik buradan çıkmaktadır...polis bu mahalleye girememektedir... (bkz: burası çinçin burdan çıkış yok)
çinçin: filmlerden sosyetik kadınların içki içerken birbirlerine söylediği söz olarak aklımda kalmış.

erkek versiyonu için

(bkz: şerefe)
her türlü pisliğin çıktığı,sanki lanetli bir dağ üzerinde kurulmuş havası veren ankara'da pis bir mahalle. gitmeyin, gitmeye çalışana engel olun. zira çıkış yoktur.
(bkz: recep ayçin)
rivayete göre, belediyenin kazı çalışması yaptığı esnada, belediye görevlilerinin kazı yapılan yerde iki adet roketatar bulduğu ankara mahallesi. mahallenin yabancısı olup da, buraya yolu düşen kimsenin girdiği gibi çıktığı görülmemiştir, duyulmamıştır.. merak edip de gitmek isteyenlere, görmek isteyenlere, bunu aklından geçirenlere duyrulur..*

(bkz: ankara da gezilmesi riskli yerler)
bazılarının ''polisler bile giremiyo o mahalleye'' diye atıp tuttuğu, her şehirde bi tane olan varoş, uyuşturucu trafiği hızlı mahalle.
belediye görevlilerinin kazı yapılan yerde bulduğu iki adet roketatar'ında daglarda kimler tarafından kullanıldığını tahmin etmemiz hiç zor değil. *
istanbul esenlerde bir semt
ankara'nın gezilesi mekanı. şarapları pek bi meşhurdur, gelenlerin muhakkak ziyaret etmesi ve bu bağları görmesi gerekir. Gelin, görün. *
Ankara'da bir yer..
tehlikeli mekan.
çinçinli bir beden eğitimi öğretmenimiz vardı.ümit milli takımda oynamış delikanlı bir futbolcuydu.hiçbir zaman belalı davranmamıştı.anlattığına göre ise çinçinde "çakal denilen kişiler pis işleri yaparmış , çinçinliler o kadar namusuna düşkün , o kadar saygılarmış ki ; 60-70 yaşındaki insanları bakkala kadar bile yormazlarmış.her kız onların bacısıymış ve bacısına göz dikeni öttürürlermiş." kendisine çok içten güvendiğim için buna da inanıyorum.

edit:bunu kötü oylayan arkadaş neyi kötü oylamıştır.şaşırtıcıdır.
ankarada belalı bir mahalle. gidenlerin küçücük çocuklar tarafından bile bıçakla tehdit edildiği, polis arabalarının yakıldığı bir mahalledir. gidilmemesi şiddetle tavsiye olunur.
ankara'da altındağ'a bağlı bir yerdir. bent deresine oldukça yakındır. ankara'nın tüm hırsızları, bohçacı, dilenci ve falcılarının ikamet ettiği yerdir. tehlikelidir gayet.
Sadece sokaklarında değil buraya giden toplu taşıma araçlarında da hadiseler yaşamak mümkündür.

Şöyleki birgün annemim yoğun ısrarlarına dayanamayıp teyzeme gidiyorum yani çinçine, görevim ise teyzemin annem için yaptığı bir tencere dolusu yaprak sarmasını eve getirmek.ilk aşama olan Sıhhıye'den dolmuşa binme işlemini başarıyla gerçekleştirdekten sonra iniyorum müsait bir yerde lakin teyzeciğimin evini bulamıyorum ve başlıyorum bulunduğum yokuşu tırmanmaya o sırada karşı taraftan yağız bir çinçin delikanlısı geliyor ve hemen selam verip xxx marketi soruyorum ve aldığım cevap karşısında dumurlara uğruyorum.

-abi valla aşağıdan geldiğine göre yukardadır.

Genç delikanlımız akıl dolu bu cevabı verdikten sonra benim güzel espri maiyetinde gülümseme karşın hiçbir tepki vermeden gidiyor kendi yoluna.

Neyse artık yapacak başka şey yok teyzeyi arayalımda gelsin alsın diyoruz elimi cebime atıyorum ve nokia 3100 marka telefonumu çıkarıyorum * o sırada 6-7 yaşlarında bir bebe bitiyor yanımda:

-abi o telefon kamaralımı
-hayır değil
-yalan söylüyorsun kamaralı işte
-lan olm git başımdan değil işte
-anneeeaaa bana küfür ettti!!! .mcgna koydurtcam senin bekle

diyereketen çocuk uzaklaşır akabinde ben gayet sakin bir şekilde telefonu kurcalarken köşeyi 7-8 kişilik bir grup dönüyor az önce ağlayan küçük çocukda arkalarından bağırıyor bense teyzeme bulunduğum mevkiyi tarif ediyorum.

çocuk bağırıyor:

-aha bünyamin abi bu gavattı işte bana küfür eden

Bünyamin ve arkadaşları topallaya topallaya bana koşmaya başlarlar *

ben hiçbirşey anlayamadan fizikselmi,sözlümü savunma yapsam diye düşünürken birden teyzeciğimi bir binanın penceresinde görürüm ve hemen koşmaya başlarım binaya doğru topal arkadaşların topallamasından faydalanarak kaçmışımdır eve.

Artık dışarı çıkamam ve o geceyi orda geçirmeye karar veririm planıma göre sabah erkenden arazi olucam burdan birdaha dönmemek üzere.

