bugün

Gücüne güvenerek hükmü altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan kimse,müstebit,despot,diktatör.*
(bkz: mikis theodorakis)
sıyah atı ile dolaşan maskeli işsiz..
Gizlediğin birşey mi var
bilmediğim derdin mi var
ellerin neden titrer
zorbadan korkun mu var

yakınman boşa, beni suçlama
o vurdukça sana yetmedi yetmedi
alıştın bun,a boşuna ağlama
çektiğin san kar etmedi etmedi.

sen korktukça sen kaçtıkça
zorba da gelir üstüne
davranmazsan haykırmazsan
hergün tokatı ensende

(bkz: kurban)
"her acı,yüreğimi ikiye böler. ama kırk yaralı yürek hemen kaynar ve yara görünmez; kaynamış yaralarla doluyum ben;onun için dayanıyorum."
Psikolojik olarak tanımı şudur:

"Zorbalığın standart bir tanımı yoktur. Ancak ısrarlı, saldırgan, mütcaviz ya da hakaret edici davranışla, gücünü kötüye kullanır. Karşısındaki kişi ise kendisini tehdit altında, aşağılanmış, yara alabilir ve kafası karışmış hisseder. Zorbanın davranışında hedefteki kişinin özgüveni zayıflar, strese girmesine neden olunur."

Kaynak: http://www.taniyorum.com

Ayrıca elbette kazancakis in ünlü kahramanıdır. YAsam sevgisiyle dolu bir giritli denizcidir. Entellektuel ama yasama yabanci olan aydin yazarimizi hayretler icinde birakacak kadar dogaya ve insana yakin bir tiplemedir. Acisi tam aci, sevgisi tam sevgi, tutkusu tam tutkudur. icti mi cok icer, neselendi mi deli gibi danseder, hüzünlendi mi aglar bu ihtiyar.
(bkz: maria callas)
nilüfer'in '94 tarihli ne masal ne rüya albümünde yeralan güzel bir şarkısı.

Yıllar oldu yüzünü göremedim
Dağları al gel benim için
Hasretinden öldüm dön bana
Güneşi al gel benim için
Efkarlıyım ah yana yana
Sorma sorma can gidiyor

içimde sevda zorba mı zorba
Yandım aman aman
Yüreğim darda
içimde sevda zorba mı zorba
Sorma sorma zor geliyor

Söz: Aysel Gürel
Müzik: Onno Tunç
(bkz: şehir zorbası)* *
tdk tanımına göre " bush "...

cevabı da kurban dan alıyoruz ;

" sen korktukça , sen kaçtıkça
zorba da gelir üstüne "
zorba - the best collection of greek music adiyla bulunabilecek bir toplama albümdür. isimlerini burada söledigimizde yabancisiymis gibi hissedecegimiz sarkilari dinledikçe onlarla büyüdügünüzü anlarsiniz. zorba ve teli teli teli isimleriyle de bizlere asina sarkilardir ayni zamanda...
gayrettepe'De bulunan bir rum tavernası.
sabah 4'te olsa uykusuzluktan gebersenizde sahnedeki kurban ise ve söylediği zorba ise hayvan gibi metalcilerin arasına girip pogo yapabilirsiniz.
anthony quinn'in alexis zorba ve alan bates'in de basil adlı başrol karakterlerini canlandırdıkları, Mihalis Kakogiannis tarafından yönetilen 3 oscarlı film. yaşam sevgisini en harika şekilde konu almış filmdir. *
kazancakis kitabı. okumak için geç kalınmış.
alıntı adettendir.

"....herkes kendi yolunu izler. insan bir ağaç gibidir. neden kiraz vermiyor diye incir ağacını azarladığın hiç azarladığın oldu mu?....."
Nikos Kazancakis in (ingilizler nikos kazantzakis olarak yazıyorlar tabi * ) Aleksi Zorba nın yaşamı doğrultusunda dünyayı, hayatı tanımladığı eseridir. bir ademin, yaşama zevkinin ve santur çalmasının bu kadar keyif verdiği bir roman bulmak güçtür.

-ek-

Kitabın esas ismi aleksi zorbanın hayatı ve maceraları dır.
yunanlılar için bir halk kahramanının adı iken türkler için zalim anlamı taşımaktadır.
filmi harika ve ötesidir. mutlak izlenmelidir. ana karakterler ve figüranlar o kadar tanıdıktır ki sanki yıllardır tanıyormuş hissiyatı uyandırır. müziklerinide teodarakis yapmıştır. tadından yenmez.
filmi kitabının yarısı bile değildir, müzikleri dışında.

kitabı içinse birşey söylemeye gerek yok, anlatılacak gibi değildir çünkü. okumak gerekir...
(bkz: ağla sevdam)
"-nedir o kadar ilginç olan?
+ne olacak, dünyada katırların olması"
156 kg'lık ağırlığıyla bilinen en büyük köpek.

english mastiff'tir. omuz yüksekliği 94 cm, burundan kuyruğa (uçtan uca) 2.52 metredir.

ölmüştür.
dinleyelim o zaman:

http://www.youtube.com/watch?v=Na_OqnMjeNQ
nikos kazancakis tarafından yazılmış olan varolan en muhteşem romanlardan. kahramanı alexi zorbanın hikayesini anlatır ama bu zorba normal bir insan değildir.
şu sıralar hiçbir yerde bulamadığımız kitaptır. can yayınları basın şu kitaptan Allahsızlar.