bugün

Erkeklerde spermatik kordon venlerinin genişlemesi sonucu torbalar(testis) * * * içersinde varis oluşumu.
erkeklerde testislerdeki toplardamarların büyümesi..
damarlar büyüdükçe kapaklar kapanamaz ve pis kan geri boşalır bunun sonucunda tedavi edilmezse kısırlık yapar..
ayakta çok duran ve çok spor yapanlarda görülür..
ameliyat ile tedavisi mümkündür.
genelde sol taşakta oluyormuş. garip, değil mi?
infertilite sebebidir.
tedavi edilmemesi durumunda kısırlık sebebi olabilen bir problem..tedavivi çok kolay olan bir rahatsızlık..
Testislerdeki kanın vücuda geri dönüşünü sağlayan venlerin uzaması, genişlemesi, kıvrımlı bir hal alması ve kanın ters yönde oluşmasıdır. Tüm erkek nüfusu içinde incelendiğinde sol taraflı varikosel sıklığı %13,4 iken çocuk sahibi olma problemi yaşayan erkek nüfusu içinde incelendiğinde bu oran %40'lara kadar çıkabilmektedir.
en sık sol tarafta görülmesinin sebebi; sağ testiküler venin direkt vena cava inferiora dökülerek daha yatay seyretmesine rağmen, sol testiküler venin böbrek venine boşalıp indirekt olarak vena cava inferior'a dökülmesi ve karın içerisinde böbrek venine 90 derecelik açıyla durmasıdır. haliyle damar ne kadar dik seyrederse kanın aşagıdan yukarı gitmesi o kadar zor olacağından sol tarafta varikosel daha sık seyretmektedir.
haydar dümen'in köşesinde hergün bu hastalıkla ilgili sorular görmek mümkün, işin kötü tarafı, lan bu da ne diyerek geçtiğim hastalığın bendede olma ihtimalinin yüksek olduğudur.
hastanede en az 3-4 kişinin eline vermeden teşhis ve muayenesi yapılamayan hastalık. her önüne gelen "dize kadar sıyırın" der, testisler orta malına döner...
erkekteki kısırlığın en sık görülen nedenidir.
sebep olduğu kısırlık geçicidir, insanı yaşam boyu kısır olmaya mahkum etmez. varikosele müdahale edilip tedavi edilirse kısırlık geçer. bunun sebebi de sperm sayısını azaltmaması, spermleri öldürmemesi, sadece ısı artışı sebebiyle spermleri yavaşlatarak ve etkisizleştirerek döllenmeyi engellemesidir.
taşaklarım koç taşşağı kadar oldu heheyyyttt diye naralar atan biri varsa bilin ki bu hastalığa yakalanmıştır. aman dikkat diyorum.
dayanılmaz bir ağrıya sebep olan hastalıktır. vakit kaybetmeden tedavi olmak gerekir.
eskiden sadece futbol oynarken malum yere* top gelmesi sonucu hissettiğim ağrıyı bu günlerde sık sık hissetmeme neden olan illet.
ortalama olarak her 100 erkeğin 13'ünün sahip olduğu hastalıktır.
yakın zamanda arkadaşım geçirmiş olduğu operasyonun baş mimarıdır. öğrendiğime göre boxer giymenin zararlarındanmış. testislerdeki damarlarda varis oluşmasıdır. arkadaşım dediğinden beri sürekli kontrol etmeye başladın valla.
ciddiye alınması gereklidir zira bir arkadaşım varikosel süphesi ile gidip testis kanseri oldugunu ögrenmişti.
birden çok doktora muayene olunmalı, en doğru karar verilmeli. başlangıç aşamalarında cerrahi operasyona gerek duyulmayabiliyor.
garip, iç gıdıklayıcı bir tespit süresi olan hastalıktır. ben sol testisimdeki ağırlaşma/ağrı şikayetiyle gitmiştim, o sıra interneti de geziyorum. varikosel ve testis kanserinin belirtileri aynı hemen hemen. tabii büyük bir korkuyla gittim o yüzden. önce doktor eliyle testisleri bir tartıyor. bu olay çok kötü zira doktor hiç dinlemeden indir pantolonu diyince insan apışıp kalıyor, benim şansıma erkekti ve kısmen rahattım bu aşamada. eğer bu aşamada doktor varikoseli bizzat tespit edebiliyorsa ameliyat kesin gibi. tespit edemiyorsa renkli doppler istiyor. doppler aşaması ilk tespit aşamasından daha utandırıcı. 1-2 saniyelik iş değil. vazelin, cihaz, kadın doktorun elleri ve ikilemde kalan bir penis . keywordleri verdim, utancı düşünün.
ameliyat sonrası 10 gün boyunca tuvalet sorunu yaşatan hastalık. ** *
testislerde, özellikle sol testiste -damarın sol testise daha dik açıyla gelmesinden ötürü olabilir diye açıkladı doktor- oluşan, kısırlığa yol açabilecek bir hastalık. Belirtileri, bende büyük bir ağrı olarak gösteriyordu fakat bazı hastalarda hiç ağrı sızı olmayıpta kendini belli etmeyebilirmiş. Genelde kısırlık tedavisi için başvuran erkeklerde doktorun el ile testisleri muayene etmesiyle kolayca anlaşılabilen damar genişlemesiyle spermlerin ısınıp aktifliğini yitirdiği hastalıktır. Kendinizde kontrol edebilirsiniz. Özellikle sol tarafta olmak üzere testislerde ağrı oluşuyorsa, el ile yokladığınızda testis dışında fındık büyüklüğünde yumru fark ederseniz bir doktora görünmenizde fayda var zira çoğu erkekte görülen bişeymiş.
şahsımın tam teçhizatlı hastanede sağlık raporu alırken ürolojik muayenede öğrendiği, okuduğu okulda eğitimlerden yırtmak için ameliyat olduğu illettir. ameliyatı gayet basittir. garantilidir. öyle ki pazartesi ameliyat olan şahsım ertesi pazartesi otomatik silahla atış eğitimine katılmıştır. tavsiyem sol tarafı bir kontrol edin. benim gibi 23 yaşında fark etmeyin varikosel olduğunuzu.
testis içinde varis olur. ciddiye alınması cidden gerekmektedir.
(bkz: taşağı çizdirmek)
geçen hafta bende de tepit edilen dramatik bir durumdur.