Neyse sabah olur kalkarım alırım bir tencere yaprak sarmamı dolmuş güzergahına doğru yol alırım gelir dolmuş el ederim durur binerim; fakat o da nesi dolmuştaki çingene kadınlar hararetli bir şekilde tartışmaktadır dolmuştaki tek erkek ise benim * kadınlar nedenini bilmediğim bir şekilde kavga etmektedir birisi diğerine sen benim kocami biliyormusun derken ötekide benim kocam senin kocanı döver tadında küfürler etmektedir.Neyse bu kavgacı teyzelerimden yaşlı olanı iner ve inerkende kapı kenarında bulunan bana bir nasihatta bulunur:

-aman oğlum şu küflü .mdan uzak dur başına bela açar vallahi

der ve gider dolmuşta herşey normal seyrine dönmüştür küflü .m ise az önce kavga eden kendisi değilmiş gibi gayet sakin bir şekilde oturmaktadır.

Az ilerde dolmuş birkez daha durur bu sefer yaklaşık 0,7-0,9 cm kalınlığında gözlük camlarına sahip ve ceketinin üzerine "sağır ve dilsiz" yazısı iliştirilmiş bir genç biner elindeki reçeteyi dolmuşcuya uzatır dolmuşcu dikiz aynasından bakar ve okkali bir s.ktir çeker ve dolmuşu sağa çekerek kapıyı açar sağır ve dilsiz delikanlımız müsait bir yerde iner. inerkende küfürünü esirgemez.

hızlı ve seri bir şekilde

-.mına koyum

diyerek iner dolmuştan ve gözden kaybolur.

Ben olayın şokunda iken diğer yolcular sanki az önce olanı duymamış gibi yolculuklarına devam etmektedirler.Dolmuşcu dikiz aynasından bendeki şok belirtileirni görür ve:

-abi az önceki herif gavatın teki yıllardır aynı numarayla beleş binmeye çalışıyor bende bindirmiyorum iyi ediyorum demi abi?

dolmuşcu son kısımları söylerken adeta günah çıkartma çabasındadır.

ve bende kafamı evet anlamında sallayarak bitsin artık bu yolculuk demekteyimdir.

Artık sıhhıyeye gelmişizdir ben gayet rahatım iki durak sonra inicem çünkü,ardından bir tane dilencı biner 20 milyonu uzatır *

-abi şurdan 7 kişi alcanmı?

Dolmuşcu ise yine dikiz aynasından bakar parayı alır inceler ve

-in lan aşağı gavat oğlu gavat

diyerekten dilenciyi kovar artık olaylara alışmış olan Nexagon kişisi dayanamaz sorar.

-n'oldu abi niye indirdin bunları

-birader sen bilmiyon parayı veriyorlar para üstünü veriyom,vermedin diyorlar birdaha istiyorlar sonra hem verdikleri para sahte ayaküstü 30-35 milyon .ikiyorlar adamı.

ben ise anladım abi anlamında kafamı sallayarak 2 durak sonra inmişimdir elimde tencere gitmekteyimdir eve.Eve gelirim annem nasılsın der iyiyim derim geçerim odama artık daha bir tecrübe sahibi olmuşumdur hayat hakkında...
vakti zamanında gazetede cin cinliler ile geniş bir yazı vardı. bir adamla röportaj yapmışlardı, adam az önce polise kafa attığını anlatıyordu. gerisini siz düşünün. gitmekten kaçının.
(bkz: cincin mahallesi)
Ankaragucu'nun o unlu gecekondu tribun grubunun pek cok uyesinin ikamet ettigi mahalle .
normal hayatta giremediğiniz ama ankaragücü maçında 1 tek sigarayı beraber içtiğinizi düşündüğünüzde ''ulan lanet mahallede insanlarda değil'' dedirten yerdir.
doğantepe'nin abisi.
Ankaranın göbeğinde dört tane mahallenin birleşiminden oluşan bir semt. Yenidoğan tarafları daha sakin olur, bir de sitaelere bakan tarafları. Fakat mezarlığın hemen arkasındaki gültepe mahallesine aklı olanın yanında mahalleli bir tanıdık olmadan girmemesi lazımdır. En son bir görev için mahalle muhtarını da alarak girdiğimizde arabayı kullanan ve mahalleye ilk defa giren şöför bir daha görev olsa bile buraya girmeyeceğini açık açık beyan etmiştir. Barda filminde gördüğünüz psikopatlar Ankara özelinde genellikle burada yaşar. Arkadaşsanız hoş adamlardır. değilseniz kötü.

Mahalledeki sabahçı kahvesi tüm gün boştur. Sabaha karşı dolar. Tüm gece mesaisini tamamlayan hırsızlar gelir çaylarını içer gecenin değerlendirmesini yaparlar burda.

Velhasıl ilginç mahalledir. Tam anlamıyla tanımak isterdim oradakileri. Sadece üç beş kez gidebildim değişik zamanlarda. Şimdi kentsel dönüşüme kurban gidiyor mahalle. Mahalleli ise Ankaranın çeşitli yerlerine taşınıyor varolan tüm kültürleriyle. *
yıkılmasıyla beraber yerlilerinin sincana ve diğer suç oranı yüksek ankara ilçelerine dağıtıldığı söylenmektedir.
yıkıldığı halde orada oturanların çoğunun yapılan evlerden almaya hak kazanmasıyla özü çok da değişmeyecek ankara semti.