bugün

metallica nin load albumunun son sarkisi.en basarili calismalarindan.sozleri:
The Outlaw Torn

And now I wait my whole lifetime
For you
For you

I ride the dirt, I ride the tide
For you
I search the outside, search inside
For you

To take back what you left me
I know I'll always burn to be
The one seeks so I may find

Outlaw of torn
Outlaw of torn
And I'm torn

So on I wait my whole lifetime
For you
For you

The more I search the more my need
For you
The more I bless the more I bleed
For you

You make me smash the clock and feel
I'd rather die behind the wheel
Time was never on my side

Outlaw of torn
Outlaw of torn
Outlaw of torn
And I'm torn

Hear me
And if I close my mind in fear
Please pry it open
See me
And if my face becomes sincere
Beware
Hold me
And when I start to come undone
Stich me together
Save me
And when you see me strut
Remind me of what left this outlaw torn

Hear me
And if I close my mind in fear
Please pry it open
See me
And if my face becomes sincere
Beware
Hold me
And when I start to come undone
Stich me together
And when you see me strut
Remind me of what left this outlaw torn
solosu tekrar tekrar dinlenilesi şarkıdır.

(bkz: 10 bira icmeye yonelten olaylar)
metallica'nın en güzel şarkılarından biridir.
son kısmı hiç bitmese, sonsuza kadar gitse keşke dediğim metallica şaheseri. gırtlak yırtarcasına atılmış bir çığlık gibi giren solosunda kirk hammett wah pedalını ve slide gitar tekniğini kusursuzca harmanlamıştır. load albümünü sevmek için 14.neden.
(bkz: süper gitar riffleri)
metallica'nın gece boş sokaklarda dolaşma havası veren şarkısı.türkçesi parçalanmış kanun kaçağı anlamına gelir.
son ses dinlenmesi farz olan, heavy metal tarihinin en gaz 3-5 şarkısından biri. taş gibi heavy metaldir.
kirk hammett'in kariyer'inin dönüm noktası olmuştur bu parça. Gitarı neredeyse ağlatmıştır. süper bi solosu bulunur. sarkıda süperdir. James Hatfield'ın mükemmel seside eklenince gerçekten sizi derinden etkileyecek bir şarkı meydana gelir. o şarkıda the outlaw torn'dur. James bu şarkıyı cliff burton'un anısına yazmıştır. Farkettiyseniz bas gitar fazla ön plandadır. Jason bu şarkıda gerçekten güzel bir performasn sergilemiştir.
hele bir de san fransisco versiyonu vardır ki bunun, hayatınız sığar 9 dakikaya yeminle.. o nasıl bir solodur be kirk hammett?
http://www.youtube.com/watch?v=Gk1QZ3PA__0

izlemeden ölmeyin..
az önceki dinleyişle birlikte aslında pek de hazzetmediğim lars ulrich'in ne denli hayvani bir davul çaldığını farkettiğim şarkıdır efendim.. hakikaten de çalmış adam..
james oğlanın en iyi vokal performanslarından birini sergiledigi, sondaki solonunda öldürücü olduğu muhtesem ötesi metallica parcası.
şarkı değil, adeta bir ağıttır...
s&m versiyonu albüm kaydından daha güzel ve içli olan metallica başyapıtı.
Araf'a bilet.
kirk'ün gitarını hıçkırıklara boğduğu bir şaheser. rahat uyu cliff.
metallica'nın o çok bok atılan load albümünden çıkan bir metallica şaheseri.
s&m konserinde kirk gitardan öyle bir ses çıkartır ki salonda şahin uçurdular sanarsınız. şaheserdir.
nesir tadında çevirmesi en zor şarkılardan biri, bir başyapıt. şarkı hakkında, outlaw torn kavramı hakkında biraz araştırma yaparken şu çıkarımları rastladım:

1- şarkının derinine indiğinizde cliff'in ölümünün james'in üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz. fakat farklı bir bakış açısı var, bir şarkı analizi listesinde bu şarkının herhangi bir insanla jesus christ arasında geçebilecek bir diyalog olabileceğini de savunuyor. eh, mantıklı zira james hetfield'ın annesi oldukça dindar birisiymiş.

