bugün

kültürlü insanız ya, her gün gazete okuyoruz ya, internet de elimizin altında dünyadan haberimiz olsun ya..

sabah sabah http://www.milliyet.com.tr okunurken pınar altug un dogumunda inanılmaz tesadüf başlığına göz kayar en ust sutunda. ya hani milliyet bu, alışıgız ne olabilirki ? diyerekten es geçilir bu haber. daha önemli görülen, penis ısıran rakun haberi okunur.

işe gidilir masadaki vatan gazetesinde pınar altug un tarihi günü tarzı başlıga da göz ucuyla bakılır. ama 1 günlük cocuga sövmek geleneklerimze uymadıgı için ( buyuge sövmek daha bi adettendir) pınar altug a sövmek yeglenir. haber yine okunmaz. iş biter eve gelirsin yemek yersin, kestirirsin. uyanırsın. kısayollarımda ki http://www.hurriyet.com.tr linkine tıklarsın. ana sayfada en ustte sırıtan pınar kafasıyla inanılmaz rastlantı baslığını görürsün. hay senin cocuuu der durusun. daha fazlasına dilin uzanmaz. pınara dönersin. okuyanı siksin cümle alem lan diye bilgisayarla dövüşürsün. burçlara göre saç renkleri haberinden devam edersin kultur yolculuguna.

vallaha sözlük (yalanım varsa az önceki cümle alem benle de muhattap olsun), tam 10 dk sonra olayın kızgınlığı hala kulaklarımdayken, messenger acılır. ve messenger le açılan windows live bugun pencerisinde,(tüm önlemlerimi almışken bir düşman gibi, kalleşce, hazırlıksız oldugum bir anda) evet yine en üstte ama daha memeli bir fotograf bu kez doğumda göz yasartan tesadüf başlığıyla..sanırım kaybettim. evet. agızdan salyalar saçılarak tıklanır. ne mi olmus? :

aynı hastanede 10 yıl önce annesi ölmüş aynı gün..

vay emuaa..

yok sözlük. o kadar alçalmadık. ölen kişiye sövülmez. bende biliyorum içinde kemik gecen ölüye küfür etme yöntemlerini. bir günlük cocugada kızmadım. aslında pınar da suclu değil belki. aslında suclu hepimiziz diye toplumsal mesaj da verecek değilim. ama buyük bi sorun var be sözlük. (bkz: ben bugun bunu gördüm)
yurt dışına çıkmak istediğimizde vize vermemeleri.
bu başlığın altına "adalet ve kalkınma partisi", "cumhuriyet halk partisi" veya benzerlerini yazan insanların olması yahut bunların yazılacağı gerçeği.
daha kısa bir liste icin;
(bkz: turkiye den sogumama sebepleri)*
Reddettiği halde direnmeyen insanlarla dolu olması.
en basitinden türkiye'de yaşamak bile türkiye'den soğuma sebebidir. gerideyiz işte kabul edin, çoğu avrupa ülkesinden gerideyiz, kültürsüzüz, eğitimsiziz, cahiliz toplum olarak. 21.yüzyılda bunlar böyle. çok acı ama gerçek. bana günümüzde bir tane dünya da bir yerlere gelebilmiş türk söyleyin bir tane ya, bir, bir ?

edit: orhan pamuk diyorsunuz. tamam, madem orhan pamuk'u dünya da bir yerlere gelmiş bir türk olarak görüyordunuz, neden taşladınız adamı? neden arabasına yumurta attınız? neden küfürler ettiniz ?
(bkz: türk polisi)
muhalefetin 'düşman' olarak görülmesi.
inançlarına saygıduyduğun insanların sana inançların yüzünden hakaret etmesi. sen yapınca suçlu olman. onlar yapınca görmezden gelinmesi.
(bkz: tayyip)
(bkz: akp)
(bkz: tayyipizm)
sağ-sol çatışması, görüş farklılıkları * trafik sorunu, eğitim sistemi, hükümet ve muhalefetin sürekli kavga içinde olması ve bunu tüm haber bülteni boyunca yayınlanması, koca koca sakallı amcaların rap tarzında olan bir şarkı eşliğinde * bangır bangır müzikle tur atmaları. ve daha bir sürü şey yazarım ancak küfredersiniz diye korkuyorum, en iyisi tadında bırakayım.*
bilim dahil hiç bi alanda ilerlemenin olmasına izin verilmemesi.örneğin oxford diplomasını tanımayan ülke türkiye nasıl soğunmaz ki? hile dolandırıcılık gibi alnlrda ustaca kurulan çarklarda bir ii çıkıpta tersine çevirince sürülen barındırlmayan ülke türkiye evet sanırım hala sogumamak için çok sebeb var gibi...
(bkz: rüşvet)
(bkz: yolsuzluk)
akp'nin bir dahaki seçimlerde de açık ara iktidar patisi seçileceğini bilmek.

