bugün

hürriyetin haberinde cumhurbaşkanlığı için gösteriliyormuş.
hayat hikayesi ve diğer 6 aday için:

http://www.hurriyet.com.t...undem/6971462.asp?gid=180
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=225038
profösör ünvanını nerden aldığını merak ettiğim kişi. son açıklamasında anayasadan kemalizim in kaldırılmasını istemiş. kendisi dtp değil akp nin hukukçusu.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=225038

burada söyledikleri türkiye için 25 senedir atılmış en önemli adım olur şayet gerçekleşirse. bu röportaj iyi okunup değerlendirilmelidir. 12 eylül anayasası'nın yama tutmadığı, bu gerici, faşist, baskıcı, militarist anayasanın değiştirilmesi ve yerine 61 anayasası gibi daha özgürlükçü, bireyden yana, sivil bir anayasa hazırlanması gereği yıllardır bu ülkenin vicdan sahibi, aydınlık insanlarının en büyük özlemidir. bunu zaten anayasaya delicesine bağlı, statükocu, devletçi, 12 eylül rejiminden ve onun artıklarından beslenen chp'den beklemiyorduk. bu yeni anayasa fikri eğer gerçekleşirse akp adını türk demokrasi tarihine geçekten altın harflerle yazdırır. hakiki türk solu/sosyalizm'inin bu en büyük özlemini akp gerçekleştirecekse bırakın yapsınlar. eğer mgk'nın olmadığı, kemalizm dinine biat etmeyen bir anayasa hazırlayacaklarsa toplumun tüm kesimleri buna destek olmalıdır. türkiye'nin şu andaki en büyük eksiği, demokratikleşme ve özgürlükler adına en önemli ihtiyacı yeni, sivil bir anayasadır.
bugün yayınlanan roportajında "anayasada ataturk ilke ve inkilaplarina gerek yok" diyen zihniyet.
bana bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün sözünü hatırlatan hukuk profesörü

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=264504
akp mersin milletvekili. eski solculardandır. kendisi de ertuğrul günay gibi; dekor ve vitrin çalışmaları sonucunda malum partiye geçmişlerdir. unutmadan söyleyelim; anayasa hukukçusudur.
"anayasa da atatürk ile ve inkilaplarına gerek yok" diyen ve akpnin atatürkü yavaş yavaş yok etme planlarını hukuksal alanda hayata geçirmeye çalışan hukukçusu. allah türkiyeyi bu ve bunun gibilerden * korusun.
türkiye cumhuriyeti' nin temelini oluşturan atatürk ilke ve inkılaplarını yok saymış politikacı.
(bkz: ne içtiysen aynısından istiyorum)
malum açıklamalarından önce:

"anayasa profesörü, boğaziçi üniversitesi öğretim üyesi, sayın prof. dr. zafer üskül"

açıklamalardan sonra:

"püskül"
sosyal demokrat kişilik.

her zaman bu kadar kaliteli insanlar çıkmıyor aralarından.
Abdullah Gulden sonra degil cumhurbaskanlık koltugunu, ceviz kabugunu bile dolduramaz.
baskıcı, militarist, faşizan, tepeden inmeci, düşünce özgürlüğü karşıtı ve daha bir sürü menfi özelliği bünyesinde barındıran 82 anayasası denilen garabet değişsin yerine sivil, bireyden yana, özgürlükçü bir anayasa gelsin dedik #2019281 nolu entrymizde. maşallah kötülene kötülene bir hal oldu. ne kadar çok seveni varmış darbe anayasasının şaşırıyorum. yüzde 90'larda destek ile seçilmiş olmasına şaşırmamak lazım demek ki. arkasında dalavere falanda aramayalım. herkes çok güzel özümsemiş, kabullenmiş. halbuki bu ülkenin aklı selim her insanı 82 anayasasına karşı olmalıdır. bu anayasayı savunan kişi kendi hak ve hürriyetlerinden feragat etmek niyetinde, statükodan ve tahakküm altında tutulmaktan memnun, sivil siyaset'i reddedendir. bunun başka izahı yoktur. ha problem bunu bir akp'linin dile getirmesi ise yani sorun zafer üskül ise kusura bakmayın ama "ben iki kere iki dörttüre ancak benden olan birisi dört derse inanırım" mantalitesindesiniz. üzgünüm ama her şart altında netice dört ediyor ve bunu kimin söylediğinin hiçbir önemi yok.
(bkz: böyle başa böyle şimşir tarak)
buna layıksanız, alın yönetsinler sizi
dokuz köyden kovulmak suretiyle onuncu köye kadar sürülmüş bir zat-ı muhteremdir. an itibariyle onuncu köydedir ve yine aynı fikirleri savunmaktadır. buradan da kovulursa eğer 11. köyde tek kale maç yapar.*
(bkz: adam gibi adam)
* kafasının içindekinin ne olduğu merak edilen bir tanımlama yapamadığım bişey.
* acaba yüce rabbim akıl dağıtırken kendisinin nereye gittiği merak edilen kişi.
* Atatürk ün sayesinde ağzı olan konuşuyo grubuna dahil saçmalama yeteneği aşmış boyutlardaki kişi.
* sen kemalizme,cumhuriyete ve M.K Atatürk e kurban ol diyesim gelen kişi.
* bence biran önce o profesörlük ünvanını iade etmesi gereken kişi.
1)püskülünü kopartacağım kişi.
2)şeriat gelmedi ki diyenlere al a.k. oy verdiğin adam bu. ilgili olarak (#2023079)
3)atatürk'ü her yerden silme amacını güden şahıs.
4)sivil anayasa dediği şey, amerikadan faks ile gönderilecek anayasa olmasın dediğim şahıs.
demokrasiyi demokrasi haricinde her türlü yönetim şekline benzeten kesimden gelen açıklamaların en sivri olanlarını yapan şahsiyet. atatürk ilke ve inkilaplarının kaldırılmasıyla başlar. daha sonra atatürk tarih kitaplarından silinir. nutuk' un satışı yasaklanır. 29 ekim milli bayram olmaktan çıkar. yavaş yavaş hepsi olur. birçoklarınız abarttığımı düşünecektir. iran'da da 1975 de herhangi bir rejim sorunu olmadığı söylenmişti devlet yönetimince. 4 yıl sonra humeyni şapkadan çıkar gibi geldi. gözünüzün önündekini göremeyecek kadar bağlanmışsanız bu anlayışa, zaten yazdıklarımı dikkate almayacak kadar teokratiksinizdir.
ayrıca bu kişinin bir başka versiyonu için;