2- yine şarkının anlamı üzerine kafa yorduğunuzda, az kelimeyle ne kadar çok şey anlatılabileceğini ve bu az kelimeyle anlatılmış şeyleri tekrar anlatmak için ne kadar çok kelime kullanmanız gerektiğini anlıyorsunuz.

disclaimer: bu çeviriler, kafiye amacı güdülerek, birebir çeviri yapmak amacıyla yapılmış çeviriler değil; tamamen şarkının derinindeki anlamları yakalayabilmek adına, düz yazı amaçlanarak yapılmış çevirilerdir.

--- spoiler ---

ve şimdi, hayatımı bekleyerek geçiriyorum, seni.
şimdi, hayatımı bekleyerek geçiriyorum, seni.
tozun, toprağın içinde sürükleniyor,
dalgalarda kayboluyorum senin için.
içimde ve dışımda, arayışım bitmiyor, arayıp duruyorum seni.

gel! geri al bana bıraktıklarını!
bilirsin, sırf var olmak için,
devam edeceğim yanmaya.
belki bulurum, aramak istemiyorum o yüzden
hayatım boyunca beklemek istemiyorum.

parçalanmış bir sürgünüm ben,
parçalanmış bir sürgün,
parçalanan, benim...

aynen öyle, hayatımı bekleyerek geçiriyorum seni.
evet, hayatımı bekleyerek geçiriyorum seni.

ne kadar ararsam, o kadar muhtaç oluyorum sana.
ne kadar dua edersem, o kadar kanıyorum * içimde, sana.

saatleri parçalamak istiyorum seni düşündükçe
ve hissediyorum direksiyon başında ölmek istediğimi.
zaten zaman hiç yanımda olmadı -- ki bekliyorum hayatım boyunca seni.

parçalanmış bir sürgünüm ben,
parçalanmış bir sürgün,
parçalanan, benim...

duy beni!
ve korkuyla kapatırsam zihnimi,
lütfen zorla, aç onu!
gör beni!
ve samimiyse yüzüm sana,
yaklaşma!
dokun bana!
ve görüyorsan kibirlendiğimi,
o parçalanmış adamdan geriye kalanları
hatırlat bana.

--- spoiler ---
henüz toprak altından çıkarılamamış değeri, şu video ile birlikte hakettiği yere ulaşmalıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=c5hi5ijoMqs
hani bazı şarkılar vardır ya; mutlusundur böyle coşkulusundur enerjin nirvanalardadır onu dinlemeden önce.. sonra play e bastıktan sonra kumsaati gibi bişey olursun. şarkı seni güçlü elleriyle seni ters çevirir bi anda. saatin üst bloğundaki kumlar yavaş yavaş dökülüverir alt bloğa doğru . işte o an anlam veremediğin şekilde seni bi hüzün kaplar , bi üzüntü verir, tüm coşkunu elinden alır. sözlerini bilmediğin şarkıya aşık olmuşsundur. böyle birşey ne mümkün diye düşünürsün. ufak bir araştırmadan sonra en başarılı çevirisini bulursun, hem dinleyip hem sözlere kitlenmek için play tuşuna basmadan önce bir korku basar bedenini... çünkü daha önce böyle birşey yaşamamışsındır. sözlerini bilmediğin bir şarkıya aşık olmuşsundur. ama o an cesaretini toplaman gerektiği konusunda kendini azarlayıp şarkıyı başlatırsın. 20 dakika önceki coşkulu adam, artık parçalanmıştır....
Hakkında sayfalarca yazılabilecek bir şarkıdır. Load albümünün en iyilerindendir. James Hetfield'ın bence en iyi vokallerinden biridir. Kirk Hamster'ın en iyi vah sololarından bir tanesidir. Dinleyince moda girersin, vay be ölüm var falan diyesin gelir. Outro solosu hiç bitmesin böyle sonsuza kadar gitsin istersin. Ah ulan ah

#13974121 my love of torn çok ilginç gelmesine karşın duyunca tamam şimdi şarkıdakinin anladım dedirten entrydir.
Rakı sofrasında açsan kimse gıkını çıkaramaz.O derece derinden vuran bir şaheserdir.Load\'i sadece şu şarkı için bile sevebilirsiniz ama daha çok sebep var * *
metallica'nın en derin şarkılarından biri. jason gittikten sonra back vokal o kadar yetersiz kalıyor ki, james'e ben eşlik ediyorum.
S&m performansında en çok beğendiğim sarkilaridir.