bugün

profesyonel sanat yaşamına başladığı 1976 yılından bugünlere değin az sayıda kırbeşlik/single'a ama onlarca albüme imza atmayı başarmış olan türk pop müziğini en çok etkileyen ve bu dünyada en uzun süre ayakta kalmayı başaran, dört beş kadın sanatçıdan biri. ayrıca gerçek anlamıyla bir diva. diğerleri için (bkz: ajda pekkan), (bkz: nilüfer), (bkz: nükhet duru).

bugüne değin imza atmış olduğu kırkbeşlik ve single'ları;

bizler ve sizler/ yalvarırım (1976)
gönül/ yaman olurum yaman (1979)
dünya tatlısı (single) (2000)

albümleri de şöyle;

seni seviyorum (1980)
sevgiler (1981)
gelecek misin (1982)
ve zerrin özer (1983)
mutluluklar dilerim (1984)
kırmızı (1985)
evcilik oyunu (1985) (sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.)
dayanamıyorum (1987)
dünya tatlısı (1988)
işte ben (1990)
sevildiğini bil (1991)
olay olay (1992)
zerrin özer 96 (1996)
zerrin özer 97 (1997)
bir zerrin özer arşivi (2000)
ben (2002) (sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.)
ölürüm ben sana (2002)
ve böyle bir şey (2005)
ömür geçiyor (2007)
zerrin özel (2007)
ömür geçiyor ve zerrin özel (2007)
pkk ile mücadelede kullanılmasını temenni ettiğim türkücü. hem fiziki şartları hem de gülüşü ile maddi manevi hasarlar vermeye yatkın. tebrik.
--spoiler--
Yetmişlerin Janis Joplin kılıklı hippi kızı, seksenlerin ağır rüküş arabesk yıldızı, doksanları med-cezirlerle geçirse de ikibinlere de demir atmayı bildi. Ne dersek diyelim, memleketin görüp göreceği en eşsiz seslerinden, en büyük yorumcularından biri Zerrin Özer. Bunu herkes kabul ediyor. Otuz yılı bulmuş kariyerine bu kadar çok albüm sığdırmış olması, sevsek de sevmesek de bir şekilde hayatımıza eşlik etmiş onca şarkıya sesiyle imza atmış olması az şey değil. Muhakkak ki daha yapacak çok şeyi var. Kim bilir belki de söyleyebileceği en güzel şarkıları henüz söylememiştir. Kim bilir belki bir gün, tıpkı seksenlerdeki gibi kendini paralamadan, çoktan kabul ettiğimiz sesinin rüştünü ispata çabalamadan, olanca içtenliği ve yalınlığıyla çıkar karşımıza. Çıkar ve çalar yine o aşk dolu şarkılar... Koşuştuğumuz bahçeler, şarkı söylediğimiz mehtaplı geceler, bir pınarın kenarında açan solgun güller, her sonbahar birer birer düşen yapraklar, dört bir yanı yemyeşil, huzur dolu, görkemli bir dünya ve sevmekten gurur duyduğumuz sevgililer geri gelir. Belki de gelmez ...

Hakan Tok (müzik eleştirmeni)

--spoiler--

ve o nedenli şanslıyız ki çok güzel şarkılarla geri geldi;

(bkz: ve böyle bir şey)
(bkz: ömür geçiyor)
(bkz: zerrin özel).
kendisini çok başarılı bulduğum ve insanlara olan tutumunu gayet iyi olduğunu gördüğüm şahıs.en önemlisi olanı ise hiç kimse ile tartışmaya girerek medyada yer alma gibi salakça bir davranış içersine bulunamasıdır.
küçükken bu kadının göğüsleri hakkikaten bu kadar büyük mü diye merak ettiğim,hep bol giyen ve gözlerini saklama gereği hisseden sanatcı .
çamur 'a ait halim öyle adLı parçayı sesLendirmiş büyük ses, büyük kütLe.
insanlığı ve sanatçılığı ayrı ayrı değerli, önemli bir sanatçıdır. ülkemizin kesinlikle en kuvvetli ve güçlü seslerinden birine sahip kadın vokalidir. mikrofonsuz bile konser salonunu gümbür gümbür inletir, o nasıl bir sestir.
1982-1987 arasında arabesk söylemiş ve 1984'te en arabesk albümü olan mutluluklar dilerim'i yapmış şarkıcı.
o yaz ve sevmek günahsa eğer dışında fazla güzel şarkıları olmayan bayan.
Ailedeki üçüncü ve en küçük kız çocuğu olan Zerrin Özer, 4 Kasım 1962'de Ankara'da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı.
Anne ve babasının ayrılığı çocukluk yıllarının mutsuz geçmesinin en büyük sebebi oldu. Kendi çalışmasıyla 1975'te katıldığı TRT yarışmasında birinci olmasının verdiği heyecan ve cesaretle müziğe yoğunlaştı. son olarak 2000 senesinde "Bir Zerrin Özer Arşivi" adlı toplama bir albüm çıkardı.
şişmanlığın yakıştığı şarkıcalardan biridir.
hele o gülüşü yokmu ?*
beni enden alıyor ...
1985'in 2. yarısında çıkardığı ve kırmızılar içinde aerobik yapan genç kız havasında poz verdiği albüm kapağına sahip kırmızı uzunçalarında zamanın şarkılarından eminem ve dom dom kurşununu arapça sırasıyla "intuv ene" ve "merhaba ya habeyip" olarak söylemiş şarkıcı. malum o dönem tarabya, arabya olmuştu. bu da albümün absürd kapağı:

