bugün

çam fıstığı, soslu mısır gibi çok sevilen, çoğu kişiye göre tadı leblebiden çok daha güzel olan çerezlerin bulunduğu tabakta durmadan kenara itilen beyaz leblebidir. diğer çerezlere ulaşmak isteyen bünye tarafından hep dışlanır. hep boynu bükük bir şekilde tabağın kenarında... durmaz işte durmaz bir kenara çekilip. tabağın her yerine sürüler halinde dağılarak soslu mısıra ulaşma şansınızı biraz daha düşürür, işinizi zorlaştırır. insanın asabını bozar. zaten kuruyemişçiler de en çok bu leblebiden koyar, gıcık eder insanı.
hafiften götü andıran minik bir şey. üzerindeki ince beyaz kabuğun bir kısmı soyulmuş, tabakta ters dönmüş. taş gibi de sert bi' şey. belli. yense, ağızdaki tadı sikip atacak.
antep fıstığına özenen leblebidir. (bkz: karışık çerez tabağından antep fıstığı ayıklamak)
beğenilmese de oradadır, mecburdur. belki bir seven çıkar diye bekler. başka da çaresi yoktur ki zaten. *
yüzsüzdür ben olsam çıkar giderim. (bkz: istenmediğim yerde durmam)
açılmak için gerekli aralığa sahip olmayan talihsiz antep fıstıklarıyla aynı kaderi paylaşan lebleil.
(bkz: LEYLEğin yuvadan attığı)
(bkz: kıyamam)
(bkz: yerim ben onu)*
hani istenmeyen sümsük arkadaşlar vardır ya biriyle muhabbet ettiğinizde araya girmeye çalışıpta giremeyen öyle dinleyen heh işte bu leblebide ona benzer.
rakıcıların sevgililerindendir.
(#14012843)
Dis dusmani leblebiDir.
kuruyemişin biraya eşlik etmediğine delalettir.
behzat ç'den akbaba olayın raconunu şöyle özetlemiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=lNSirgeKVv0
hazin bir hikayesi vardır. ama o buna pek de aldırmaz.
sarıdır o sarı.

(bkz: sarı leblebi)
(bkz: antep fıstığının ayrı eve çıkmak istemesi)
rakı içerken görülmesi ayıplanan bir olgu...itip kakmayın arkadaş kendisini...
ileri gidip tekme tokat dalanlarda varmıdır diye düşündüren durum dur .

beyaz leblebisiz çerez istiyorum demek çokmu zordu yani .
demir bilye ile eşdeğer setliğe sahiptir, dişinde dolgu olanların korkulu rüyasıdır.
son lokmadır.
fındık ve fıstıktan sıra gelmemiş en sona kalmış leblebidir.sona bırakmayanı sevenide vardır tabi.*
baş düşmanı antep fıstığıdır.
alkole verir kendini, hasedinden ikiye bölüneni vardır...
Beyaz leblebi, çerez dünyasının zencisidir.
Hic olur mu yaa, bir koseye atilir mi hic? Oysa ki, sarabin vazgecilmez mezesidir, onsuz olmaz, peynir varsa muhakkak oda olmalidir.