(bkz: atilla yayla)
yaptığı yorum atatürk'ün türkiye'sinde bariz komik kaçmıştır. fakat daha komiği ise bu şahsın ak parti'li olduğu ve şeriata zemin hazırlamak için böyle bir açıklama gereği duyduğu kanısına varılmasıdır. gerçi insanların geçmişlerini araştırmadan bu kanıya varan apolitik, zavallı, yazık gençlerimizi ciddiye almak da apayrı bir stand up show'u olur ya neyse.
Kendisi Boğaziçi Üni Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümünde part-time çalışmaktaymış. Bu zamana kadar ne yapmış, nerde okumuş, nelerle ilgilenmiş de böyle bir açıklama yapma gereği duymuş diye merak edenler için...
http://www.pols.boun.edu.tr/faculty/zafer_ana.htm
iki dakka izlememiş afedersiniz denyoların hakkında atıp tuttuğu adamdır kendisi.

gayet mantıklı, anti-militar sözler söylemektedir. tek kusuru -kamuoyu tarafından. (burada kamuoyundan kastettiğim sözlük ahalisidir)- akp'li olmasıdır. akp'li olması herkes için kurşuna dizilmesi için yeterli bir sebeptir kanımca ve bunların aslında bilinçaltına yerleşen "akp bok partidir" zihniyetine bağımlı olduğunu, değerlendirmeye alırken de bu saplantılı eylem'in daha ön plana çıktığını düşünüyorum.

hayır akp'li değilim, bu siyasal düzende herhangi partinin entelektüel yapı içine girmediği varsayılırsa da oy vermedim, vermeyeceğim. ama benim gözüme görünen gerek akademik kadrosu gerek de düşünce mantalitesi olsun -olarak da- akp'nin kötünün iyisi olduğu.

bunu sadece zamanında beyinlerine asker girip çıkmış olan hürriyet'in bir provokasyonu olduğu için es geçiyorum. düşünürken de bunu varsayıyorum.

freud adına, amen.
"insan yedisinde dünyayı, yetmişinde koltuğunu değiştirmeye çalışırmış" sözünü gerçekleyen şahsiyet. bir diğeri için (bkz: süleyman demirel).
çayanların değil cayanların yolunda yürüyen ''sosyal demokrat'' diye bilinen hukuk pezemengi.
özgeçmişini görünce bazı kişilerin "ülen bu herif sağlam entelmiş, karşıt görüş yazmayayım, beni moron sanmasınlar" hezeyanıyla hakkında methiyeler düzdükleri şahsiyet.

yahu onu bunu anladım, şöyle süper adammış, böyle antimilitaristmiş, pek güzel de, bu kadar dolu, nadide, zihni özgür, zikri doğru bir adam ne demeye genel başkanı şeyhin tekinin dizinin dibinde fotoğraflar çektirmiş bir partiden milletvekili adayı olur diye hiç mi düşünmez insan?

bir de ek olarak, kızı yeni ölmüş bir babanın yanında evladını eleştirebilir misiniz? elbette ki net bir biçimde atatürk ve cumhuriyet kazanımlarının karşıtı olan bir partinin üyesi kemalizmi anayasadan çıkaralım diyince insanlar tedirgin olacak. ortalığı bulandırmayı siyasi araç edinmiş kişilerin alışkanlıklarına alet olmak ne kadar da kişiliksiz bir davranış.

bir insan geçmişinde iyi işler yapınca saçmalama hakkı mı kazanıyor? geçin bunları. ordu sadece ülkenin değil, rejimin de teminatı demiyor mu anayasamız?

12 eylül'de kim hata yaptıysa ona yüklenin; mustafa kemal tarafından cumhuriyeti kollamakla görevlendirilmiş, türk halkının en önemli desteği türk ordusuna değil.
aslında kendisine teşekkür etmemiz gerekecek sanırım.bize ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha hatırlattı.o ve onun gibi düşünenlerin değiş(e)meyeceğini tekrar gözümüze soktu.sağolsun.