görsel
Güldüğünde 1. vitesle son surat gaza basan tofaş gelir aklıma...
ilk birkaç albümünde Oğuz Emre, Selahattin Sarıkaya, Hurşit Yenigün, Hakkı Bulut, Orhan Uzuner, Cavit Deringöl, Ümit Güner, Abdullah Yüce gibi ünlü söz yazarı ve müzisyenlerle çalışmış sanatçıdır.
yıllardır merhamet istismarı yapan, bundan prim yapmaya çalışan kadın şarkıcıdır. çok küçükken aşşağılık herifin teki ( ş harfine iki kere bastım, şerefsizliğini daha çok vurgulamak için o mütecavizin) zerrin özer' e tecavüz etmiş. o yaşta bir kızın maruz kaldığı bu iğrençlik bütün genç kızlığını, giderek olgun yaşlarında bile hayatını ne kadar olumsuz etkiler tasavvur etmek zor. bu acısından dolayı zerrin hanım'a sadece sempati duyabilir, anlamaya çalışabiliriz. ancak zerrin özer dönüp dönüp bunu anlatıyor, röportajlarda, canlı yayınlarda göz yaşlarına boğuluyor. yaptığı sadece bu, sırf ağlamak. adamın adını vermiyor, adaletin gecikmeyle de olsa tecellisi için hiç bir şey yapmıyor. en son olarak tecavüzcünün adının baş harflerini vermiş. bu oyun oynamaktır, karanlıkta göz kırpmaktır. kendi adıma zerrin özer' in o herifin adını sanını verip davacı olmasını bekliyorum. bunu kendisi için değilse bile büyük bir toplum yarası adına, karanlıkta kalmış sayısız ırza geçmenin aydınlığa çıkarılması yolunda öncülük etmek adına yapmasını istiyorum. yok eğer buna yüreği yetmeyecekse artık ağzını sadece şarkılarını söylemek için açmasını istiyorum. kabak tadı verdi artık.
en son konuk olduğu kenan erçetingöz ün programında boşandığı için çok pişman olduğundan dem vurup yine ağlayan şarkıcıdır. ses rengini beğenirim ama kendisini bu davranışlarından dolayı pek tasvip ettiğim söylenemez. boşanma sırasında hakim de dahil herkes ayrılmamasını öğütlerken o avukatının "eğer vaz geçersen rezil olursun" sözüne itimat ederek boşanmayı tercih etmiş ama yaptığından çok pişman olduğunu telefonla programa katılan eski eşine de söylemiştir. Duygusal bir kişiliktir tahminimce bu kadar duygusal olması yüzünden yanlış kararlar almaktadır.
Sevmek Günahs Eğer Günahın Benim Olsun,Dilerim Tanrıdan Mezarın Gönlüm Olsun...gibi harika bir şarkının sahibi,birde tecavüzünü ısıtıp ısıtıp önümüze koyan sanatçı
son mektup yorumu essizdir. sesi gucludur.

amma velakin biraz dikkat cekmesini sever. yillar once basin toplantisi yapip "muzigi birakiyorum" demis, gazetelerde 2-3 resmi cikmis, oyle bekledigi gibi buyuk bir olay olmamistir. aradan sure gecmis "israrlara dayanamadim, sanatci arkadaslarim da cok israr etti" diyerek yeni bir album, yeni bir klip yapmistir.

bir suredir bu tecavuz olayini kullanip gundemde kalmak istemektedir. mutlaka igrenc bir olaydir, yapan agir bir sekilde cezalandirilmalidir. ancak zerrin bacimiz olayin suyunu cikartmistir. TVlere cikip salya sumuk vaziyette durumu anlatacagina, verirsin acik acik ismini, ne olucaksa olur. bu korkaklik diye ?
zaman asimi olabilir, bilmem ne olabilir, ya adam sana tecavuz etmis, sen yillarca korkmussun kimseye anlatamamissin, simdi cesaretin yerine gelmis, cik acik acik bu adami desifre et. rezilligini duyur herkese. aslanlar gibi mucadeleni ver.

U.G rumuzu vermek ne oluyor ? kime ne yarari oldu bunun ? allahtan adim u ile baslamiyor. yoksa manciniga oturmustuk.
yeni çektiği klibinde soyunacağını beyan eden, sempatik mıncırılası varlık.
insana; hayat felsefesi sağlam olmazsa başına neler gelebileceğine, geldiğinde ne kadar dayanıksız olup dağılacağına, hayatına nasıl bir ruhaniyette devam edeceğine dair en güzel örnektir. türkiyenin tartışmasız en güçlü gırtlağı en kalteli pop sanatçılarından ilk üçe giren kadın, tv programlarında, orada, burada sanatının ağırlığına yakışmayacak saçmalıklarla gündemde hep. bunun doğallıkla filan ilgisi olamaz. bu kadın en ufak sıkıntıda dağılan bir kadın. nedenini mi merak ettiniz? bakın bakalım maneviyatında sarılacağı neyi var?
gerçek mi? yani bu gülme tik mi acaba? sitcomlara bir kaç tane zerrin yerleştirilse ekstra gülme efektine de ihtiyaç duyulmaz. ekrandan öyle gözüküyor.

yalnız sesi güçlü, o ayrı.....
alevi olduğunu yeni öğrendiğim, kendisine karşı beslediğim sempatide bir artma-azalma olmayan sanatçı.
zayıflayınca sesinin çatallaştığını düşündüğüm benimle beraber janis joplin hayranı olan amma ferhat göçer'de ayrı düştüğüm..
deryalı günlerde söylediği şarkıyı hatırlamayarak beni şaşırtan ve bunu örtpas etmek için gülme kırizine giren sevdiğim ses sanatcısı.
televizyonlarda görülmemesi gereken.