bugün

genelde yabancı bir ülkede, hava ve saat değişimi sebebiyle söz konusu olandır.
kullandiginiz ilaclarla da bagli olan durumdur. *
ertesi sabah vaktinde uyanamamak ile sonuçlanan , lanet durum. kimi morali bozuktur uyuyamaz , kimi ağrısı vardır uyuyamaz.
duygularin cok yogun ya$andigi zamanlarda görülen durum. cok mutlu, cok üzgün yada cok heyecanli olundugunda. (bkz: cok)
kimi sorunlardan gündüz uyuyarak kaçma sonucunda gece olunca gözünü kırpamamaktır.**
son günlerde gezegenlerin hareketlerinden kaynaklanan, benim de sınav haftasında yaşadığım büyük sorun.
krizdir.

(bkz: 8 kova ayran içtiği halde uyuyamamak)
(bkz: sütaş a dava açmak istemek) * * *
içini acıtan, kafanı kurcalayanlar vadır ki uyutmazlar seni.
uyuyamamak ertesi güne şiş gözlerle uyanmaktır.
geç uyanıldığının işaretidir.**
psikoloji bilimine göre insanların uyuyabilmesi için vücudun zihinsel ve fiziksel olarak denge durumuna gelmesi gereklidir. çözülemeyen bir sorun ya da fiziksel bir acı ile uyarılan beyin denge durumuna gelemediğinden uykusuzluk ya da uykunun kaçmasının en büyük etkenidir.
telefondaki bütün oyunların rekorunu kırıp dha sonra onu da aşmaya zorlayan baş belası

edit: eksi oylayan kişi daha iyi bir şey biliyorsa bana da sölesin cidden.
ertesi gün başa gelecek şeylerin korkusundan ve heyecanından dolayı olabilecek hadise.

mesela, bak bugün sunum yapmam lazım abuk subuk bir konuda. kafamda söyleyeceğim cümlerle dönüp duruyor. terliyorum serin bir odada. tam uykuya dalacak gibi oluyorum, "ya söyleyeceklerimi unutursam, ya herkes sıkılırsa, ya kimse dinlemezse?" diye endişeleniyorum.

ilk sunumum değil, ama bilmem neden böyle oldum sözlük.
insanın kafasına birşey takıldığı zaman meydana gelen, sinir bozucu durumdur. ta ki problem çözülene kadar devam eder.
çok aşık olunan zamanlarda olur, perde açılır ve gecenin körü dışarıda olan bitenler seyredilir.
bu durumun çeşitleri vardır. bazı insanlar uyuyamayınca dertlerini hatırlarlar (bu çekilmezdir). bazı insanlar uyuyamadıklarında hayal kurarlar (bu hayaller genelde güzel olur), bazı insanlar uyuyamadıklarında başka bir şeyle ilgilenirler (bu durum o anı güzelleştirebilir). çeşitler çoğaltılabilir.
kısır bir döngünün içine girmektir. psikolojisi bozuk olan kişiler uykuya dalamaz ve bu dalamamayla birlikte iyice psikolojisi bozulur.
(bkz: düşmanımın başına)
evde ilginç enstantaneler yaşanmasına da sebep olan, feci olaydır. göt gibi gezinirsiniz ortalıkta. babamın bu konuda muhteşem bir bombası da vardır.

ertesi gün önemli bir toplantıya gidecektir. uyumaz, sabah 6'da bütün aile niyeyse ayaktadır. babam "seviyorum sizleri, naber? uyumuyorum ben, ayaktayım evet. hepinizi kucaklıyorum, bay bay." diyip dışarı çıkar, akşam vakti annem arayıp ne yaptığını sorar. aldığı cevap "otoparka çektim arabayı uyuyom, bay bay." olur.

hayatı boyunca ağzına içki sürmemiş adam, alkollü olduğunu zannetmiyorum, uykusuzluktan bir garip olmuştu. artık gülmekten gözümden öyle yaş gelmişti ki, sel götürüyordu bütün mahalleyi, o derece.