cumhuriyetin kurucusunu, ülkeyi bataklıktan çıkaran insanı* inkar eden, hatta hakaret eden insanlarla aynı ortamı paylaşmak zorunda olmak.

var mısın yok musun gibi saçmalık ötesi bir programın hala reytinglerinin düşmemiş olması. bu de sebep mi ne alaka diyenler için; kesinlikle sebeptir. bu tarz programlar okumaya ihtiyaç duymayan, yatarak tv seyretmeyi çok seven ülkelerde çok tutulur. örnekleri; abd, türkiye ...

not:herşeye rağmen çok seviyorum ve benim hala umudum var...
recep tayyip erdoğanın üslubu, esra ceyhan, esra ceyda kardeşler ve fanları, mehmet ali erbil, siyasi, sosyal, ekonomik, sportif hertürlü başarısızlık ve eklemeden geçemeyeceğim:CAHiL TOPLUM.
ülkemiz ne günler geçirdi. tabi ki her şey güllük gülistanlık olmayacak. polyannacılık oynamıyorum ancak uğruna on binlerce şehit verilen bu vatanın her toprağı bizim için kutsal. kurtuluş savaşı zamanında da her şey çok mu güzeldi de ülke yabancılardan temizlendi. ne işler dönüyordu. *yakup kadri karaosmanoğlu sodom ve gomore * bırakıp gitse miydi soğuyup çekse miydi elini ülkemin üstünden atatürk. bugün reaya kısmının bizleri sömürmesine rağmen soğunmaz be güzel ülkemden.
her türlü vergiden ot vergisi b*k vergisi...
(bkz: boş küme)
ülkeyi yönetenlerin, cumhuriyet ilkelerinden sapmalarıdır.
balkanlar dan gelen soguk hava.
r.t.e nin başbakan abdullah gül'ün cumhurbaşkanı i.melih gökçek'in de ankara büyükşehir belediye başkanı olması. *
şimdi şöyle bir durum var; bir sistem varsa onun kültürü, ekonomisi, her türden nanesi vardır. özellikle kültür kısmı bu konuda bizi ilgilendiriyor. sistemin kültürü, o kültüre göre yaşayan insanları var ediyor. bu insanlar da geri besleme yolu ile sistemi sağlam tutuyor. işte bu döngü ile alakalı benim soğuma sebebim. sen, sen olmadan içinde var olduğun sistemi eleştirir olmuşsun. hatta sana köşe bile vermişler yaz diye gazetelerde. hatta müritlerin bile olmuş ama işte sen geri besleme modülünden başka bir şey değilsin. böyle olmana rağmen hala kendini bulduğun sistemin valisine, hedesine, hödösüne söver olmuşsun. çünkü artık kafa basmaz olmuş yıllar yılı böyle yaşamaktan. kendini farklı sanır olmuşsun. işte budur türkiyeden soğuma nedeni. ve söylenecek her şeyi de içinde barındırır sistemin bir parçası olarak. * *
türkiyenin dünyanın küçük bir modeli olduğu düşünülürse, insanın dünyadan soğuma sebeplerinden başka bir şey değildir.

koç; bu devirde nereye gitsen üç aşağı beş yukarı aynı şeylerle karşılaşacaksın, ekonomi desen aynı, yönetici desen, sanki başka ülkelerde kendi üstündekilerden dem vuran yok..

hiçbir yerde dünya toz pembe değil. o yüzden fazla konuşma sen..

sık kafana kurtul.

ya da zevk almaya bak.
sen, sen olmadan hede hödö yapamazsın, önce sen bir sen ol ondan sonra konuş diye atıp tutan, ota boka muhalif, hayattan ne istediği belirsiz, her şeye karşı gözüküp aslında eleştirdiği sistemin köpeği olmuş insanlar.
atatürk ilkelerine bağlı, laik ve bu ilkeleri gençlere aktaran, onları okutan, toplumda bir birey olmasını sağlayan insanların* yoktan yere, tırt bir sebepten suçlanarak ceza evine yollanması, gece gece evlerini arayarak tehdit edilmesi, susturulması.

birde bunları ergenekoncu diye yaftalayan yazarlar.