bugün

vesika sözcüğü 'belge' anlamına geldiğine göre 'vesikalık' da belge için olan(fotograf) anlamına gelmektedir. *
şekilden şekile girdiğimiz bir anda çekilen fotoğraf
sene başında sözlü defterlerine yapıştırmak için çekilen kelle fotoları...
bir de vesikalı vardır da o baska bir anlama gelir.
(bkz: vesikalı)
acil zaman fotoğrafıdır.
fotoğrafçıya apar topar gidilir. "bi vesikalık alcaktım gibilerinden, bi vesikalık çektirebilir miyim?" denir. ama vesikalık fotoğrafı büyütüp salonumuza filan asacağımızı düşünen fotoğrafçı en mutlu, en çok gülümsediğimiz, dişleri göriim, patatees fotoğraflarını yakalamak için iki saat uğraşır.
hadi abi işim gücüm var benim denilesi durum oluşur.
çekinmeyi hiç sevmediğim fotoğraf türüdür ki bu yüzden 1999 yılından yani 8 yıldan beri aynı resmi kullanırım.
aynada verdiğin pozu bozmamak için botox yaptırmış bir hisle sandalyeye oturup çekilen bir çeşit foto.
Vesikalık çekilen insanlarımızın en berbat halini yansıtan bir çeşit resim türü.

Saçlar bir güzel taranıp ıslatılır, kadın ise makyajını özene özene yapar ve kendimizi dünyanın en güzeli sanarak fotoğrafçının yolu tutulur. Ertesi gün çekilen fotoğraflar ele alındığında tam bir facia olduğu görülür. Çünkü o anda kötü olan en ufak bir ayrıntı bile resmin içine edebilmektedir.
vesikalık candır, vesikalık canandır.
birinin en kötü görünebilecegi durumlardan biri vesikalıktır. bu anlamda gercekleri ortaya koyar.

facebook 'larda, netlog 'larda my space 'lerde sağdan soldan, üstten alttan cekilen; siyah beyaz, sepya efektlerle bezeli profil resimlerinin tüm havasını bir anda söndürendir vesikalık. nüfus cüzdanında, ehliyetinde ve bilimum kimliklerde yanımızdan ayıramadıgımız, yüzleşmek istenmese de bir türlü kacılamayan cıplak gercekliktir vesikalık.

güneş gözlükleriyle örtülen koca kafaları, cepheden fotograflarla gizlenmeye calışılan patlıcan burunları gözler önüne serendir vesikalık. hava söndürendir, gaz alandır vesikalık.
ayrıca,
(bkz: vesikalık fotograf)
hep aynı ölçüler arasında, aynı kasvetli karenin içinde, aynı kasıntı ve gerginlikle verilmiş pozların ve birbirinin aynı yüzlerin, her zamanki adı...
geçtiğimiz yaz ilk defa türkiyede vesikalık çektirdim. sıradışı bir deneyimdi gerçektende. adam sanki david lachapelle ve ben rolling stone dergisine çıkacam. önce sol omzumu milimetrelik kaldırmamı, çenemi milimetrelik indirmemi filan istedi lan.* * böyle bi arkama bakma refleksi doğdu içime, bana mı diyosun abi? gibilerinden...
gülümse dedi, güldüm, beğenmedi, daha içten gül, ama sırıtmamaya çalış dedi. * gülüşüme konsantre olurken omuz istediği pozisyondan çıktı tabi..bide onu düzelttik tekrardan. olay bitti 2 dakikada çıkarıp gidecem derken photoshop'u açtı. yine kendimi rolling stone'a çıkıyomuş gibi hissettim. ekrana saf saf baktım amacı anlamak için... oramı buramı brush'ladı durdu, sevgilimin çok beğendiği benimi bile sildi şerefsiz. sonra elime tutuşturdu vesikalıkları böyle katlanmış janjanlı mini kitapçık içinde.* ve ben saf saf bakarak çıktım ordan.

lan abi siz naapmışsınız? belçikadaki sistemi anlatayım hemen..neden bu kadar dumur olduğumu anlayın.
+merhaba, vesikalık çektircektim
-buyrun iskemleye oturun
*oturulur*
-gülümseyin
*gülümsenir*
şlak şlak şlak
- iyi mi?
+ yeterli, ilk'i olsun işte.
- hemen çıkarıyorum efendim.

- buyrun, toplam ücret 4€.

- teşekkürler, iyi günler.
+ iyi günler, hayırlı işler.

toplam 5 dakika da olay halledilmiştir.

yapabilirsiniz, hem daha seri lan, vakit nakittir alooo *
yarın çektireceğim fotoğraftır. insanı strese sokar nasıl güleyim diye.
insanlarin resmi belgelerde kullanmalari icin gerekli fotografları.
Tabii tanim bu, yoksa vesikalik fotoğraf cektirmek gereksinimi ile birlikte fotografciyi dovme istegine cinnet denir.