bugün

bas rollerinde Shauna Macdonald, Natalie Mendoza, Alex Reid, Saskia Mulder, Nora-Jane Noone ve MyAnna Buringin oynadigi bir korku filmi.
5+1 ses sisteminde izlenildiğinde çok daha ürkütücü olan, klostrofbisi olanların sıkıntı yaşayabileceği ve yaratıkların seslerini taklit edebildiğim korku-gerilim tarzı filmidir.
vıcık vıcık korku filmi sevmeyip, "azıcık gerileyim" diyenler için izlenesi bir film. bir kaç sahnesi dışında çok ürpertici sayılmaz. çift finalli olması altarnatif sevenler için ideal.
neil marshall'ın yazıp yönettiği 2005 ingililtere yapımı korku filmi. açıksa söylemek gerekirse son yıllarda izlediğim en iyi korku filmiydi. yönetmenin yeteneği sayesinde klostrofobik,karanlık mağara ortamı izleyeci filmin içindeymiş gibi hissettiriliyor. filmdeki karakterlerin tamamının kadın olması neticesinde ortaya çıkan kadınlara özgü birbirinin kuyusuna kazma girişimleri, hayatta kalmak için insanın ruhunun derinliklerindeki vahşiliği nasıl da kolay bir şekilde ortaya çıkarabildiğini göstermesi ve süpriz sonuyla izlenmeye değer, korku klasiği olmaya aday bir filmdir kanımca...
bildiğin the cave, gereksiz.. sonu fena değildi, bi dünya gollum..
Klostrofobisi olanların izlememesi gereken, 'ne vardı da girdiniz o mağaraya güzel kızım, bak kurda kuşa yem oldunuz, iyi mi oldu şimdi?' * dedirten, yaratıkların seslerini zihnimden silmek istediğim, bundan sonra hayatım boyunca turistik de olsa, yok öyle mağara falan, aaa neme lazım filmi.
öylesine elime geçen, ve gecenin bir vakti karanlıkta izleyip öylesine gerildiğim film. mağaralar arasında, karanlık sahnelerden ve gerilim filmlerinden ho$lananlara izleyebilecekleri ho$ bir film. the cave' in büyük bedeni.
kahramanlarımız mağarada tıkanıp kalmıştır, karanlıkta çıkış yolu aramaktadırlar,

- evet görüyorum gün ışığı, gün ışığı,
* hayır, dur, sakın gitme!! o gün ışığı değil,
- gün ışığı,
* olduğun yerde kal, sakın gitme!!!
(oldukları yerde durular. bir adım sonrası uçurumdur)
* yeryüzünün 4 km altındayız, burada gün ışığı olmaz!
- peki neydi o ?
* kayalardaki fosfor......

not
aslında o mağaraya girmeleri bile yeterince korkunçtu, orada sıkışıp kalmalarına, yaratıklar tarafından kemirilmelerine hiç gerek yoktu, diye düşünüyor benim gibi klostrofobik bünye. hele o sesler, ıyyyy.
olası türk versiyonu (bkz: koşun la bacılar deliğe düşmüş)* den bir replik

- anne ben yerin dibine iniyom, sonra görüşürüz, baaaay
: aman kızım, geç kalma!! baban bacaklarını kırar valla!!

(bkz: yaratıklardan sıyırıp babadan dayak yemek)*
tam emin değilim ama 97'li yılların bomba oyunuydu. Çok korkardım oyunu oynamaktan. Gidip abime oynattırırdım, abim de baya bir zevk alırdı bundan.
karanlık temalı ingiliz korku filmi. değişik bir kurgu olmasına rağmen gerilim türünde hatırı sayılır bir yere sahip.
mutasyon geçirmiş canlıların varlıgı acaba mutasyon geçirene kadar ne yedikleri sorusunu akla getirmektedir.mağaranın herhangi bir çıkışı yoktur ve yiyece temini nasıl yapılmıştır.biliniyordurki mutasyon geçirmek basit ve kısa bir süreç değildir.bu insanlar * nasıl mutasyon geçirmiştir?birbirlerini yemeleri söz konusumudur?eğer öyleyse bu süre zarfında ortada canlı manlı kalmayacaktır.canlılar yoksa ortada yaratık olmayacaktır.