edit: "oha gitmedi mi lan?" diye soranlar oldu. gitmiş toplantıya, çıktıktan sonra da uyuyup gece gelmiş.
altı ayrı kafadan çıkan mırıltılar eşliğinde öfkenin gelmesi ve uykunun gitmesi halidir.
saatlerce yatakta dönüp durmaya sebebiyet verebilen, uyumaya çalışma-pes etme-sigara yakma seansları yaşatan durumdur.
allah belasını versindir.
betona gömmek gibi kafayı; bi' tona..
yorucudur.
eğer kafanda aylarca konuşmayı düşünüp konuşamadığın ve onu her gördüğün anı hatırlamaktan haz duyduğun bir sevgili adayının olması durumudur.
diz kapaklarına kadar uzanan çizmeler giymiş bir kadın istiyorum şimdi
eteğiyle diz kapağı arasında en az 20 cm boşluk olması lâzım,
çorapları da şekilli olmalı, hani fantezi çorap dedikleri türden,
bir kaç kalın yüzük olmalı parmaklarında,
ellerine kınadan dal çiçek dövmeler yaptırmış olsun,
bir büstiyer olsun üzerinde, altına bikini giymiş bulunsun,
boynunda bikinisinin askısını göreyim,
göbeği açıktan bana göz kırpsın,
saçlarına hiç karışmam kendi bilir, ama kısa kestirmişse felâket
cartlak kırmızı, muhtemel bir ihtimal vişne çürüğü rujunu da sürmüş olsun,
herhangi bir kulağına küpe takabilir, diğerine de takabilir ama çıkarsın; emeceğim,
rimel de sürsün, bordo mu olsa acaba, yeşil de olmasın, mavi de, hay sikeyim, renk körlüğünü,
yanakları kremsiz olmasın asla, yumuşacık olsun o yanaklar ki sevdikçe göneneyim,
biraz uzun olsun boyu, biraz uzun,
sakız çiğnemesin mümkünse bir müddet,
incecik olsun parmakları sigara eline yakışsın,
beli de ince olsun, tuttuğumda ellerimin dışına taşmasın, ya da en azından tutabileyim,
sesi davudi olmasın, kadın sesi olsun yeter,
sesi nasıl olursa olsun, hiç çekinmeden bir şarkı söylesin bana veya benimle bir şarkı söylesin,
24 saat boş boş oturup saçlarını okşasam da rahatsız olmasın bundan,
koltuk altları sıcacık olsun, elleri de öyle, baldırları da,
uyurken göğüslerini tutmak istersem mutlu olsun,
ya da ortada hiç bir şey yokken pıt diye gelip öptürsün göğüslerini bana bazen,
o oturuyorken birden gidip dizlerine uzanırsam "ne oldu" diye sormasın, anlasın,
ne gibi kokarsa koksun, isterse doğduğundan beri banyo yapmamış olsun; kadın koksun
ben içki içince yapma etme demesin, kadehimi doldursun, ölene kadar içeceksem de benimle olsun,
bir kadeh de kendine doldursun "şerefe" desin,
sızarsam gitmeyeceğini bileyim yeter,
bazen ben mutfağa su içmeye gitmişken, herhangi birinden yine "sway" falan gibi bir şarkı koysun,
içeri girdiğimde boynuma dolasın kollarını, dans edelim, salınalım, oda dar gelsin, ama bölmeyelim,
bir gün de o bana çiçek getirsin gelirken mesela, televizyonun kumandası onda dursun,
ister soyunsun, ister soyunmasın,
bir yerlerime dokunsun veya isterse hiç dokunmasın,
sadece, bu gece yanımda uyusun,
ama uyuyamıyorum ben yine,

bana zerre dokunmasan da olur,
yeterince dokunuyorsun zaten,
sen yanımda uyu bu gece,
sadece
sen.

yoksa, uyuyamıyorum ben. *
sabahın köründe entry girme sebebidir.
(bkz: mutluluk travması)