bugün

akp seçmeninden daha zeki olan zekaya sahip olmaktır.
ilerde gerçekleşecek bir teknoloji olacagina inandigim ve olmasini dört gözle bekledigim, heyecan verici bir o kadarda tehlikeli teknoloji.Bi ışık hizina ulasilmasini bir de bunu gormeyi cok isterim.
aslında yapay zeka ile ilgili binlerce çalışma var.
ki filmlerden ve dizilerden de bunu görebiliyoruz.
terminator serisinden başla, alien'den gir, karaköyden gir eminönü'nden çık...
interstellar'daki tars bile yapay zekadır.
çünkü bir makinenin insan gibi olması için öncelikle akıllı olması gerekir.
hesap makinesi bütün matematik işlemlerini yapsa bile yapay zeka değildir çünkü akıllı değildir.
captcha gibi basit bir teknoloji bir aslında bir yapay zekadır.

captcha demişken alan turing'i de yad edelim.

(bkz: person of interest)
(bkz: 24)
(bkz: the machine)
(bkz: samaritan)
şuan ki teknoloji ile oldukça masraflı ve sabır gerektiren bir teknolojidir. halen sistemlerde algoritma mantığının üzerine geçemedikleri için on binlerce sayfalık kod gerekmektedir.
(bkz: perceptron)
Yapay zeka uzerinde calismak yerine neden dogal aptallIk konusunda bir seyler yapmiyoruz? Bosuna masraftir.
Birçok robotta artık yapay zeka vardır. Hatta dizilerde robotlar da yer aldığına göre yapay zekanın ilerisini hayal edebilirisiniz. (bkz: Doctor who 8 sezon)
Fakat zekası yapay zekadan yüksek olan insanoğlunun aptallığı bir türlü çözülemeyecektir.
fena filmdi hele sonunda çocuğun anasına kavuşması ya lı yu lu yapmayın beni.
evrimin bir sonraki aşaması.
insanlar tarafından oluşturulan devrelerin birbirlerini tamamlayarak elektronik ortamda oluşan ve biyolojik özellikler gösteren devreler dizisi.
Önümüzdeki on yıl içinde daha çok duyup, daha fazla hayatımıza girecek olan kelime.
(bkz: artifical intelligence) olarak ta nitelendirilebilir kendisi.

Üniversite'deyken bu dersi, ülkenin en sağlam adamlarından bir tanesinden almanın mutluluğunu yaşıyorum şu başlığı görünce. Yardırma potansiyelim tamamiyle yüksek.

Evet bu işin uzmanı olan hocam, (bkz: Prof Dr Ercan Öztemel) , özelde de uzun bir süre görüştüğüm, fikirlerini, anlatış tarzını çok sevdiğim çok zeki bir insandır kendisi.

Yapay zeka konusuna gelirsek,
makinaların akıllı veya zeki davranmasının birbirinden ayrılmasını sağlayan bilim dalı olarak nitelendirilebilir. Ercan hocamın anlattığı şu hadise, olayı çok güzel özetliyor.

--spoiler--
Bir gün eşim beni çıkarttı evden, akıllı fırın gelmiş. Fırınımız bozuldu, yenisini almamız lazım diye. Gittik fırını almaya. Adam saydı tüm özelliklerini ve fırın zeki dedi. Peki yemek koyduğumuzda piştiğini anlayabiliyor mu dedim? Hayır siz burdan 50dk süre belirtiyorsunuz o 50dk sonra kapanıyor dedi. Bende bunun üzerine sordum, madem zeki yemeğin piştiğini niye anlayamıyor diye. Adam şaştı kaldı. Ama hanım istediği için mecburen aldık
--spoiler--

Zeki sistemlerle, programlanmış sistemleri birbirinden ayırmak gerekiyor. Entry'leri okuduğumda şunu görüyorum ki, insanlar genel olarak bu ayrımda kalmışlar. Fırın üzerinden gidecek olursak, eğer fırın kamera yardımı, koku yardımıyla o yemeğin gerçekten piştiğine bir insan gibi karar veriyorsa, zeki sistemdir. Diğer türlü dakikasını ben ayarladıktan sonra kendisi kapanıyorsa, bu programlanmış sistemdir.

Aslında yapay sinir ağları falan gibi uzun uzun konular var da, vakit oldukça uzun uzun konuşuruz gençler.
(bkz: machine learning)

gerek prolog gerek başka herhangi bir dille yazılabilecek program türü.

iron man falan izlemişseniz oradaki mark veya avengers'daki jarvis birer yapay zeka programıdır.

yapay zeka, yalnızca programla yapılmaz da:
-kumaşlarda,
-yapı malzemelerinde,
-biyolojik maddelerde yapay zeka kullanımı mevcuttur.
stephen hawking'e göre insanlığın sonunu getirebilecek olan.
yapay zeka denince matrix yerine aklıma hep the thirteenth floor geliyor.
al sana hem holografik evren hem yapay zeka. ya onlar çoktan gücü ellerine almışlarsa?
Filmlerde epeyce işlenen konu. En son yeni zelandalı bilim adamları kızgın robotlar yaptı diye bir haber okumustum. Sonumuz olabilir.Sikmeseler bari.
seçmeli ders olarak seçeceğim ders.
(bkz: cappie)
Person of interest dizisine konu olandir. Bir machine var ki sorma gitsin.
son zamanlarda filmlere büyük ölçüde girmiş olan konudur aslında. bu yıl vizyona giren ex-machine ve chappie filmlerinde robotik bir zekanın(doğru cümleyse) yanında yapay zekanın getireceği temel duygularıda yargılamaya çalışmışlardı ve bu konuda ex-machine biraz daha başarılıydı. öte yandan özellikle amerikan sinemasında 90'lardan başlayarak inanılmaz bi akım var bu konuya. popüler sinemada terminatör türün en büyük örneklerindendir. öte yandan star gate, star trek veya star wars gibi efsane bilim kurgularında temel kurgularından bu konu. ulaşılabilir mi evet fakat sonuçları hawking amcanın dediği gibi mi olur orası meçhul.
oldukça başarılı kurgulanmış, romantizm ile bilim kurgunun bir arada olabileceğini göstermiş spielberg filmi.

yıllar sonra digiturk'te tekrar izledim, yine etkilendim.
bu film için ayrıca uzun uzadıya yazmalı.
bir bilgisayarın veya bir robotun canlı zekasına benzer faaliyetler göstermesi. robotlara insan zekasına benzer bir düşünme yetisi geliştirmek sizce doğru mudur? ırklar yüzünden sürekli tartışan insanların yaptığı düşünen bir makinenin bağımsızlık istemeyeceğinden ne kadar emin olabiliriz?
hawking'in deyisine gore yapay zeka icin insan irki bir tehdit olmayacaktir. tam tersine yapay zeka insan irkini gormezden gelecek ve umursamayacaktir.

simdi bir insanin gelistirdigi yapay zekanin , kendi kendisini gelistirmesi akabinde yaraticisini gozardi ettigini, kaale bile almadigini dusunun.

hawking hakli.
aslından iyi çalışırsa göt gibi ortada kalırız.

mümkündür bence, çünkü her şey olasılığa dair ve bir olasılığın denk gelmesi şans.

bu da öyle bir durum.
(bkz: skynet gelecek hepimizi sikecek)