bugün

Y:Yanlız
D:Yalnız
y: veterinerlik
d: veteriner fakültesi
y:deyil
d:değil
y:birşey
d:bir şey
y:yada.
d:ya da.
deniz kenarında, güneş altında oyun oynayan 8 yaşındaki çocuğun çok yandığını gören arkadaş, çocuğun annesine dönüp:
"siz bu çocuğu ultrasona mı soktunuz, çok yanmış vallahi." diyince üzerine uzun bir süre geyik çevirmiştik.
ultrason = solaryum
günlük hayatta sık karşılaştığım yanlış kullanımlar.

"abi o şerefsiz ispiyoncu beni gambaz*lamış."
"istediği kadar konuşsun ben onu gaile* almıyorum."
(kaal kelimesini, kail, kaile ve kaide şeklinde kullananı da çok gördüm.)
"kafam o kadar güzeldi ki halüsülasyon* gördüm."
şemsiye yerine şemşiye.
sulamak yerine su sulamak.
palyaço yerine palyanço.

uzar gider bu liste.
(bkz: yanlış)
(bkz: yalnış)
yanlış olduğunu bilmemize rağmen ısrar ederek kullandığımız kelimelerdir. avrupa yakası'nın son bölümünde burhan altıntop ile cem yılmaz arasında geçen sahnede bulabiliriz bu tür yanlışları. burhan altıntop cem yılmaz'a:"bi fotoğraf çekinek mi?" demiştir. dilimizde buna benzer fiilleri kullanırız. "futbol oynayak mı?" gibi kelimeler, genelde çocuklar arasında kullanılır. ancak bunu ileriki yaşamına da taşıyanlar vardır.
örneğin "rasta". değil kardeşim, rasta değil, "dreadlock". rasta, rastafari düşüncesini benimsemiş insana denir. dreadlock, saç modelinin adıdır.
bilimum-bilumum

göz var nizam var- göz var izan var.
yan masada oturan teyzelerin konuşmasına kulak misafiriydim:

+ dün akşam cunda'daydık sepet peyniri aldık kahvaltıda hellim peyniri gibi kızarttık, çok güzel oldu.
- ayy eveeeet o peyniri helyum gibi kızartınca pek lezzetli oluyor.
9. sınıfta sağlık bilgisi sınavında sınıftan biri menstruasyon yerine masturbasyon yazmıştı. Hoca da bunu sınıfta deşifre edince ağlamıştı arkadaş.
(bkz: kibrit)
(bkz: kirbit)
müslüman ile gayrimüslimi karıştırıp gayrimüslüman diyen adam.
(bkz: herkez)
(bkz: herkes)
direk -direkt.
entelektüel , entellektüel.
(bkz: ak parti)

ak parti ne kardeşim. akp bunun adı.
Adalet ve kalkınma partisi.
Şunu ak bir şeymiş gibi göstermeyin lütfen.

(bkz: lütfen)
"şıracının şahiti yalancıdır". iyi ama bozacıya ne oldu. yaz geldi diye dondurmacılık mı yapıyor yoksa?
+ sen beni aptal yerine mi koyuyosun lan?
- estağfurullah hocam.
bence başlık şöyle olmalıydı.

(bkz: yalnış kullanılan kelimeler)
(bkz: otübis)
(bkz: işsizi işsazı işsassız)
(bkz: fortum)
anneannemden çıkanları sahiden anormaldir. nedenini hiç bilmiyoruz. özellikle r-y harfi yanyana ise mutlaka onların yerini değiştirir.
mesela: meryem- meyrem gibi. işin kötü yanı bir süre sonra kelime bizde de değişiyor ve meryem oluyor meyrem.