böcek möcek yemiş olamazlarmı sorusu magaranın çıkışı olmamasıyla açıklanabilir sanırım.falan filan gibi olgulargirişte girmiş olamazlar mı acaba? sorusuna da nereye kadar böcekle beslenecekler?bunların sıvı ihtiyacı yok mu?içerdeki o kadar insana birkaç böcek yetecek mi? soruları ile karşılık verilebilir. *
korku filmi diye aldığım, macera meraklısı bir avuç dangalak kadını seyrettiğim, boktan film.
part 1 olarak ilk izledigimde güzel ve etkileyeci bir film olarak karşıma çıktı ve özellik olarak hiç erkek olmamasıydı. gayet güzel bir part 1 sonunda yakında vizyona girecek olan ama önce izleme şansı buldugum için part 2 de hatırı sayılır şekilde güzel olmuş. izlenebiletesi olan güzel bir film.
Genç ve güzel altı maceracı kız arkadaş heyecan dolu bir tatil için bir araya gelirler. Planları da derin bir mağaraya iniş yapmaktır. Meraklı gözlerle inceledikleri mağarada büyük bir kayanın düşmesiyle çıkış yollları kapanır. Artık karanlıkta onları aydınlatan tek şey fenerlerindeki zayıf ışıklardır. Av bekleyen mutasyon geçirmiş canlılarda en az başlarına gelen bu olay kadar korkunçtur.Çıkış yolu arayan bayanlar arasındaki sırlar açığa çıktıkça gerilim de artar. Birbirlerine sırt dönmeleriyle kurtuluş yolunda artık herkes kendinden sorumludur.
Filmin de ayrıca 2 ayrı sonu vardır.Seyirci hangi sona inanmak isterse o sona inanır.
an itibariyle izlediğim film. şimdilik dikkat ettiğim en büyük nokta filmde sadece 1dakika görünen erkek oyuncu var garipsenecek bir durum.
az önce ulan ne izlesem diye düşünürken gözüme çarpıp izlediğim film.imdb nin verdiği puanıda göz önüne alarak içim rahat başladım izlemeye keşke hep öyle devam etseydi sadece mağarada femin ve onların başka familyası yaratıkların saçma karşılaşmalarından ibaret sonu eh dedirten gereksiz bir film.
korkutmayan hatta izlendiğine pişman eden film serisi. birincisi de ikincisi de birbirinin kopyası. final sahnesinde üçüncüsünün de çekileceğinin işaretleri vardı.
Beğeni düzeyi büyük oranda türün sevilip sevilmemesiyle ilgili.şahsım adına söyleyebilirim ki film harika ,özellikle iki ayrı dilim şeklinde düşünülmesi ayrıca hoşuma gitti,biraz daha açmak gerekirse,filmin başlangıcından ortalarına kadar macera ağırlıklı gerilim filmin ortalarından sonuna kadar ise gerilim ağırlıklı korku işlenmış,bonus olarak ise eksta etkileyici atmosfer ve filmin finali gösterilebilir.
yakın zamanda izlediğim filmdir. korkutmasa da merak ettirmeyi başarmıştır.
beklentilerin altinda kalan filmdir. korku unsuru epey zayıf. ayrıca 2-3 sahne dışında gerilim olarak nitelendirebileceğimiz hiç bir şey yoktu. konusu ilgi çekebilir fakat düşük bütçeli olduğunu daha ilk dakikalardan anlayabileceksiniz. tek olumlu tarafı mantık hatasının olmamasıydı.
fazlasıyla (bkz: overrated)
2 gündür parça parça izlemeyi henüz başarabildiğim sıkıcı korku filmi.
zamanında sinemada izlediğim filmdir.

daha kötüsü çekilene kadar en kötüsü bu diyordum.

daha kötüsü çekildi mi ? evet.

(bkz: humains)

http://www.imdb.com/title/tt1109478/
korku degilde gerilim türünde bir film.6 bayan bir mağaraya hapsoluyor.garip yaratiklarda bunları avlamaya çalışıyor.10/6 .